Društvo

Marković: Diplomci Fakulteta političkih nauka aktivni u procesu integracija

FPN Podgorica

Naša država uspješno realizuje obaveze u procesu evropskih integracija uz posrednu i neposrednu podršku svih društvenih aktera koji taj proces doživljavaju kao smjernicu u sveukupnom napredovanju Crne Gore. Fakultet političkih nauka je prethodnih godina aktivizmom prema svojim studentima nastavne sadržaje na osnovnim i postdiplomskim studijama usmjerio na usvajanje evropskih vrijednosti i standarda. Veliki broj naših svršenih studenata aktivno učestvuje u procesu evropskih integracija u sferama diplomatije, medija, socijalne politike, ljudskih prava, kulturne politike, reforme javne uprave, kazao je dekan FPN-a Milan Marković.

Kako ističe, Fakultet političkih nauka od osnivanja do danas insistira na polivalentnim obrazovnim profilima iz oblasti društveno-humanističkih nauka, a studijski programi Politikologija-Međunarodni odnosi, Medijske studije i novinarstvo, Socijalna politika i socijalni rad su privlačni velikom broju maturanata iz srednjih škola u Crnoj Gori.

“Interesovanje za naše studijske programe postoji i u regionu. Znanja iz oblasti sociologije, filozofije, prava, istorije, psihologije, kao i poznavanje stranih jezika predstavljaju dobru podlogu budućim studentima za adekvatnije adaptiranje na izazove koji ih očekuju u procesu studiranja na Fakultetu političkih nauka. Važno je da srednjoškolci shvate šta vole i da izbor ne bude nametnut ili uslovljen, da su radoznali, kreativni i humani i onda je Fakultet političkih nauka za njih pravi izbor”, smatra Marković.

Aktivizam na političkoj sceni je, poručuje on, stvar slobodnog građanskog izbora sadašnjih i budućih studenata.

“Među svršenim studentima Fakulteta političkih nauka imamo ličnosti koje su prepoznate kao politički akteri na javnoj sceni. Takođe, naši bivši studenti prisutni su na medijskoj sceni Crne Gore (televizija, novine, online mediji), ali i kao direktni akteri procesa političkih, društvenih i socijalnih reformi koje su aktuelne godinama unazad”, dodaje dekan FPN-a.

Na inicijativu Ministarstva nauke, tim sa Fakulteta političkih nauka realizuje projekat Evropskog društvenog istraživanja ESS u Crnoj Gori, teorijski i metodološki najsveouhvatnijeg međunarodnog istraživanja u oblasti društvenih nauka.

“Istovremeno, to je i jedino društveno istraživanje koje se sprovodi u okviru Education Resources Information Center – ERIC i pod pokroviteljstvom Evropske komisije. Dodjeljivanjem statusa države posmatrača, Crna Gora je dobila svoje mjesto u okviru ovog važnog naučnog poduhvata. ESS podrazumijeva prikupljanje podataka o stavovima, vrijednostima i uvjerenjima građana država Evrope na brojne važne teme, uključujući demokratiju i participaciju građana, odnos prema porodici, braku, radu, migracijama i društvenoj nejednakosti, bitnim i aktuelnim problemima kao, što su klimatske promjene ili ekonomska kriza”, objašnjava Marković.

Dekan FPN-a osvrnuo se i na značaj čestih gostujućih predavanja eksperata (naučnika, univerzitetskih nastavnika, ambasadora, drugih diplomata, novinara…) iz zemlje i inostranstva.

“Značaj ogranizacije gostujućih predavanja ogleda se u mogućnostima da naši studenti steknu neposrednu spoznaju o aktuelnim dešavanjima u oblastima svog interesovanja, iskustvo o izazovima svojih budućih profesija, kao i kontakte koji mogu biti važni za njihovo dalje karijerno napredovanje. FPN insistira na otvorenosti prema svim potencijalnim akterima iz društveno-humanističke djelatnosti koji mogu pružiti podršku unapređenju znanja naših studenata”, zaključio je Marković.

Send this to a friend