Društvo

Katastar zelenih površina korak ka pametnom glavnom gradu

Sa predstavljanja projekta

Sekretarijat za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine juče je predstavio pilot projekat Katastar zelenih površina za lokaciju “Kraljev park”, koji je, kako se moglo čuti, osnova za zaštitu u korišćenju prirodnih resursa.

Iz lokalne uprave navode da je ovo korak glavnog grada ka pametnom gradu.

Zamjenica gradonačelnika Podgorice Slađana Vujačić navela je da je riječ o projektu koji predstavlja skup sistematizovanih informacija i podataka o zelenim površinama, njihovom kvantitetu, kvalitetu i prostornoj distribuciji, pišu Dnevne novine.

Cilj izrade katastra zelenih površina je planirano i očuvano zelenilo i sistematsko podizanje novih zelenih površina kao oaza za odmor i rekreaciju stanovništva u gradskim uslovima, što predstavlja jedno od najvećih bogatstava Podgorice.

“Katastar zelenih površina obuhvata skup sistematizovanih informacija, podataka o zelenim površinama, o njihovom kvantitetu, kvalitetu i ekonomskoj procjeni, uključujući pritom kartografski prikaz i statističke informacije. Kao takav, katastar zelenih površina predstavlja osnovu za korišćenje prirodnih resursa, za planiranje i kontrolu njihove zaštite”, kazala je Vujačić.

Ističe da je cilj izrade katastra zelenih površina da se evidentiranjem postojećeg stanja zelenih površina formira informaciona osnova putem koje će se pratit trendovi i aktivnosti koje se odnose na unapređivanje zelnih površina. Na osnovu rezultata analize stanja definišu se preduslovi za unapređivanje i neophodne i adekvatne mjere na određenom lokalitetu.

Vujačić je podsjetila da, prema postojećim podacima, Glavni grad karakteriše 644.661 kvadratnih metara javnih zelenih površina od čega 122.361m2 gradskih parkova, 160.616 m2 linearnog zelenila, 361.684 m2 blokovskog zelenila. Preduzeće „Zelenilo” d.o.o. se stara o 5.469 stabala u drvoredima grada, žardinjerama, rekvizitima u okviru dječjih igrališta, kao i drugom pratećem mobilijaru na ovim površinama. Takođe, održava 334,3ha prigradskog zelenila.

Pilot projekat je rađen u Kraljevom parku, gdje je ovim projektom utvrđeno da ima 299 stabala. Projekat ima za cilj da se osmisli GIS (Geografski informacioni sistem) platforma zelenih površina sa potpunom funkcionalnom vizuelizacijom prikupljenih podataka preko web platforme da bi bila dostupna svima.

Konsultant “GDi” d.o.o. Aleksandar Stijović kazao je da se na ovaj način znatno bolje raspolaže sa svojom, odnosno imovinom grada, te da se bolje upravlja i na taj način povećavaju i prihodi grada. Osim toga, na ovaj način se olakšava i funkcionisanje stanovništva i svim ostalim strukturama.

Ovim sistemom, gradske službe mogu da prate stanje kompletnog mobilijara, da se vidi njihovo stanje i fotografije.

Tim projektom otvorene su i šire mogućnosti, pa će na taj način moći da se ima uvid i kuda idu gasovodi, vodovodi, kanalizacija ili bilo šta što bi smetalo u nekom planiranom poslu.

Send this to a friend