Društvo

Crna Gora bez epidemiologa i pravilnika za infekcije

Ilustracija, foto: Pixabay

Rezultati samoprocjenjivanja kapaciteta za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija u Crnoj Gori, rađeni u saradnji s ekspertima Svjetske zdravstvene organizacije, pokazali su da u većini bolnica ne postoji sistematski nadzor nad širenjem bakterija kod novorođenčadi i životno ugroženih pacijenata.

Iz Ministarstva zdravlja „ Danu“ su odgovorili da još nijesu donijeli najvažnije propise za kontrolu i suzbijanje bolničkih infekcija, dok veliki broj bolnica nema ni epidemiologe.

Iz kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije saopšteno je da Crna Gora nema sistematskog nadzora nad infekcijama uključujući infekcije vulnerabilnih pacijenata (novorođenčadi), infekcije koje mogu izazvati ozbiljne i teške ishode, infekcijama koje uzrokuju multirezistentni i ekstenzivno rezistentni patogeni, infekcije povezane s invazivnim procedurama (npr. plasiranje katetara i slično).

U veoma velikom broju bolnica ne sprovodi se monitoring procesa i indikatora i ne vodi se računa o higijeni i metodama pranja ruku.

“Na nacionalnom nivou je pripremljen Nacionalni pravilnik za sprečavanje i suzbijanje bolničkih infekcija koji je trenutno na usklađivanju sa zakonodavstvom. Nakon donošenja pravilnika pristupiće se donošenju naciona lnog programa za borbu protiv bolničkih infekcija. Ministarstvo zdravlja je dalo saglasnost za raspisivanje specijalizacija iz epidemiologije za bolnice, i većina je raspisala specijalizacije za svoje ustanove gdje očekujemo tokom i duće godine da se ljekari vrate sa specijalizacije i svakodnevno se posvete obavezamau borbi protiv bolničkih infekcija. Uporedo s usavršavanjem vještina tokom specijalizacije, ljekari prolaze i uskospecijalizovane edukacije u oblasti bolničke epidemiologije”, navode iz Ministarstva.

To, kako dodaju,  znači da naša država ima visoko razvijene kapacitete za borbu protiv bolničkih infekcija, ali da postoje i elementi koje treba da poboljšamo, koji se tiču prije svega uvođenja standardnih operativnih procedura.

“Predviđeno je da se ti elementi prevaziđu i realizuju akcionim planom za naredne dvije godine, ali koji ni u kojem slučaju ne dozvoljavaju zabrinutost građana jer se ti nedostaci kompenzuju korišćenjem standardnih operativnih procedura koje preporučuju upravo SZO i Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti ističu iz ministarstva.

Iz ministarstva navode da su bolničke infekcije, njihovo sprečavanje i suzbijanje u vrhu prioriteta aktivnosti Ministarstva zdravlja, pa su u prethodnom periodu realizovane brojne aktivnosti.

“Ministarstvo zdravlja je organizovalo teoretsku edukaciju zdravstvenih radnika po regionima (centralni, sjeverni i južni) čijoj obuci je prisustvovalo 145 zdravstvenih radnika. Nakon teoretske edukacije organizovana je praktična edukacija tako da smo obišli sve zdravstvene ustanove i na licu mjesta edukovali zaposlene”,  navode iz oni.

Iz ministarstva navode da je skor KCCG kojiima Službu za bolničke infekcije po procjenjivanju, 512.5 bodova, gdje se primiče nivou 4, tj. najvišem nivou ispunjenosti

U KCCG više puta je urađena i studija praćenja pet momenata higijene ruku, koju je sprovela Služba za bolničku epidemiologiju. I u zdravstvenim ustanovama sekundarnog i tercijalnog nivoa sprovedene su iste studije Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Eo prčim
Gost
Eo prčim

Mi smo ga ugasili ako epidemija srpstva ne bude zaustavljena. Kakvi pravilinici kakvi bakrači.

Raulio
Gost
Raulio

Dobro vele, više me strah od doktora no od bolesti…kad vidim ko je sve medicinu svršio.

Send this to a friend