Društvo

Knežević: U slučaju epidemije razmišljaćemo o vakcinaciji djece mlađe od 12 mjeseci

Ilustracija

Institut za javno zdravlje potvrdio je juče obolijevanje od morbila kod još dva pacijenta u Crnoj Gori, čime je ukupan broj zaraženih malim boginjama dostigao pet.

U zavisnosti od toga kako se situacija bude razvijala zavisiće i hoće li biti proglašena epidemija te kada.

Direktor direktorata za javno zdravlje u Ministarstvu zdravlja Miro Knežević za portal Antena M objašnjava da se epidemija proglašava kada u određenom vremenskom periodu, na određenoj teritoriji, imamo povećan broj pacijenata u odnosu na broj pacijenata koji imamo svake godine ili unazad nekoliko godina.

“Što znači ako imamo svake godine po pet pacijenata ne proglašavamo epidemiju. U slučaju da taj broj pacijenata bude 50 ili 100 ili više e onda se proglašava epidemija”, navodi Knežević.

>>>I dvije odrasle osobe oboljele od morbila u Crnoj Gori>>>

Objašnjava da vakcinacija djece po našem kalendaru počinje sa navršenih 12 mjeseci iz razloga što djeca do šest mjeseci imaju antitijela koja su naslijedila od majki i koja kod jednog malog broja djece mogu da ostanu do devet mjeseci života. U slučaju davanja vakcine u periodu prije 12 mjeseci kod te djece koja imaju antitijela od majki bi se poništio efekat vakcinacije.

S obzirom na to da su usljed epidemije neke zemlje regiona uvele vakcinaciju djece mlađe od godinu, pitali smo ga može li se takva odluka očekivati i kod nas.

“Od razvoja situacije javljanja epidemije (broja oboljelih) moguće je razmatrati uvođenje vakcinacije djece prije 12 mjeseci. U slučaju da dođe kod nas epidemija, kao što je uvela Srbija sad vakcinaciju djece od devet mjeseci, možemo i mi da razmišljamo o tome zavisno od veličine epidemije i rizika obolijevanja. Možemo da donesemo posebnu uredbu da se vakcinišu djeca prije 12 mjeseci, ali to sve shodno razvoju situacije. Trenutno je kod nas situacija mirna”, navodi Knežević.

Knežević napominje da bi nezavisno od epidemije stariji trebalo da se vakcinišu. Napomije i da postoji test kojim se može utvrditi ima li osoba antitijela u organizmu.

“Djeca koja su vakcinisana prvom dozom vakcine imaju razvijen imunitet do perioda kada je preporučena druga doza vakcine a to je sa 6 godina kada je potrebno vakcinisati drugom dozom bez obzira na pojavu oboljenja u zemlji. Odrasli koji nisu primili niti jednu dozu treba da prime dvije doze vakcine. Oni koji su primili jednu dozu vakcine bi trebalo da prime još jednu buster dozu. Savjetujemo da to urade što je ranije moguće”, ističe Knežević.

Dodaje da je Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Crne Gore obišlo sve zdravstvene ustanove sekundarnog i tercijarnog nivoa i napravilo protokole za upućivanje pacijenata sa primarnog nivoa sa sumnjom ili oboljele od morbila a koji zahtijevaju hospitalizaciju, kao i prostor u zdravstvenim ustanovama koji će koristiti za smještanje pacijenata kako ne bi bili u kontaktu sa oboljelima od drugih bolesti.

Send this to a friend