Društvo

Crveni krst: Pomozimo izbjeglicama na putu do boljeg života

Foto: Reuters / Arhiv

Crveni krst Crne Gore sjutra obilježava, Svjetski dan izbjeglica, te je ukazao na probleme sa kojima se svakodnevno suočavaju izbjeglice na putu do boljeg života i apelovao na sve da im na tom putu pomognu.

Iz Crvenog krsta su podsjetili da je Svjetski dan izbjeglica ustanovljen 2001. godine, s ciljem podizanja svijesti javnosti o njihovom teškom položaju širom svijeta.

“Podaci Ujedinjenih nacija pokazuju na hiljade ljudi dnevno – djeca, odrasli, stariji – rizikuju svoje živote ne bi li obezbijedili sebi i svojoj porodici mir. Globalna dešavanja nas podsjećaju da moramo biti tolerantniji jedni prema drugima i da moramo imati više razumijevanja za tuđu patnju, za porodice razdvojene ratom, za djecu koja su morala napustiti škole i krenuti nesigurnim putem u nepoznato”, ističu u CKCG.

Kako dodaju, o značaju svih oblika podrške i pomoći izbjeglicama i raseljenim licima, govori u prilog i činjenica da je 11. juna ove godine Savjet bezbjednosti UN-a, na prijedlog Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, usvojio prvu rezoluciju o nestalim licima u ratnim sukobima, svjesni činjenice da izbjeglice uvijek prati pitanje šta je sa njihovim najbiližima od kojih su odvojeni zbog napuštanja doma.

“Prema podacima UNHCR-a, svake dvije sekunde jedna osoba na svijetu je prinuđena da napusti svoj dom i trenutno na svijetu je registrovano oko 70 miliona raseljenih lica, od čega 25,9 miliona izbjeglica”, navode u Crvenom krstu.

Podsjećaju i da je Crveni krst Crne Gore nastao davne 1875. godine iz potrebe pružanja pomoći izbjeglicama iz Hercegovine.

“U toku svog postojanja smo u kontinuitetu pružali podršku ljudima koji su iz različitih razloga morali da napuste svoje domove, a boravili su u Crnoj Gori. Tako smo danas i dalje posvećeni pružanju pomoći i podrške romskoj populaciji, koja je, usljed dešavanja na Kosovu, došla u Crnu Goru 1999. godine”, kažu u CKCG.

Trenutno najveći izazov i obaveza za tu organizaciju, u situaciji povećanog priliva migranata, jeste i briga o osobama koje su napustile svoje zemlje, uslijed različitih dešavanja, i nalaze se u Crnoj Gori privremeno ili sa željom da u našoj zemlji trajno ostanu.

“U dosadašnjim aktivnostima, Crveni krst Crne Gore je pružao podršku, prije svega, u humanitarnom smislu – distribucijom hrane, odjeće, obuće, kao i pomoć u pristupu sistemu zdravstvene zaštite, zatim kroz aktivnosti Službe traženja radi uspostavljanja porodičnih veza i kroz program pružanja psihosocijalne podrške ovim licima”, dodaju u CKCG.

Takođe, organizuju edukativne i preventivne radionice za te osobe, a poseban akcenat stavljamo na djecu i žene kao najranjivije kategorije, a sve to uz pomoć svojih partnera MUP-a, UNHCR-a, Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca, kao i malih nacionalnih društava Crvenog krsta.

“Crveni krst Crne Gore na ovaj dan želi da podsjeti na značaj podrške izbjeglicama, veću odgovornost i potrebu jačanja sistema podrške izbjeglicama, ali i zajednicama i zemljama domaćinima koje primaju izbjeglice”, poručuju iz te organizacije.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Nije bitno
Gost
Nije bitno

Nisu izbjeglice. To su ekonomski paraziti. Izbjeglice su samo i isključivo oni koji bježe od rata. Znači Sirija. Sve ostale izbjeglice su ekonomski paraziti koji krše zakon ilegalnim prelaskom granica. Treba ih vratiti, pa nek nadju neke zaobilazne puteve do svojih destinacija.

Animus
Gost
Animus

Pomozimo i sebi, nahranimo ih i vratimo ih nazad. Kad ih se Evropa zasiti, poceti ce i kod nas dolaziti u vecem broju. Valjda su nam preci gradjani CG koji su gladni i bosi???

Send this to a friend