Društvo

Konvencija o biološkoj raznovrsnosti temelj modernizacije politike u oblasti zaštite prirode

Prilikom predstavljanja nacrta Šestog nacionalnog izvještaja prema Konvenciji o biološkoj raznovrsnosti iz Ministarstva održivog razvoja i turizma su saopštili da vjeruju da rezultati navedenog izvještaja mogu biti novo polazište za modernizaciju zaštite prirode u Crnoj Gori.

Nacionalna koordinatorka projekta, Jovana Drobnjak pojasnila je, na javnoj raspravi u nacrtu izvještaja, da je Crna Gora kao potpisnica Konvencije o biološkoj raznovrsnosti, dužna da u određenim periodima dostavlja izvještaj o napretku implementacije same Konvencije.

“Projekat je započet početkom ove godine, a njegova implementacija i predaja izvještaja Konvencije očekuje se tokom ovog mjeseca. Za period od šest mjeseci lokalni tim eksperata trudio se da, prema već utvrđenoj metodologiji koju je Sekreterijat Konvencije definisao, prikupi što više raspoloživih informacija i da pruži svoje mišljenje o napretku prema svakom nacionalom cilju, kao i prema svakom Aiči cilju za biodiverzitet”, kazala je Drobnjak.

Ona je navela da je značaj tog procesa prepoznao i Globalni fond za životnu sredinu, kao i Kancelarija Ujedinjenih nacija za životnu sredinu koji su, kako je pojasnila, pomogli Ministarstvu održivog razvoja i turizma da pripremi Šesti nacionalni izvještaj, finansiranjem njegove izrade.

“Sam projekat, osim pisanja izvještaja, imao je komponente koje su se odnosile na tehnički dio, menadžment upravljanja, kao i podizanje svijesti javnosti o značaju biodiveziteta. Aktivnosti koje se odnose na podizanje svijesti o značaju biodiverziteta trenutno su u toku i očekujemo da ćemo ubrzo dobiti rezultate”, rekla je Drobnjak.

Izvještaj je, prema njenim riječima, dostavljen svim institucijama na mišljenje, nakon čega će, u junu, biti završena finalna verzija.

Predstavnica Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ana Pavićević Rakčević, ocijenila je da je Konvencija o biološkoj raznovrsnosti jedna od najvažnijih međunarodnih sporazuma koji, kako je navela, predstavlja okvir globalne zaštite biodiverziteta geološke i predione raznovrsnosti.

“Osnovni cilj Konvencije je očuvanje biodiverziteta, održivo korišćenje njegovih komponenti, a jedan od značajnijih ciljeva je i pravična raspodjela dobiti koje proističu od genetičkih resursa. Konvencija obuhvata sve oblasti koje predstavljaju prijetnju po biološku raznovrsnost i ekosistemske usluge koje su sa njima povezane, uključujući i klimatske promjene”, kazala je Pavićević Rakčević.

Ona je dodala da je oblast zaštite prirode normativno uređena Zakonom o zaštiti prirode i brojnim podzakonskim aktima koji se odnose na prirodu i prirodna dobra.

“U okviru Zakona o zaštiti prirode ugrađene su i smjernice i ciljevi brojnih međunarodnih sporazuma, koje je Crna Gora potpisala, među kojima i iz Konvencije o biološkoj raznovrsnosti. Takođe, dalje unaprjeđenje usklađivanja procesa zaštite prirode podstaknuto je i procesom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji”, navela je Pavićević.

Ona je ocijenila da Konvencija o biološkoj raznovrsnosti predstavlja temelj modernicacije politike zaštite prirode.

“Jedan od osnovnih ciljeva i zahtjeva Konvencije je integracija mjera zaštite biodiverziteta u sve sektorske politike, planove i programe, kako bi doprinijeli smanjenju stope opadanja biodiverziteta. Kao članica Konvencije, imamo obavezu monitoringa ciljeva Konvencije, kao i ugrađivanje njihovih strateških planova u nacionalni zakonodavni sistem, izradu Nacionalne strategije biodiverziteta, sa Akcionim planom, koji je ujedno i zakonska obaveza shodno Zakonu o zaštiti prirode”, zaključila je Pavićević Rakčević.

Send this to a friend