Društvo

Komora medicinskih sestara, babica i tehničara za bolji standard zdravstvenih radnika

Ministarstvo zdravlja uvrstilo je osnivanje Komore medicinskih sestara, babica i tehničara u Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji se nalazi na javnoj raspravi. Time će se doprinijeti poboljšanju uslova za obavljanje profesije, zaštiti profesionalnih interesa, unapređenju zdravstvene etike, a samim tim i unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite, rekao je ministar zdravlja Kenan Hrapović, otvarajući treću Regionalnu konferenciju medicinskih sestara i babica, koja se danas i sjutra održava u Podgorici.

On je istakao da je utvrđena i Lista regulisanih profesija, što će omogućiti da crnogorske medicinske sestre i babice imaju iste mogućnosti kao i njihove kolege iz zemalja EU.

“Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Udruženjem medicinskih sestara i tehničara Crne Gore, svojim aktivnostima, nastoji da unaprijedi vašu profesiju primjenom politike za dugoročno obezbijeđenje zdravlja populacije. Pored povećanja zarada, koje je obezbijedila Vlada Crne Gore i koje će imati za rezultat, ubijeđen sam, obostrano zadovoljstvo, i zaposlenih u zdravstvenom sistemu Crne Gore sa jedne i Vlade Crne Gore kao poslodavca sa druge strane, uzimajući u obzir zahtjeve reprezentativnih sindikata – potpisnika Granskog kolektivnog ugovora, kao i realne i moguće finansijsko izdvajanje države, nastojaćemo svi zajedno, da boljom organizacijom rada, planiranjem, racionalnom potrošnjom sredstava, stvorimo mogućnost finansijskih preraspodjela u sistemu, koje će se reinvestirati u razvoj tehnologije, ali i za poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih. Sve ćemo uraditi, što je u granicama objektivnim finansijskih mogućnosti države i zakona, da se u bližoj perspektivi taj status još više popravi”, poručio je Hrapović.

Crnogorsko sestrinstvo krupnim koracima da razvija zdravstvenu njegu

On je naglasio da bez adekvatne zdravstvene njege, kao integralnog dijela zdravstvene zaštite, nema unapređenja zdravlja, pravilne prevencije bolesti i brige o fizički, mentalno i socijalno oboljelima svih uzrasta, kako u porodici tako i u zajednici i zdravstvenim ustanovama.

“Posebnu važnost sestre imaju u liječenju onih koji su onesposobljeni, a još značajniju ulogu imaju u trenucima života kada nam je topla ljudska riječ najpotrebnija. Naše sestre su to shvatile, tako da je crnogorsko sestrinstvo krenulo krupnim koracima da razvija i unapređuje zdravstvenu njegu. Sve ovo se, a vi to znate najbolje, može postići samo adekvatnim obrazovanjem, nadogradnjom znanja i stučnim usavršavanjem. Samo takva, najbrojnija populacija u zdravstvu, ima snage da iznese teret odgovornosti tokom reforme zdravstva u Crnoj Gori”, naveo je ministar.

Kako je dodao, zbog toga su svi ponosni i zahvalni pripadnicima te profesije.

“Crnogorske medicinske sestre i babice se u kontinuitetu usavršavaju i konstantno unapređuju i dograđuju svoje znanje i sposobnosti. Od oko tri hiljade medicinskih sestara i tehničara, koliko ih je zaposleno u crnogorskim zdravstvenim ustanovama, određeni broj njih je nastavio obrazovanje, kojim su stekli zvanje visoke medicinske sestre. Među njima danas imamo i magistara i doktora nauka”, rekao je Hrapović.

Naglasio je da će država, pored poboljšanja životnog standarda zaposlenih, nastaviti u kontinuitetu da radi na obezbjeđivanju optimalnih uslova za rad u zdravstvenim ustanovama, kroz rekonstrukciju i modernizaciju objekata i nabavku medicinske opreme.

Predsjednica Udruženja medicinskih sestara i babica Crne Gore Nada Rondović istakla je da je ta nacionalna asocijacija, kroz svoj desetogodišnji rad, uključivanjem u rad Evropske asocijacije medicinskih sestara i zahvaljujući saradnji sa Norveškom asocijacijom medicinskih sestara, steklo zavidno znanje i iskustvo vezano za izazove koji se nameću državama koje pristupaju Evropskoj uniji, kada je u pitanju obrazovanje i rad medicinskih sestara i babica.

“Savremeno svjetsko i evropsko sestrinstvo je razvijeno, usklađeno i organizovano, jedinstvenog okvira obrazovanja, kvalifikacija, djelokruga rada, kompetencija i načina stručnog usavršavanja. Tako uređena sestrinstva u razvijenim zemljama su punopravne članice međunarodnih strukovnih asocijacija i sa pravom kreiraju i razvijaju globalnu politiku sestrinstva i ravnopravno učestvuju u zdravstvenim politikama”, kazala je Rondović.

Ona je ocijenila da danas sestrinstvo treba da ima jedinstvenu profesionalnu samostalnost, kako bi se iskazalo sve ono što medicinske sestre kroz zdravstvenu njegu pružaju pojedincu i cjelokupnom društvu.

“Medicinske sestre treba da ostanu fokusirane na modernizaciju osnovnih zdravstvenih usluga, stvaranje najboljeg modela i implementaciju nacionalnih kliničkih programa zdravstvene njege, kao i na efikasnost i efektivnost u radu”, naglasila je Rondović.

Konferencija, koju organizuje Nacionalno udruženje medicinskih sestara, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja, pored crnogorskih okupila je predsjednike i članove nacionalnih udruženja sestara i udruženja babica država regiona Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Sjeverne Makedonije i Albanije, kao i Norveške organizacije sestara.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Vesna
Gost
Vesna

Ranko ,potrudi se za svoju struku .Valjda znaš da je Sindikat jorganizacija za pregovore sa vladom po pitanju plata. KO moze najbolje da zastupa sestre jedino medicinska sestra..zato poradi na aktivnosti oko toga.

Ranko
Gost
Ranko

Zna li Nada kolike su plate medicindkim sestrama i tehnicarima….????Ako zna neka poradi malo na njihovom povecanju i uslovima rada….Ona je predsjednik udruzenja preko 25 godina i samo je tu da bi se slikala sa ministrima

Vjera
Gost
Vjera

To što je postigla Nada Rondović i uradila za crnogorsko sestrinstvo nije nijedna prije nje a tesko da ce i neka od ovih koji dolaze. Vrijedna, radna i upućena u sve svjetske tokove vezane za struku. Vama niko ne brani da osnujete svoju organizaciju pa pomognete u borbi za bolji standard struke. Ja čestitam gospođi Rondović na odlično organizovanoj konferenciji… Više »

Rajko
Gost
Rajko

Neka pogleda Nada samo kako radi komora fizijoterapeuta oni lijece bez doktora jedini u Evropu niko imravan

Send this to a friend