Društvo

IT nije samo za muškarce, u digitalni svijet da zakorače i djevojčice

Foto: Tajmlajn.rs

Tradicionalno shvatanje da su informacione tehnologije rezervisane za muškarce odlazi u prošlost.

U razgovoru za Dnevne novine povodom Međunarodnog dana djevojčica u ICT-u koji se obilježava danas, zaposlene u Direktoratu za elektronsku upravu i informatičku bezbjednost Ministarstva javne uprave otkrivaju da žene u IT sektoru već dominiraju. Društvene mreže su, ističu, odličan kanal promovisanja ove oblasti.

Prema riječima Maje Dragojević, šefice Odsjeka za dijeljene softverske resurse organa državne uprave, svjedoci smo da je sve više žena koje se opredjeljuju za ovo zanimanje, što je veoma ohrabruje.

“Tokom školovanja djevojčice postižu vidno bolje rezulatate od dječaka, a svjetska istraživanja pokazuju da su djevojke i djevojčice nadarene i za tehnička zanimanja, ali se zbog pritiska društvenih stereotipa i predrasuda radij e odlučuju za neke druge profesije”,primjećuje Dragojević.

Ona ističe da je važno dati veći značaj ovom predmetu u osnovim i srednjim školama, ne praviti digitalni jaz, već uključivati u zajedničke IT programe podjednako dječake i djevojčice.

Načelnica Direkcije za razvoj e-servisa Mirjana Begović kaže, pak, da su djevojčice u vrijeme kada je ona birala zanimanje, bile zainteresovanije za programiranje nego sad.

“Danas mi se čini da je to interesovanje nešto slabije, možda zbog toga što su druge oblasti, u kojima se može izraziti kreativnost, uzele primat. Prije svega, programiranje, kao moju prvu oblast interesovanja, vidim kao način za kreativno rješavanje problema korišćenjem ICT tehnologija. Sa druge strane, u mom poslovnom okruženju je puno žena tako da se nadam da će interesovanje za inovacije i tehnološki napredak biti sve više u fokusu djevojčica”, kazala je Begović.

Kao jedan od ključnih benefita ovog sektora ona vidi činjenicu da su to danas jedni od najplaćenijih i najviše traženih poslova, što svakoj djevojci može da bude važan motiv za odabir buduće karijere.

“Razvoj digitalnih rješenja podrazumijeva vrlo intenzivnu komunikaciju sa korisnicima i partnerima u traženju najboljih rješenja pa je dinamičnost ovog posla još jedna od prednosti koja ide u korak sa brzinom savremenog života. Edukacija je u ovom poslu neophodna, a potrebno je pratiti međunarodne standarde i događaje pa se u opisu poslovnih aktivnosti ponekad nađu i putovanja odnosno obilasci ICT konferencij a i festivala. T akođe, ako imate želju da mijenjate način na koji žive i rade ljudi oko vas, treba iskoristiti ubrzani razvoj digitalizacije i uskočiti na vrijeme u ovaj zahuktali “digitalni voz””, ističe Begović.

Da su savremene tehnologije i upotreba mobilnih uređaja već značajno promovisali upotrebu informaciono komunikacionih tehnologija kod mlađe populacije nezavisno od pola, smatra načelnica Direkcije za interoperabilnost registara i normativne poslove Bojana Bajić.

ICT sektor je izuzetno širok, te ona vjeruje da će se u njemu u budućnosti naći sve veći broj zaposlenih.

“Karijera u ICT-u djevojčicama treba biti zanimljiva baš zbog te kreativnosti koju pruža. Živimo u svijetu kojim upravljaju podaci, čija se količina uvećava progresivno iz dana u dan. Osmišljavanje načina korišćenja tih podataka, prepoznavanje njihove praktične primjene, kroz upečatljiv dizajn koji je svojstven ženskom polu, samo su neki od puteva kojima žene mogu stremiti. Dalje, osmišljavanje elektronskih usluga, praktičnih prečica za realizaciju životnih situacija, vizuelna prezentacija i laka dostupnost informacija koje dobijamo putem ICT-a samo se neke ideje za razmišljanje djevojčicama vezano za buduće zanimanje”, rekla je Bajić.

Izjednačavanje broja muškaraca i žena u ICT bi povećao BDP

U Evropskoj uniji danas tek 30 odsto ženske populacije radi u IT sektoru. S druge strane, žene igraju važnu ulogu u globalnim ekonomskim promjenama te bi, prema procjenama EU, izjednačavanje broja žena i muškaraca u IT zanimanjima bi dovelo do povećanja godišnjeg BDP-a Evropske unije za devet milijardi eura, kaže Milica Vučinić iz Odsjeka za razvoj elektronskih servisa, izvještavanje i analizu.

“MJU želi da podstakne djevojčice za tehnologiju, kao i da ih u većoj mjeri zainteresuje za zanimanja u IT-u i na taj način razbijemo stereotip da je oblast ICT-a, generalno i tehnologija, muško područje. Lako se zaljubiti u tehnologiju, kada se dobije prilika za to. Divno je biti dio kreativnog svijeta, svakodnevno učiti, baviti se atraktivnim temama, biti dio promjene, izbjegavati rutinu, biti okružen ambicioznim ljudima, uspješno spajati nespojivo, razmišljati izvan okvira, prepuštati se mašti i biti harizmatični lider. Ovo su sve sposobnosti koje odlikuju moje koleginice iz IT sektora”, kaže Vučinić.

Prema njenim riječima, procjenjuje se da će, u skoroj budućnosti, 90% poslova zahtijevati neku vrstu digitalnih vještina u područjima inženjerstva, računovodstva, medicine, umjetnosti, arhitekture i mnogih drugih.

Izvor znanja od osnovne škole do interneta

Obrazovni sistem u Crnoj Gori daje mogućnost djevojkama da se već od osnovne škole upoznaju sa ICT-em, mada su današnje generacije od rođenja navikle na virtuelni svijet.

Ipak, načelnica Direkcije za razvoj eservisa Mirjana Begović napominje da edukacije za poslove u ICT-u a ne puko korišćenje račinara, smart telefona i ostalih tehnologija, počinje u stručnim školama i na fakultetu.

“Sa matematičkog i elektrotehničkog fakulteta izlaze stručnjaci koji se mogu baviti različitim profesijama, od programiranja, web dizajna, projektovanje mrežama ali zašto ne i hardverom. U današnje vrijeme takođe postoji ne mali broj radionica, online učionica i webinara tako da je znanje moguće sticati na razne načine”, kazala je Begović, podsjećajući da pored formalnog okvira za sticanje znajna iz oblasti ICT-a, postoji i bezbroj drugih načina za sticanje digitalnih vještina i načina obuke.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Iha
Gost
Iha

A zar vec nisu zakoracile? Najbolji programeri su uglavnom zene.

Send this to a friend