Društvo

Dualno obrazovanje: Prve dvije godine finansira država, a završnu poslodavci

SMŠ "Ivan Uskoković"

Ove školske godine za dualno obrazovanje, koje podrazumijeva obavljanje prakse kod poslodavaca, prijavilo se 250 učenika prvog i 13 drugog razreda stručnih i mješovitih škola.

Pomoćnik ministra prosvjete Veljko Tomić objasnio je za Pobjedu da će se u školskoj 2017/2018. godini dualno obrazovanje realizovati za 13 obrazovnih programa trećeg stepena.

Ovaj model obrazovanja odvija se tako što učenici prvog razreda kod poslodavca obavljaju praktično obrazovanje jednom sedmično, đaci drugog razreda dva dana, a trećeg tri. Nedavnim izmjenama Zakona o stručnom obrazovanju, podsjeća Tomić, propisano je da se budžetom izdvoji novac za naknade učenicima prvog i drugog razreda, a u trećem razredu one su obaveza poslodavca.

“Naknada učeniku u dualnom obrazovanju je za prvi razred najmanje 10 odsto prosječne neto zarade, najmanje 15 odsto za drugi razred i najmanje 20 odsto u trećem razredu. Do sada je propisima bilo uređeno da naknadu učeniku uplaćuje poslodavac”,  kazao je on.

Poslodavci

Tomić je istakao da se ove godine za uključivanje u dualno obrazovanje prijavilo 111 poslodavaca za koje još provjeravaju da li ispunjavaju materijalno-tehničke i kadrovske uslove. Taj posao obavlja Centar za stručno obrazovanje.

“Nakon toga učenici, odnosno njihovi roditelji, potpisaće individualni ugovor o praktičnom obrazovanju”,  rekao je Tomić.

Dužnost poslodavca u dualnom obrazovanju, prema zakonu, jeste da obezbijedi uslove da učenik kroz redovno pohađanje praktičnog obrazovanja stekne vještine i kompetencije, u skladu sa programom. On, takođe, vodi evidenciju o prisustvu/pohađanju časova i postignućima učenika u toku prakse, ali ima obavezu i da obezbijedi zaštitu za vrijeme praktičnog obrazovanja u skladu sa propisima kojima se reguliše zaštitu na radu.

“Poslodavac treba da omogući nastavniku iz škole da neposrednim uvidom i uvidom u dokumentaciju prati realizaciju praktične nastave”, rekao je Tomić.

U program dualnog obrazovanja biće uključeni učenici koji se obrazuju po obrazovnim programima pekar, frizer, automehaničar, autoelektričar, obrađivač plemenitih metala, kuvar, konobar, zavarivač, monter telekomunikacionih sistema, prodavac, instalater sanitarnih uređaja, grijanja i klimatizacije, zavarivač i bravar.

Škole

Dualno obrazovanje se, prema riječima Tomića, primjenjuje u deset opština i 15 stručnih i mješovitih škola: srednje stručne škole „Spasoje Raspopović“, „Ivan Uskoković“ i „Sergije Stanić“ u Podgorici, Srednjoj elektro-ugostiteljskoj školi u Baru, dvije stručne škole u Nikšiću, Srednjoj stručnoj i Srednjoj elektroekonomskoj školi u Bijelom Polju, Srednjoj stručnoj u Rožajama, Srednjoj stručnoj u Pljevaljima, Srednjoj stručnoj „Vukadin Vukadinović“ u Beranama, zatim Srednjoj mješovitoj „Mladost“ u Tivtu, te srednjim mješovitim školama „Bećo Bašić“ u Plavu i „Ivan Goran Kovačić“ u Herceg Novom i Srednjoj mješovitoj školi ,,Braća Selić” u Kolašinu.

Iskustva zemalja Evrope koje u svojim obrazovnim sistemima imaju dobro razvijenu saradnju sa poslodavcima i dualno obrazovanje kao oblik stručnog obrazovanja (Njemačka, Austrija, Danska) pokazuju da je, prema riječima Tomoća, kod ovih zemalja nizak nivo opšte nezaposlenosti, kao i nezaposlenosti mladih. On je istakao da dokument Evropske komisije „Nova agenda vještina za Evropu“ iz juna 2016. godine naglašava potrebu da se mladima omogući da steknu relevantne vještine koje će im pomoći da bolje odgovore na izazove tržišta rada.

“Škole treba da omoguće učenicima da se u najranijem periodu sretnu sa realnim radnim okruženjem”,  kazao je Tomić.

 Stipendije za deficitarna zanimanja

Iz Ministarstva prosvjete podsjetili su da je u junskom upisnom roku učenicima stručnih škola koji se obrazuju za deficitarne kvalifikacije dodijeljeno 87 stipendija.

Sredstva za 15 stipendija obezbijedila je Privredna komora. Stipendije su dobili učenici koji se obrazuju po obrazovnim programima kuvar, konobar, monter telekomunikacionih sistema, vodoinstalater i keramičar.

U toku je konkurs za dodjelu još 43 stipendije.

Obrazovano 127 učenika

Praktično obrazovanje kod poslodavca, odnosno dualno obrazovanje, uvedeno je u obrazovni sistem 2002. godine.

Školske 2004/2005. godine, ispričao je Tomić, upisana je prva generacija učenika u dualnom obrazovanju, na programima frizer i automehaničar.Ukupno je u dualnom obliku obrazovanje završilo oko 127 učenika.

“Upis je prekinut školske 2008/2009. godine, jer nije bilo interesovanja ni poslodavaca ni učenika. Sada je situacija sasvim drugačija”,  kazao je on.

Zakonom je, podsjeća, bilo propisano da učenik ima pravo na naknadu za vrijeme trajanja individualnog ugovora o obrazovanju kod poslodavca.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
STOSTO
Gost
STOSTO

Izmisljanje tople vode.

Amna.
Gost
Amna.

Vazi li to i za ucenike medicinskih skola, koji obavljaju praksu u domu zdravlja.

Dragana
Gost
Dragana

Svaka cast! Konacno da je neko i ovaj problem rijesio.

Send this to a friend