Društvo

Intenzivirati međuuniverzitetsku i saradnju naučnih zajednica Crne Gore i Francuske

Ministarka Biljana Šćepanović, susrela se sa ambasadorom Francuske u Crnoj Gori Kristijanom Timonijeom  i delegacijom Univerziteta Azurna obala koju je predvodio rektor Žeanik Brisvolter. U toku susreta ocijenjeno je da je potrebno intenzivirati međuuniverzitetsku i saradnju naučnih zajednica Crne Gore i Francuske.

Šćepanović je, kako se navodi, poželjela srdačnu i toplu dobrodošlicu visokim gostima i ujedno dala opis aktivnosti i prioriteta Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, ističući da Ministarstvo, u svom portfoliju, pored nauke i istraživanja ima i inovacije, što je, kao je navela, “od posebnog značaja, imajući u vidu ne samo nacionalnu već i EU agendu za navedene oblasti”.

“Timonije posebno se zahvalio na riječima dobrodošlice i ukazao na spremnost Ambasade Francuske da pruži punu podršku kako međuuniverzitetskoj saradnji, tako i saradnji naučnih institucija iz dvije zemlje, konkretnim projektima mobilnosti istraživača, kao i svim drugim aktivnostima koje vode unapređenju bilateralne saradnje dvije zemlje”, dodaju iz resora.

Rektor Univerziteta Azurna obala je istakao važnost pomenutog Univerziteta, jednog od devet univerziteta u Francuskoj sa oznakom izvrsnosti, uz podatak da isti ima 35.000 studenata i preko 5.000 istraživača, te da je rad Univerziteta posebno fokusiran na sinergiju nauke, inovacija i obrazovanja, kao nerazdvojnih segmenata uspješne komercijalizacije znanja.

“U tom smislu, kako dodaju, posebno je ukazao na mogućnosti buduće saradnje sa crnogorskim naučnim institucijama, u zajednički definisanim prioritetnim oblastima saradnje, nadovezujući se na već započete zajedničke projekte i aktivnosti sa Univerzitetom Crne Gore”, pojasnili su iz Ministarstva.

Obostrano je, dodaju, konstatovano da započetu saradnju treba i dalje unaprjeđivati, u svim gore navedenim oblastima, a posebno kroz prioritetne oblasti Strategije pametne specijalizacije (S3) koju je Crna Gora, kao prva zemlja van EU, usvojila još 2019.

“Takođe je ukazano na potrebu što skorijeg potpisivanja Sporazuma o bilateralnoj naučno-tehnološkoj saradnji između dvije Vlade, kako bi se omogućila intenzivna saradnja naučnih zajednica Crne Gore i Francuske, realizacija zajedničkih bilateralnih projekata, organizacija zajedničkih simpozijuma, seminara, sastanaka i konferencija, razmjena naučne literature, zajedničko korištenje istraživačke opreme i slično, a time i zajedničko učešće u EU, međunarodnim i regionalnim inicijativama/projektima”, zaključuju iz resora.

Send this to a friend