Društvo

Mlade edukovati o rodnoj ravnopravnosti i zdravim stilovima života

U okviru projekta Inicijativa mladih kroz primjenu programa Y u lokalnim zajednicama biće održano 60 radionica za učenike srednjih škola i pripadnike romske i egipćanske RE populacije u cilju edukacije o rodnoj ravnopravnosti i zdravim stilovima života.

To je saopšteno na pres konferenciji CARE International Balkans, na kojoj je predstavljen regionalni projekat Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu, a u okviru kojeg Centar za romske inicijative (CRI) sprovodi dva projekta – Inicijativa mladih kroz primjenu programa Y u lokalnim zajednicama i Povezanost svih aktera u lokalnim zajednicama za socijalnu inkluziju Romkinja i Egipćanki u Crnoj Gori.

Projekt koordinatorka CARE International Balkans, Maja Petek, pojasnila je da se regionalni projekat Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu“ realizuje već sedam godina u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori.

“Projekat je fokusiran na romsku zajednicu i poboljšanje socio-ekonomskih uslova te zajednice. Projekat se sastoji od četiri različite komponente, dvije komponente su usmjerene na implementaciju nevladinih organizacija koje podržavamo. Šest organizacija sprovode projekat u svojim lokalnim zajednicama, u saradnji sa institucijama”, pojasnila je Petek.

Druge dvije komponente sprovodi Care International, koje su, kako je navela, usmjerene na osnaživanje romskih ženskih mreža i na povezivanje sa ostalim aktivističkim mrežama u svijetu.

“Vrlo nam je značajna dobra saradnja sa određenim institucijama, poput saradnje koju imamo sa Upravom policije Centra bezbjednosti Nikšić, koji od 2011. učestvuje u ovom projektu. Saradnja sa CB Nikšić i sa ostalim institucijama iz Nikšića, kao i iz Podgorice odvija se kroz formiranje Koalicije koja je mnoge stvari uradila na terenu. Spriječena su 84 maloljetnička braka unutar RE populacije”, istakla je Petek.

Ona je navela da su uspostavili saradnju sa Ministarstvom prosvjete, ističući da je saradnja i sa drugim institucijama poput škola, centara za socijalni rad i Uprave policije izuzetno bitna u sprečavanju pojave dječijih, prisilnih i ugovorenih brakova.

Petek je ocijenila da je značajno zabilježiti promjene na samom početku sprovođenja projekta, kao i nakon njegove realizacije, navodeći da će biti sprovedeno istraživanje među 300 učenika, o njihovim stavovima o datim temama.

Izvršna koordinatorka CRI, Fana Delija, saopštila je da će ta organizacija, u okviru regionalnog projekta Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu koji je finansijski podržao Care International, u narednih 29 mjeseci realizovati dva projekta.

“Cilj prvog projekta Povezanost svih aktera u lokalnim zajednicama za socijalnu inkluziju Roma i Egipćanki u Crnoj Gori je povezivanje svih aktera u lokalnoj zajednici, kao i poboljšavanje postojećih usluge u cilju zbrinjavanja samih žrtava, kada je u pitanju nasilje u porodici i dječji ugovoreni brakovi”, rekla je Delija.

Ona je kazala da će CRI, u skladu sa potrebama RE zajednice, a u saradnji sa predstavnicima relevantnih institucija, napraviti mini akcione planove.

“CRI će, pored kontinuiranog rada u samoj zajednici, u cilju povezivanja relevatnih institucija poput centara bezbijednosti, skloništa, škola, domova zdravlja i slično sačiniti mini akcione planove. Realizovaće se devet mini akcionih planova koji će biti fokusirani na samo zajednicu. U prvoj fazi same realizacije, urađene su procjene u tri crnogorska grada, gdje će se i projekat realizovati – u Nikšiću, Podgorici i Beranama”, objasnila je Delija.

Formirana je radna grupa, kako je navela, koja je pripremila mini akcioni plan u cilju suzbijanja nasilja u porodici i dječijih ugovorenih brakova.

“Realizacija prve faze projekta odnosi se na informisanje o postojećim uslugama u dijelu suzbijanja dječijih i ugovorenih brakova, kao i o suzbijanju nasilja u porodici. Naredne faze će se odnositi na reproduktivno zdravlje žena, kao i na obrazovanje same romske zajednice”, kazala je Delija.

