Društvo

Đukanović: Oporavak od koronavirusa da ne bude privilegija samo nekih

Bez sveobuhvatnog i koordinisanog odgovora, solidarnosti zemalja i odgovornog pojedinca nećemo uspjeti u borbi protiv najvećeg izazova u istoriji Ujedinjenih nacija, kazao je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović na specijalnoj sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija posvećenoj borbi protiv koronavirusa.

Đukanović je poručio da treba da učinimo maksimum da oporavak ne bude privilegija samo za neke od nas.

<<<Đukanović na sesiji o odgovoru na pandemiju koronavirusa<<<

“Godinu je dana od otkrivanja prvog slučaja novog koronavirusa. Naše zemlje, međunarodna zajednica i akteri na različitim nivoima pokušavaju da daju najbolji mogući odgovor na višestruke posljedice pandemije. Prije svega, po živote i zdravlje naših građana, a onda i ekonomije”, rekao je predsjednik.

On je istakao da je specijalna sesija Gerneralne skupštine prilika da tome daju dopirnos.

“Pandemija Kovid-19 sigurno je dodatno iscrpila multilaterizam, ali ga nije iscrpila u potpunosti. Naše učešće danas potvrda je prihvatanja realnosti priznanja da nijedno globalno pitanje ne možemo riješiti izolovanim akcijama. Ignorisanje visokog stepena međuzavisnosti, naročito u slučajevima globalnih zdravstvenih prijetnji sa sobom nosi nesagledive opasnosti. Efikasan i inkluzivan multilaterizam neophodniji je nego ikad ranije. Zato, raduje da svijest u tom pravcu raste i da odgovori postaju vidljiviji i odlučniji”, kazao je Đukanović.

Iako je pandemija dodatno usložila i onako kompleksan put ka ostvarenju Agende 2030, Đukanović smatra da su da su ciljevi održivog razvoja u ovom trenutku jedini relevantan i globalno prihvaćen putokaz za suočavanje sa nizom izazova, poput klimatskih promjena, porasta nejednakosti, očuvanja i zaštite biodiverziteta, ekonomske neizvjesnosti.

“Mnogi će i danas govoriti o brojnim negativnim pojavama koje su bile naročito vidljive u prvim mjesecima izbijanja pandemije – zloupotreba informacija, globalno nadmetanje, nemogućnost nabavke osnovne zaštitne medicinske opreme, zatvaranje u nacionalne okvire i manjak solidarnosti. Ipak, ozbiljnost situacije zahtijeva našu prevashodnu usmjerenost na rješenje problema i promjenu pristupa”, pojasnio je on.

Djelotvorna koordinacija, poručuje, ulaganja uz oslonac na nauku i tehnologiju, i pravovremena komunikaciju u cilju jačanja povjerenja, su od presudne važnosti.

“Prva potvrda da smo na dobrom putu biće stvaranje uslova za dostupnost i pravovremenu raspodjelu očekivane vakcine. Post-covid svijet trebalo bi da predstavlja svijet bliže saradnje, više solidarnosti i jačeg saosjećanja. Kao što sam nedavno kazao na Pariskom mirovnom forumu, pandemija je pokazala da smo svi ranjivi, bez obzira na naciju, vjeru, boju kože ili bogatstvo. Posljedice su porazne za sve. Učinimo maksimum da oporavak ne bude privilegija samo za neke od nas”, zaključio je Đukanović.

Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš poručio je da vakcina mora da bude globalno javno dobro dostupno svima.

“Vrijeme je da popravimo stvari, dok gradimo snažan oporavak, moramo uvidjeti šanse za promjene. Od marta sistem UN se fokusirao i uložio napore da pomogne državama koje su najteže pogođene pandemijom”, kazao je on.

Gutereš

Istakao je da koordinisan odgovor ima za cilj da zaustavi širenje virusa, smanji smrtnost i razvije dijagnostiku, vakcinu i liječenje koje, kako navodi, moraju biti dostupne svima.

U radu konferencije učestvovali su šefovi država i vlada zemalja članica Ujedinjenih nacija.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
RADOJKA
Gost
RADOJKA

Dragi i postovani Predsjednice.Manjak solidarnosti, razumijevanja i tolerancije svakako fali svima.Sto se tice ulaganja, ulagati treba ali u onu pravu humanu nauku.A nikako u onu sto zeli zlo cijelom covjecanstvu, i svima na ovoj PLANETI.Neki svjetski, nemogu nazvati mocnici, to su neljudi bolesnog uma.Oni nam nude neke vakcine, mi te vakcine necemo i imamo cvrs stav.A generalnom sekretaru UN-a porucujem,… Više »

Daky
Gost
Daky

Gospodin!

Send this to a friend