Društvo

Pacijenti se najviše žale na vrijeme čekanja na pregled

Pacijenti su u prošloj godini podnijeli 2.341 pritužbu, a najveći broj, kao i u prethodnom periodu, odnosio se na vrijeme čekanja, organizaciju zdravstvenih usluga, ali i na postupke zdravstvenih radnika ili saradnika, kao i na kvalitet zdravstvenih usluga.

Kako je objavljeno na sajtu Ministarstva zdravlja, na vrijeme čekanja na zdravstvene usluge bilo je 714 prigovora, a organizaciju zdravstvene službe 318.

Na postupke zdravstvenih radnika ili saradnika bilo je 296 prigovora od kojih se na kvalitet zdravstvenih usluga odnosilo 200 navodi se, između ostalog, u godišnjem izvještaju.

Najveći broj prigovora pacijenti su imali na Klinički centar 934, zatim Dom zdravlja Podgorica 910 i Opštu bolnicu u Baru 71.

U izvještaju se podsjeća i da te ustanove pružaju i najveći broj usluga na godišnjem nivou.

Ministarstvu zdravlja u prošloj godini podnešeno je 207 prigovora na rad zdravstvenih ustanova, od čega 118 na kvali-tet zdravstvene usluge, sedam na organizaciju zdravstvene službe, 26 na način naplaćivanja zdravstvenih usluga, na vrijeme čekanja na zdravstvenu uslugu 23, na ostalo 32, dok je na postupak zdravstvenog radnika bio jedan prigovor.

U zdravstvenim ustanovama Dom zdravlja Mojkovac, Dom zdravlja Cetinje, Dom zdravlja Budva, Opšta bolnica Cetinje, Specijalna bolnica za plućne bolesti Brezovik i Zavod za transfuziju krvi nije bilo pritužbi građana.

Iz Ministarstva zdravlja podsjećaju da se svi prigovori razmatraju odmah ili u roku od 72 sata od momenta podnošenja, kao i utvrđuju okolnosti i bitne činjenice u vezi sa navodima iznijetim u prigovoru i o tome obavještavapođnosilac.

Prigovor se podnosi usmeno ili u pisanom obliku. Pacijent kome je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu ili određeno pravo utvrđeno Zakonom o pravima pacijenata, odnosno pacijent koji nije zadovoljan pruženom zdravstvenom uslugom ili postupkom zdravstvenog ili drugog radnika zdravstvene ustanove, može podnijeti prigovor. On se podnosi direktoru zdravstvene ustanove ili ovlašćenom licu, odnosno zaštitniku prava pacijenata.

Pacijent koji je nezadovoljan nalazom po prigovoru može se obratiti Zdravstvenoj inspekciji, u skladu sa zakonom.

Imena zaštitnika prava pacijenata, njihovi kontakt telefoni i e-mailovi se nalaze na web stranicama zdravstvenih ustanova i na web stranici Ministarstva zdravlja www. mzdravlja.gov.me/rubrike/ zastitnici-prava.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
ccc
Gost
ccc

x puta sam vidio da je telefonska slusalica podizena i ostavljena na stolu, da bi bilo ” zauzeto “. pauze se najvise postuju sa strane zaposlenih, tako da odu pola sata prije same pauze i dodju 20 minuta posle pauze, tako da svako opravdanje ne vazi..

Eeeeeeee
Gost
Eeeeeeee

A zato kad se u banku ceka red po sat vremena..niko se ne zali

Mikison
Gost
Mikison

Ma ovo je haos mozete vi razmatrati prigovore koliko vam je volja ,iz licnog iskustva znam da u domu zdravlja u bloku 5 izabrane doktorica odsutna najmanje 20 dana u mjesecu.Da zlo bude gore poslije cekanja od par sati kod tobos nekakve zamjene dobijete informaciju da ona to ne moze da vam zavrsi jer to mora vas izabrani doktor.Znaci haos.… Više »

Garbin
Gost
Garbin

Cekanje i nije ti nista su dvije najcesce pojave, i posalju pacijenta nazad kuci i kasnije a da to je to ali nismo mogli tada to da konstatujemo, uvjek se iz drugog dolaska daje prava dijagnoza

Send this to a friend