Društvo

Nepotizam kriv za muziku do zore: Buka ključni problem turizma

Centar Podgorice

Građane koji su došli na jučerašnju javnu raspravu o nacrtu Strateške karte buke za teritoriju Glavog grada i opština u sastavu Glavnog grada Golubovci i Tuzi najviše je interesovalo kako da od buke iz kafića u centru grada imaju miran san. Vasilije Dulović ističe da često zovu Komunalnu policiju, ali uzalud.

“Zvali smo Gorana Jankovića, načelnika i tražili da dođu da izmjere nivo buke. Dok su inspektori to radili pitali su nas kako izdržavamo u takvom okruženju, a kad smo pošli za zapisnik navodno je nivo buke bio 6,8. To ne može biti tako. Ja sam pod istim krovom sa nekim klubovima koji do tri sata ujutro imaju živu svirku. Poslije toga konobari se spremaju da idu, a već u šest sati stižu ponovo, pale se klime. Tu se ne može živjeti. To se mora rješavati”, rekao je Dulović, piše Dan.

Na isti problem ukazao je i Aleksandar Vulić. On je istakao da je godinama radio u Mljekari i da se divio ljudima koji su u zgradama okolo živjeli, a da država ništa nije preduzela da ih zaštiti.

“Samo tražimo da se ljudima koji drže lokale i klubove odredi rad do ponoći kao što je u Siti kvartu, i da to neko kontroliše, a ne da rade do tri, četiri sata. Želimo samo da nas puste da spavamo od ponoći do šest sati da bi mogli ujutro da idemo na posao. Sve ovo može da se riješi ako hoćemo. Odredi se radno vrijeme i to je to”, smatra Vulić.

Boris Raonić je istakao da klubovi u tihoj zoni ne mogu dobijati dozvole za rad.

“Te dozvole im izdaju gradske službe, sekretarijati. U sred tihe zone date dozvolu vlasniku kluba da radi do tri sata ujutro. To ne ide tako. Zamislite kakvu bi štetu Glavnom gradu nanijeli građani kada bi svi oni tužili zbog uskraćivanja prava na san. Ovaj dokument ste platili 40.000 eura, a sudovima i građanima bi mnogo više dali. Mora se odrediti gdje mogu biti klubovi. Ako može u Siti kvartu da se muzika ugasi u ponoć, može i u centru grada”, rekao je Raonić.

Obrađivač dokumenta Predrag Bulajić kazao je da to nijesu problemi koji se tiču ovog dokumenta, već da su to neki drugi pravilnici.

Zvonko Saveljić, iz Ministarstva održivog razvoja i turizma, je pokušao da objasni zbog čega nadležne službe tolerišu preglasnu muziku u kafićima. Saveljić je kazao da Ministartstvo radi neki sličan pravilnik, ali da sa njim ne treba očekivati revoluciju.

“Buka je ključni problem turizma. Ima puno pritužbi na račun rada Komunalne policije po ovom pitanju, mada ne bih ja sad o tome to su mi kolege. Svi znamo to su neki vlasnici lokala, drugovi, prijatelji, tu je nepotizam kojem smo skloni i zbog toga je sve ovo. Ali, moraće se poštovati i zone i sve ono što se njima predviđa. Ovim pravilnikom koji mi radimo predviđeni su i limitatori buke. Znači neće moći da se pređe određeni nivo buke, već će biti ograničeni na onoliko koliko građanima ne smeta”, kaže Saveljić.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
veki
Gost
veki

prodajte stanove i kupite kuće u naselja gdje bacaju bombe

mel
Gost
mel

pa koji sad lokali imaju kod bivše mljekare da se tamo ne može spavat?

Send this to a friend