Ona je navela da će i okviru drugog projekta Inicijativa mladih kroz primjenu programa Y u lokalnim zajednicama biti sprovedeno 60 radionica.

“Od toga, 42 radionice biće organizovane u tri crnogorske srednje škole u tri grada – Podgorici, Nikšiću i Beranama, kojima će prisustvovati oko 300 učenika, a 18 radionica ćemo organizovati u romskim i egipćanskim naseljima”, rekla je Delija.

Projekt asistentkinja u CRI, Maja Šaćirović, navela je da je cilj projekta “Inicijativa mladih kroz primjenu programa Y u lokalnim zajednicama” jačanje vršnjačkih edukatora koji će, kako je pojasnila, promovisati program u lokalnim zajednicama i školama.

“Program Mladi – Inovativni pristupi u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i promociji zdravih životnih stilova kod mladića i djevojaka po prvi put će se sprovoditi u Crnoj Gori. Program je akreditovan od strane predstavnika Care International i uspješno se realizuje na Balkanu. Za sada je program prošlo više od 30 hiljada srednjoškolaca i više od 500 članova nastavnog osoblja”, navela je Šaćirović.

Ona je pojasnila da je NVO CRI napravila formu programa prilagođenu za Crnu Goru.

“Program je dobio pozitivno mišljenje Zavoda za školstvo, a na osnovu njihovog mišljenja, dobili smo i saglasnost Ministarstva prosvjete, da se program realizuje u srednjim školama u Crnoj Gori. Programom će biti obuhvaćene tri srednje škole, u tri crnogorska grada – Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Srednja stručna škola Spasoje Raspopović iz Podgorice i Srednja stručna škola “Vukadin Vukadinović” iz Berana”, rekla je Šaćirović.

U fokusu akreditovanog programa Mladi – Inovativni pristupi u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i promociji zdravih životnih stilova kod mladića i djevojaka biće, kako je navela, inkluzija što većeg broja pripadnika RE populacije, ali i većinske zajednice uzrasta od 14 do 18 godina.

Koordinatorka projekta za socijalnu inkluziju u Srednjoj stručno školi Spasoje Raspopović Podgorica, Snežana Lopičić, navela je da socijalna inkluzija predstavlja važan segmet rada te ustanove, podsjećajući da je u oktobru potpisan Memorandum o saradnji sa NVO CRI.

“Memorandum podrazumijeva realizaciju programa Mladi – Inovativni pristupi u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i promociji zdravih životnih stilova kod mladića i djevojaka”, pojasnila je Lopičić.

Ona je pojasnila da je u toj školi održana prva u nizu radionica, koje će se realizovati narednih dvije godine.

“Na radionici je učestvovalo 30 učenika, kako romske, tako i neromske populacije. Učenici su pokazali veliko interesovanje za temu vršnjačkog nasilja, kao i teme pola i roda. Smatram da će projekat, kao i same radionice, doprinijeti promociji rodne ravnopravnosti i zdravih stilova života”, ocijenila je Lopičić.

Predstavnik Centra bezbijednosti Nikšić,Slavko Milić, istakao je da Uprava policije ima kontinuiranu saradnju sa CRI.

“Naš cilj je da ostvarimo još kvalitetniju saradnju sa pripadnicima RE populacije u Crnoj Gori, kao i da nastavimo saradnju na projektu “Za aktivnu inkluziju i prava romkinja na Zapadnom Balkanu”. Nastojaćemo da, kroz neposredni rad na terenu, ostvarujemo još bolji odnos sa pripadnicima RE populacije, sa kojim smo sarađivali i ranije kroz različite radionice”, rekao je Milić.

Uprava policije je, kako je pojasnio, opredijelila jednog mentora koji će sarađivati sa vršnjačkim edukatorima.

“Pored toga, učestvovaćemo u izradi mini akcionih planova i na taj način ćemo, kroz planirane aktivnosti koje se odnose na bezbjednost saobraćaja, sprječavanje nasilja u porodici, sprječavanje dječijih, ugovorenih i prisilnih brakova, doprinijeti većem stepenu prevencije i bezbjednosti djece i pripadnika RE zajednice”, naveo je Milić.

Regionalni projekat Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu III finansijski je podržala Austrijska razvojna kooperacija, a sprovodi ga CARE International Balkans u saradnji sa lokalnim partnerskim organizacijama.

Send this to a friend