Automobili

Evo zašto i na slabim automobilima brzinomjer ide do 220 i 260 km/h

Ilustracija

Da li ste znali da posljednja brojka na brzinomjeru kod modernih automobila već odavno ne označava i maksimalnu brzinu konkretnog vozila? Uglavnom, većina prosječnih automobila danas ima skalu na brzinomjeru s označenom najvećom brzinom od 220 do 260 kilometara na sat. Ali da li to znači da današnji automobili mogu postići brzinu od 220 km/h? Nikako!

Zapravo, prosječna brzina mnogih današnjih automobila kreće se oko 160 km/h, ostavljajući neiskorišten prostor na brzinomjeru graviranom od 200 do 220 km/h ili do 260 km/h. Prvi razlog je pojeftinjenje proizvodnje, jer je ekonomičnije proizvesti kontrolne ploče u seriji s istim oznakama, nego kao nekada praviti skale s manjom ili većom brzinom koju je konkretni automobili u stanju da postigne.

Tako modeli niže, srednje i više klase gotovo svih proizvođača danas imaju unificirane brzinomjere, dok najsnažniji ili sportski modeli te limuzine visoke klase dolaze na tržište s posljednjom brojkom na brzinomjeru od 280 do 300 km/h i više.

Drugi razlog je psihološki – veća brojka na brzinomjeru vlasniku slabo ili prosječno motorizovanog automobila daje osjećaj da ipak ne sjedi u tako sporom automobilu. Zaista, kome bi bilo drago da vozi automobil s posljednjom brojkom od 150 km/h, iako je to stvarna najveća brzina, a uz to, vožnja najvećom brzinom od 150 km/h sa “zakucanom” kazaljkom do kraja mogla bi da izazove zabrinutost kod vlasnika, posebno ako primijete da brojni drugi automobila voze značajno brže?

Tako se na kraju sve svodi na marketing, ali i sigurnost, jer u glavi vozača bitno je ugodnije krstariti putem 130 km/h, a da kazaljka brzinomjera nije blizu realnoj krajnjoj brojci, već da još ima još dosta prostora do 220 km/h.

Ž.N.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pobro
Gost
Pobro

Fala bogu da su i to digitalizovali.

Send this to a friend