Društvo

CEDIS priprema mrežu za zimsku sezonu

Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) intenzivirao je, pred zimsku sezonu, aktivnosti na pripremi mreže za drugačije vremenske uslove i povećan broj korisnika, saopšteno je Dnevnim novinama u kompaniji.

Ekipe CEDIS-a, kako su naveli, počele su u septembru redovni remont energetskih objekata, koji podrazumijeva njihovu pripremu za predstojeću zimsku sezonu.

“U proteklih nekoliko dana počele su redovne godišnje aktivnosti u trafostanicama 35/10 kilovolti u Pljevljima. Radovi su počeli u postrojenjima trafostanica Guke i Mataruge, a nastavljeni su u trafostanicama Volođa, Gradac, Šula, Šumani, Odžak i Kosanica. U Službi za održavanje TS 35/x kilovolti i kablova sprovodi se realizacija Godišnjeg plana održavanja za ovu godinu, koji obuhvata reviziju, remont i zamjenu prekidača i ostale opreme u postrojenjima TS 35/10 kilovolti na sjeveru”, rekli su u CEDIS-u i dodali da će se time poboljšati pogonska spremnost energetskih objekata pred zimsku sezonu.

U CEDIS-u navode da septembarski radovi obuhvataju i reviziju i remont prekidača, kao i ostale opreme u postrojenjima na Žabljaku, dok će u oktobru ekipe biti angažovane na poslovima u Rožajama, Beranama, Andrijevici, Plavu, Gusinju i Bijelom Polju.

“U novembru će zaposleni iz službe nastaviti realizaciju plana u Kolašinu, Mojkovcu, Nikšiću, Plužinama i Šavniku. U narednom periodu radićemo sve potrebne aktivnosti u trafostanicama kako bi bile pripremljene za drugačije uslove rada koje zima donosi”, naglasili su u CEDIS-u.

Predstavnici kompanije navode da je revizija glavnih strujnih krugova u postrojenjima primarni dio zadataka na terenu koji zahtijeva puno angažovanje izvršilaca.

Šef Službe za održavanje trafostanica 35/x kilovolti i kablova Boris Babović naveo je da visokonaponske elemente u postrojenjima, revizijom i zamjenom po potrebi, dovode do nivoa da mogu podnijeti naprezanja koja se javljaju zimi.

“Uoči novogodišnjih praznika planiramo i dodatnu aktivnost na obilasku i reviziji postroj enj a u zimskim turističkim centrima Žabljak i Kolašin”, rekao je Babović Dnevnim novinama.

Ekipe te Službe, kako su rekli u CEDIS-u, nezamjenjiva su pomoć Sektoru za investicije prilikom izgradnje novih objekata i njihovog uključivanja u elektroenergetski sistem.

Vremenski uslovi, kako su rekli u CEDIS-u, nijesu prepreka završetku radova jer se oni, prema riječima predstavnika kompanije, odvijaju u objektima.

“Planirane aktivnosti biće završene do početka zimske turističke sezone”, tvrde u CEDIS-u, dodajući da će na kritičnim izvodima u trafostanicama na sjeveru montirati nove vakuumske prekidače.

Babović ističe da se, osim planiranih radova, javljaju i neplanirani.

“Kod neplaniranih dolazi do problema u postrojenju, što je posljedica prirode električne energije, ali i drugih faktora. Tada se angažuju svi resursi unutar Službe zbog što bržeg otklanjanja problema i uspostavljanja naponskog stanja. U svakom trenutku naše ekipe misle na korisnike koji u tom trenutku nemaju električnu energiju i cilj im je da vrijeme trajanja prekida bude što kraće”, kazao je Babović.

CEDIS, kako su naveli u kompaniji, gazduje sa oko 5.000 trafostanica različitih naponskih nivoa, od čega je oko 130 od 35 kilovolti naponskog nivoa. Oni naglašavaju da je distribucija struje, kao dinamičan sistem, podložan promjenama pod dejstvom raznih faktora.

“Njegova pouzdanost i kvalitet isporuke električne energije zahtijevaju preventivni rad na održavanju postrojenja”, zaključili su u CEDIS-u.

Send this to a friend