Društvo

Miranović: PMF završava godinu kao lider Univerziteta Crne Gore po broju naučnih radova u svjetskim bazama

Prirodno-matematički fakultet i ovu godinu završava kao lider na Univerzitetu Crne Gore kada je riječ o broju objavljenih radova u  časopisima na SCI/SCIE listi, sa povećanjem broja radova koji su u kategorijama Q1 i Q2. Dekan Prirodno – matematičkog fakulteta UCG Predrag Miranović kazao da to svakako rezultira i visokim rangiranjem istraživača po citiranosti, a samim tim doprinosi i međunarodnoj prepoznatljivosti Univerziteta Crne Gore.

„Iako u otežanim uslovima, naši  nastavnici i saradnici nijesu zanemarili bitan segment svoga profesionalnog napredovanja – nauku“ , kazao je Miranović.

Koliko međunarodnih projekata je trenutno aktivno na Prirodno-matematičkom fakultetu?

MIRANOVIĆ: Imamo 27 aktivna međunarodna projekta od čega je 19 bilateralnih, jedan nacionalni i sedam međunarodnih, od kojih izdvajamo: HORIZONT 2020 -” Snažna interakcija na granici temeljnih istraživanja i primjene znanja”, EUREKA –”Fitopreparati – prirodni materijali na bazi natkritičnih ekstrakata sa kontrolisanim oslobađanjem aktivnih komponeti”.

Na nedavno završenom  konkursu Ministarstva nauke za dodjelu grantova za naučnoistraživačke projekte u dijelu prirodno-matematičkih, tehničko-tehnoloških, medicinskih i poljoprivrednih oblasti nauke PMF je dobio šest projekata od ukupno 35 koji su ocijenjeni sa više od 80 poena, i  to po dva iz oblasti fizike, matematike i biologije.

Takođe, dobili smo veći broj bilateralnih projekata sa Austrijom i Slovenijom, čak šest projekata sa našeg fakulteta je dobijeno u okviru nacionalnih projekata, a početkom godine je počeo sa radom i Centar za biomedicinska istraživanja (CEBIMER), u okviru kojega dvije istrazivačke grupe sa naseg fakulteta imaju svoje radne pakete – ja, kao dekan, sam član Upravnog odbora pomenutog projekta.

PMF je uzeo učešća i u manifestaciji „Noć istraživača“, u kojoj su naši nastavnici, saradnici i studenti predstavili nastavno-istraživačku misiju Prirodno-matematičkog fakulteta

Sa kojim izazovima se suočio vaš fakultet u protekloj 2020. godini?

MIRANOVIĆ: Izazovi su bili brojni, ali je svakako glavni onaj koji je pokolebao i na neki način usporio cio svijet – pandemija. Suočeni smo sa potpuno novim načinom održavanja predavanja i komunikacije sa studentima, koji se bazira na onlajn-nastavi.

Posebna teškoća u ovakvom načinu rada, kada su nauke koje se na PMF-u izučavaju su eksperimentalne vježbe koje se izvode na predmetima iz oblasti fizike, biologije, hemije i dijelom računarskih nauka, a koje su orjentisane na sticanje praktičnih vještina.

Gdje god je bilo moguće, prvenstveno zbog broja studenata i aparatura/opreme, vježbe su izvođene uživo, uz strogo poštovanje propisanih mjera. Za veće grupe obezbijedili smo opremu za snimanje, tako da su praktične i teorijske vježbe snimane i postavljane studentima na odgovarajuće platforme.

Koliko mislite da se ostvarila nastava i odgovorila na potrebe studenata, s obzirom na okolnosti?

MIRANOVIĆ: Uzevši sve u obzir, imam razloga da budem zadovoljan. Posebno ističem razumijevanje kako nastavnog kadra tako i studenata. U novonastalim okolnostima bili smo prinuđeni da u nekim slučajevima potpuno izmijenimo dosadašnju praksu rada, bilo da su u pitanju nastava ili laboratorijske vježbe, ali i provjere znanja. Ipak, dobrom organizacijom, razumijevanjem i po principu dogovora, mislim da smo u dobroj mjeri očuvali dva značajna faktora – i kvalitet stečenog znanja i kvalitet nastavnog procesa. Vrijeme će pokazati koliko smo uspjeli u tome.

Kakva su vaša očekivanja u pogledu budućeg rada, u okviru 2021. godine?

MIRANOVIĆ: Nadamo se boljim danima i nadamo se da će se pandemija u nekoj mjeri smiriti, kako bismo se vratili što normalnijem funkcionisanju, kako u pogledu nastave tako i u pogledu nauke. Ipak, ova godina koja je iza nas, naučila nas je da možemo da funkcionišemo i u otežanim okolnostima, da možemo da kvalitetno izvodimo nastavu i da se bavimo naučno-istraživačkim radom. Tako da, na neki način, jesmo spremni ukoliko se bude moralo raditi pod sličnim uslovima. No, najiskrenije se nadam da će se ostvariti značajni pomaci u zdravstvenoj sferi i da će se naći neko rješenje za prevenciju i suzbijanje virusa i da će naredna godina tako biti umnogome drugačija i bolja. Ipak nam je zdravlje kako zaposlenih tako i studenata na prvom mjestu. Kao dekan, imam tu obavezu a i odgovornost da preduzmem sve da to najvrednije i ostane netaknuto. A sve ostalo se može i postići i nadoknaditi.

Stoga, umjesto nekog zaključka, poželio bih svim zaposlenima na UCG, svim studentima najprije očuvanje dobrog zdravlja i da nam ova 2020. godina bude jedna ozbiljna opomena i jedan veliki nauk, pa da sa svim tim iskustvom uđemo u 2021, u kojoj ćemo dati svoj maksimalni doprinos kako bi naši najvažniji resursi funkcionisali na najbolji mogući način.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Laura
Gost
Laura

Zasto se ne pohvalite Miranovicu sa podatkom da na prvoj godini studija od Marta mjeseca do kraja skolske godine na PMF -matematika nije odrzan nijedan cas preko interneta izuzev engleskog jezika,i nesto poslaltih zadataka iz nekih predmeta.?!

Send this to a friend