Društvo

Bjeković: Posvetiću se zaštiti najranjivijih grupa u Crnoj Gori

Ako sistem ljudskih prava u Crnoj Gori napreduje, između ostalog zahvaljujući i napretku u evroatlantskim integracijama, svakako je potrebno još dosta uraditi kako bi situacija bila na zadovoljavajućem nivou, poručio je novoizabrani ombudsman Siniša Bjeković u razgovoru za Novu M.

Bjeković je kazao i da će se i u narednom periodu naročito posvetiti zaštiti najranjivijih grupa, ali i prevenciji svih vidova nasilja.

“U ljudskim pravima prioriteta nema – sve je važno, ali ono što će biti fokus u narednom periodu jeste zaštita najranjivijih grupa u crnogorskom društvu, kao što su osobe sa invaliditetom, djeca, žene, RAE te LGBT populacija. Čini mi se da je najveća uloga institucije Ombudsmana da uspije ili barem pokuša da u javnosti stvori tu klimu tolerancije koja nam je nužna u ovom, pogotovo predstojećem periodu, sa jedne strane, a sa druge da možda podigne stepen svijesti građana CG o problemima drugih, a ne samo svojim problemima“, dodao je on.

Bjeković dodaje da, iako sistem ljudskih prava u Crnoj Gori napreduje, zahvaljujući i učinku u evroatlantskim integracijama, svakako je potrebno završiti još dosta posla.

„Još uvijek postoje razlozi za brigu u pojedinim oblastima, prvenstveno mislim na nasilje u porodici. Nemamo nikakvog razloga da budemo prezadovoljni ako imamo konstantan broj – dvije i više hiljada predmeta kada su u pitanju prekršajni postupci. Nemamo razloga za veliko zadovoljstvo ako znamo da po percepciji samih žena u Crnoj Gori ogroman broj žena koje smatraju da su doživjele neki vid nasilja – ekonomsko, psihičko, socijalno. Nemamo razloga za zadovoljstvo ako kažemo da su žene i dalje u određenim rizičnim situacijama kao što je materinstvo i trudnoća“, smatra on.

Još uvijek su, dodaje ombudsman, na neki način ugrožene i po pitanju njihovog učešća na tržištu rada, a ne shvatamo još uvijek ni da je bitno promjenjena uloga žene u današnjem crnogorskom društvu.

Činjenica je, ističe Bjeković, i da je u proteklih pet godina rastao broj predmeta u oblasti diskriminacije, što zahtjeva ne samo interesovanje već i angažovanje institucije Zaštitnika.

Izazov je svakako vrijeme koje dolazi. Mi u svakom slučaju već duže vrijeme, a to se može sagledati iz naših saopštenja i izjava, a to je da se podstakne ta kultura dijaloga, ili da budem još konkretniji i direktniji- da povratimo nekakav stepen dostojanstva koji je, čini mi se, pomalo izgubljen pogotovo u poslednje vrijeme, nezavisno sa koje strane dolazi”, navodi on.

Na pita je kako treba da izgleda adekvatan odgovor države kako bi prevenirali probleme vršnjačkog nasilja, Bjeković odgovara da tu nema nekog izbora, osim da zaista jednom sveukupnom akcijom – počevši od partnerskih odnosa, odnosa u porodici, odnosa na poslu, pa do tog generalnog nivoa da moramo mnogo više uraditi da suzbijemo nasilje u Crnoj Gori.

„Sama činjenica što sam izabran na ovu funkciju ne mijenja moje mišljenje da je fenomen nasilja izuzetno prisutan u Crnoj Gori. Kada pogledate ono što se dešava oko nas naprosto jedan logičan zaključak da je nasilje postalo jedan način komunikacije među ljudima, što je, pa ne mogu da kažem samo loša stvar, nego naprosto devastirajući faktor za sve odblasti društvenog života”, dodaje on.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Danko
Gost
Danko

Aha znaci zastitices djecu od homo propagande i podsvjesnog pritiska jel? Dobro aj da vidimo!

Send this to a friend