Društvo

Borba protiv nezakonite trgovine kulturnim dobrima jedan od prioriteta

Borba protiv nezakonite prekogranične trgovine kulturnim dobrima je jedan od prioriteta Italijanskog predsjedavanja OEBS -om za 2018. godinu, kazala je predstavnica Italijanskog predsjedavanja OEBS-om Isa Đivareli.

“Jugoistočna Evropa i južni Kavkaz imaju veliko istorijsko bogatstvo koje je sve više izloženo razaranju i pljačkanju i koje se nalazi direktno na putu kojim dolaze predmeti iz drugih regiona. Ovaj fenomen zahtijeva direktan i koordinisan odgovor različitih zainteresovanih strana preko granica. Ova radionica ima za cilj da precizno odredi efikasan odgovor na ovaj fenomen i da kontrira organizovanom kriminalu i terorizmu smanjivanjem ovako značajnog izvora finansiranja. Najzad, ideje koje su se razvile tokom proteklih pet dana pomoći će nam da bolje prilagodimo buduće aktivnosti prema potrebama različitih zainteresovanih strana”, zaključila je Đivareli.

Više od 50 učesnika iz policije, graničnih i carinskih službi i ministarstava pravde i kulture iz jugoistočne Evrope i Kavkaza učestvovalo je na petodnevnoj regionalnoj radionici o borbi protiv ilegalne prekogranične trgovine kulturnim dobrima u Jugoistočnoj Evropi koja je završena danas.

Radionicu, treću po redu u okviru OEBS-ovog projekta na ovu temu, organizovalo je Italijansko predsjedavanje OEBS-om, u koordinaciji sa Jedinicom za bezbjednost i upravljanje granicom Sekretarijata OEBS-a, Misijom OEBS-a u Crnoj Gori i Ministarstvom kulture Crne Gore.

Prethodne dvije radionice na temu borbe protiv ilegalne prekogranične trgovine kulturnim dobrima održane su u Vićenci – u Italiji za mediteranski region i u Taškentu – u Uzbekistanu za region Centralne Azije.

“Podstaknuti argumentima da na globalnom nivou ima sve više i više dokaza da se ilegalno pljačkanje kulturnih dobara i predmeta i uništavanje zajedničkog istorijskog nasljeđa koristi od kriminalnih grupa i terorističkih organizacija da bi ostvarili ogromnu dobit, obavezni smo da sprovedemo aktivnosti na polju podizanja svijesti i da pomognemo stručnjacima iz različitih agencija da razgovaraju o raspoloživim instrumentima i novim metodama kako bi se zajednički borili sa ovim pojavama”, kazala je šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, ambasadorka Mariz Davije.

Na radionici su posebno istaknuti međunarodni pravni okvir i najbolje prakse u krivičnom pravosuđu na temu trgovine kulturnim dobrima.

Stručnjaci su promovisali korišćenje raspoloživih IT sistema i baza podataka u borbi prtiv ovih pojava, a takođe su naglasili važnost međunarodne saradnje i razmjene informacija kao efikasnih kontramjera, što je jednako važno za praćenje i zaštitu arheoloških nalazišta i kontrolu u muzejima.

Na radionici su učestvovali stručnjaci iz raznih agencija i tijela. Među njima su bili predstavnici Kancelarije UN za drogu i kriminal, Federalog Biroa za istrage Sjedinjenih Država, predstavnici istrage unutrašnje bezbjednosti SAD, komande italijanskih karabinjera za zaštitu kulturne baštine, međunarodni partneri, predstavnici koordinacionog Odeljenja za promet i sprovođenje zakona iz Kanade, kao i predstavnici Interpola, Europola; UNESKO-a, Britanskog muzeja, Međunarodnog savjeta muzeja i Regionalnog ronilačkog centra iz Bijele.

Send this to a friend