Društvo

Herceg Novi u dimu: Na deponiji gore gume, plastika i komunalni otpad 

Deponija Tisove grede u Herceg Novom nije ugašena do 1. septembra kao što je lokalna uprava obećala da će uraditi, pa prema riječima mještana, trenutno „gori“ podnožje rampi S1 i S2 kao i plato između rampi.

Gusti dim i „isparavanja“ posljednjih dana „pojačalo“ je odlaganje i paljenje auto guma, dovezenih iz Reciklažnog centra u Meljinama, tvrde oni.

Od nekih skoro pet hiljada guma u centru, na deponiju Tisove grede kamioni Čistoće iskipovali su u dva navrata skoro dvije hiljade guma.

Osim toga, na lokaciji je ostalo otpada – plastike i željeza firme Arabis iz Nikšića, koja je odvozila gume za Nikšić, iako zbog sudskog spora tu više ne smije biti. Mještani su slučaj prijavili Call centru Komunalne policije i direktoru Čistoće Vladimiru Arsiću, zahtijevajući od njega hitan odgovor. Međutim, kako svjedoče, do danas nijesu dobili nkakvu informaciju.

Od Arsića su zahtijevali da im saopšti ko je dao dozvolu za „kipovanje“ otpadnih guma na Tisove grede, kao i ko će snositi odgovornost, jer je trenutna situacija na ivici ekološke katastrofe? Odgovor još čekaju.

Savjet MZ Ubli je stoga o svemu obavijestio i Upravu za inspekcijske poslove, pa je ekološki inspektor 27. novembra obavio inspekcijski nadzor.

Kako se navodi u Rješenju Uprave, u koje je Radio Jadran imao uvid, ekološki inspektor zabranio je Čistoći skladištenje i transport otpadnih guma na Tisovim gredama, jer je riječ o privremenoj lokaciji za deponovanje komunalnog otpada. Čistoći je naloženo da ukloni otpadne gume sa Tisovih greda u roku od pet dana od dana prijema Rješenja, što se još nije desilo, kao i da „preduzme odgovarajuće mjere na gašenju zapaljenog komunalnog otpada na Tisovim gredama“.

Opšinski rukovodioci (ne)znaju za ekološke incidente

Predsjednik MZ Ubli, Goran Vukićević za Radio Jadran kaže da su mještani vjerovali predstavnicima lokalne uprave da će deponija biti ugašena, o čemu je postignuto saglasje sredinom ljeta na sastanku u Opštini. Međutim, odgovornost za rješavanje problema, kako tvrdi Vukićević, preuzeo je direktor Čistoće Arsić.

“Tražili smo da se dio puta za odvoženje otpada proširi, jer je uzak i Opština je to odobrila. Međutim, ja sam i tada rekao da taj put ne vrijedi ništa, jer ukoliko zimi bude leda i snijega, kamioni neće moći da „iznesu“otpad. Dim na rampama S1 i S2, kao i na prostor između njih na deponiji nikada nije ugašen. Ćutali smo i vjerovali im, a sada se događa najgora ekološka stvar u državi “, tvrdi Vukićević.

Uz sve to, da ne bi blokirali deponiju i proces odvoženja otpada iz Herceg Novog, odlučili su da potraže institucionalnu pomoć.

“Ne znam ko kakav interes ima u svemu ovome, ali tvrdim da predsjednik Opštine, Stevan Katić, potpredsjednici Miloš Konjević i Danijela Đurović o ovome nemaju pojma i da im Arsić ne govori istinu. Jer, nemoguće je da bi oni ovo dopustili. On njima sigurno daje lažne izvještaje, jer kad izađu gore na teren o jadu će se zabaviti. Mi nemamo ništa protiv buduće deponije, neka je naprave, samo da nam ugase ovo smetlište i omoguće čist vazduh”, ogorčen je Vukićević.

Deponija na Ublima razlog je i što su neki sakralni objekti u selu „izbrisani“ sa UNESCO-ve liste, kao što su crkva Svetog Đorđa iz 1746. godine, te crkva Svete Gospođe za koju se ne zna precizno kad je izgrađena, ali je od 1957. godine imala status nepokretnog kulturnog dobra. Ubli su takođe „istisnuti“ i iz Orjenskog regionalnog parka prirode, iako su, prema riječima, Vukićevića „srce Orjena“.

Sanitarna deponija Duboki do rješenje, ali kada?

Upravni sud Crne Gore usvojio tužbu je Opštine Herceg Novi protiv Ministarstva održivog razvoja i turizma i poništio zaključak kojim se prekida postupak izdavanja građevinske dozvole za izgradnju sanitarne deponije Duboki do.

Opština Herceg Novi će kod MORT-a tražiti izdavanje nove građevinske dozvole za realizaciju 6, 5 miliona eura vrijednog projekta izgradnje sanitarne deponije.

Opština je tužbu protiv MORT-a procesuirala još početkom oktobra prošle godine. Upravni sud je, po tužbi MZ Morinj i Opštine Kotor poništio građevinsku dozvolu za deponiju, koju je izdalo Ministarstvo, zbog sumnje u štetan uticaj na životnu sredinu, posebno morinjske izvore.

Naknadna geotehnička i hidrogeološka istraživanja na tom lokalitetu, pokazala su da se otpad sa nove deponije neće “cijediti” u zemlju i zagađivati podzemne vode.

Deponija bi trebalo da bude izgrađena po najsavremenijim tehnološkim principima i evropskim ekološkim standardima. Projektovana je za period od 25 godina, sa mogućnošću proširenja.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Ubli
Gost
Ubli

Vjerovatno su mu odobrili iz opstine i radi palminog surlasa, ali kako javljaju paljenje guma smeca i plastike ne utice na njega pa mozda prestanu pali .

Ubli
Gost
Ubli

To Arsic sa pomocnicima rastjeruje komarce i ostala ziva bica na podrucju nacionalnog i adrenalinskog parka Orjen i 50 kilometara vazdusne linije okolo. Pomazu mu vjetrovi sa mora i kopna, a obilne padavine za unistavanje svih zivih bica u zemlji i na njoj.

Mr.Bin
Gost
Mr.Bin

Ovo pojedini daju doprinos za otvaranje 27 poglavlja o ekologiji i zaštiti okoline 😆

Send this to a friend