Društvo

Otvaranje graničnog prelaza Vitaljina u maju

Foto: Radio Jadran

Granični prelaz Crne Gore sa Hrvatskom, Vitaljina-Kobila, ove sezone biće znatno unaprijeđen za saobraćaj, jer se rekonstrukcija na hrvstskoj strani privodi kraju.

Puštanje saobraćaja planirano je tokom maja, potvrdili su Radiju Jadran u Ministarstvu finansija Hrvatske.

Duže od pola godine prelaz je zatvoren, pa se saobraćaj između Crne Gore i Hrvatske obavlja preko graničnog prelaza Debeli brijeg-Karasovići. To je najfrekventniji prelaz u Crnoj Gori i tokom sezone će otvaranjem drugog manjeg sa Hrvatskom, pored Prevlake, Debeli brijeg biti znatno rasterećen.

U Sektoru za izgradnju i održavanje graničnih prelaza Ministarstva finansija Hrvatske, Radiju Jadran su kazali da bi prelaz Vitaljina trebalo da bude otvoren dvadesetak dana kasnije od ranije najavljenog roka.

„Radovi na graničnom prijelazu Vitaljina odvijaju se ubrzano nakon savladavanja svih iznenađenja na izgradnji potpornog zida. Trenutno se grade instalacije i izvode radovi na objektu. Planiramo puštanje prometa preko graničnog prijelaza tokom maja“, kazali su kratko u Ministarstvu finansija Hrvatske.

Riječ je o radovima koji su počeli još u septembru 2017. godine i privremeno su obustavljeni pred početak prošlogodišnje sezone.

Kada bude u funkciji granični prelaz Vitaljina imaće četiri putničke trake sa mogućnošću preusmjeravanja saobraćaja.

„Takođe, biće izgrađeni svi objekti za kvalitetno obavljanje graničnih procedura pregleda putnika i vozila po pravilima Evropske unije na vanjskoj granici EU“, obrazložili su iz hrvatskog Sektora za izgradnju i održavanje graničnih prelaza.

Vrijednost radova projektovana je na 3,3 miliona eura, međutim iz Ministarstva finansija su ranije kazali da će taj iznos biti premašen.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pravnik
Gost
Pravnik

Sta vrijedi sto su Hrvati napravili prelaz sa cetiri trake kad Crna Gora ima i dalje prelaz sa dvije trake na kom nema uslova za robni, vec je iskljucivo putnicki prelaz:carina nije povezana sa carinskim informativnim sistemom,a nemaju ni pecat za ovjeru osnovnih dokumenata u putnickom prometu.Po sistematizaciji na tom granicnom prelazu rade dva carinika,a prelaz radi 24 casa-kako?

Send this to a friend