Društvo

Nema straha od epidemije morbila tokom ljeta

Ilustracija

Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje IJZ, u Crnoj Gori su 173 osobe oboljele od malih boginja. Broj inficiranih konstantno raste od kraja januara, kada je zabilježen prvi slučaj obolijevanja, a s obzirom da predstoji ljetnja turistička sezona koja sa sobom nosi veliku mobilnost ljudi, mnogi se pitaju da li je bojazan od širenja epidemije opravdana.

Međutim, u Institutu za Dnevne novine kažu da razloga za brigu ne bi trebalo da ima, jer, kako objašnjavaju, izražena senzonalnost morbila nije karakteristična za kasno proljeće i rano ljeto.

“Iako se novi slučajevi obolijevanja registruju gotovo na dnevnom nivou, obolijevanje od malih boginja u Crnoj Gori je posljednjih nekoliko sedmica izgubilo na intenzitetu što se može pripisati protivepidemijskim mjerama koje se sprovode (naročitno među identifikovanim kontaktima zarazne osobe), ali isto tako i prirodnom toku morbila zbog njihove izražene sezonalnosti koja nije karakteristična za kasno proljeće i rano ljeto”, predočili su iz Instituta.

Broj trenutno oboljelih se, kako navode, prati na dnevnom nivou i srazmjerno našem kolektivnom imunitetu koji je posljednjih nekoliko godina izrazito oboren kao i spram populacije osjetljivih pojedinaca (uglavnom predškolaca), broj oboljelih je ispod mogućeg i donekle očekivanog nivoa.

“Masovnijeg obolijevanja u predškolskim i školskim kolektivima kao i ustanovama za liječenje i zbrinjavanje djece do sada nije bilo. Ova situacija je uglavnom posljedica napora epidemioloških službi domova zdravlja i Instituta za javno zdravlje Crne Gore, ali do kada će ona trajati niko sa sigurnošću ne može predvidjeti”, kazali su u IJZ.

Što se tiče proglašenja epidemije, oni ističu da je ono u nadležnosti Ministarstva zdravlja.

“Kada se radi o proglašenju epidemije i područja koje je ugroženo od neke zarazne bolesti, ona je prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u isključivoj nadležnosti Ministarstva zdravlja koje će na osnovu podataka, ne samo o broju oboljelih već i mnogih drugih, donijeti konačnu odluku. Institut za javno zdravlje Crne Gore prati obolijevanje i o njemu redovno obavještava kako Ministarstvo, tako i opštu javnost”, navode iz Instituta.

Predškolska djeca nijesu adekvatno zaštićena

Međutim, kako napominju, i pored svih dostupnih, specifičnih i nespecifičnih, mjera prevencije i suzbijanja obolijevanja kao i drugih aktivnosti koje se preduzimaju, nažalost i dalje postoje dijelovi populacije, prije svega predškolske djece, koja nisu adekvatno zaštićena od malih boginja.

“Razlog za ovo leži u činjenici da su njihovi roditelji odložili vakcinaciju usljed zbunjenosti i pod navalom lažnih vijesti i iskrivljenih informacija koje protivnici imunizacija u regionu uporno serviraju. Uprkos hiljadama oboljelih samo u Srbiji, i desetinama smrtnih slučajeva širom Evrope samo u ovoj godini, neki pojedinici se i dalje usuđuju da zanemaruju riječ struke i da obmanjuju roditelje iz samo njima znanih razloga”, naglasili su iz IJZ.

Prema njihovim riječima, vakcina protiv morbila postoji više od 40 godina i ne postoje valjani razlozi zbog kojih bi se u nju trebalo sumnjati nakon više od milijardu datih doza širom planete.

“Ostaje velika nepoznanica zašto neko plasira pogrešne i lažne informacije i koji su mu interesi u tome. Na kraju, ne treba zaboraviti da je svaki dan koje dijete provede u bolnici zbog morbila mogao biti spriječen, a da ne pominjemo i teže ishode uključujući i smrtne koji uopšte nisu nepoznanica za morbile”, dodaju iz Instituta za javno zdravlje.

Od ukupno 173 oboljelih od morbila, osam pacijenata je zbog infekcije na bolničkom liječenju, posljednji su podaci Instituta.

“Od početka godine ukupno je registrovano 173 oboljelih, od čega je kod 154 infekcija laboratorijski dokazana, kod 16 pacijenata je dijagnoza postavljena na osnovu kliničke slike, a kod tri oboljela postoji jasna epidemiološka povezanost sa izvorom obolijevanja”, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu IJZ.

Iz ove zdravstvene istitucije su kazali da su najpogođenije grupe odrasli stariji od 26 godina i djeca starija od jedne, a mlađa od pet godina, a zatim djeca osnovnog i srednje školskog uzrasta kao i mlađi odrasli.

“Preostali oboljeli su mlađi od jedne godine koji nisu ni mogli biti vakcinisani zbog uzrasta i čija je zaštita zavisila od kolektivnog imuniteta”, kaže se u saopštenju.

Iz IJZ su dodali da je među oboljelima, nevakcinisanih i bez ikakvog podatka o vakcinaciji ukupno 91 odsto.

Send this to a friend