Društvo

Raičević: Rigorozne mjere protiv koronavirusa se pokazale kao opravdane

Opštinski tim za zaštitu i spašavanje zajedno sa Službom Opštine Bar u kontinuitetu zasjeda, kazao je danas prvi čovjek Bara Dušan Raičević, ističući da su na samom početku krize izazvane koronavirusom uvedene rigoroznije mjere, koje se sada pokazuju kao opravdane.

“Tu prije svega mislim na zatvaranje gradske kapele i pijaca. Realizujemo kontinurianu pomoć opštinskoj organizaciji Crvenog krsta, kako sa nivoa lokalne uprave tako i sa nivoa svih ostalih službi”, dodao je on.

Prema njegovim riječima, veliki broj volontera se prijavljuje iz dana u dan sa ciljem da svim građanima Bara kojma je to potrebno omoguće adekvatnu nabavku ljekova, namirnica i svega onoga što je starijim sugrađanima neophodno.

“Prethodnih dana smo formirali Logistički centar u zgradi Službe za spašavanje, gdje su naše kolege iz sektora za vanredne situacije stavile na raspolaganje svu opremu sa kojom oni raspolažu. Takođe, iz Uprave za luke su donirana zaštitna odijela”, kazao je Raičević.

Sa nivoa lokalne uprave, prije dva dana pokrenuta je kampanja pod nazivom “Čuvaj sebe, čuvaj mene” i svi opštinski bilbordi i bilbordi Turističke organizacije Bar su oblijepljeni promo-materijalom te kampanje.

“U Sutomoru je napravljen karantin, gdje je smješteno 114 osoba koje su došle u našu državu. Karantin savršeno funkcioniše za sada, nema nikakvih problema. Sve ono što je potrebno za karantin mi sa nivoa lokalne smouprave obezbjeđujemo i za sada nemamo problema u tom dijelu”, poručio je predsjednik Opštine Bar.

Načelnik barskog Centra bezbijednosti Bar Veselin Magovčević kazao je da, pored redovnih zadataka, njihovi službenici preduzimaju i vanredne zadatke.

“U periodu donošenja prvog seta mjera Nacionalnog koordinacionog tijela mi smo na teritoriji Opštine Bar zajedno sa Komunalnom policijom procesuirali tri pravna lica u dijelu ugostiteljstva, koja su u vrijeme zabrane bila otvorena. Takođe, službenici policije su u saobraćaju kontrolisali i sankcionisali četiri vozača motornih vozila koji su u tom trenutku prevozili više od dvije punoljetne osobe. Podnijeli smo jednu krivičnu prijavu protiv jednog našeg sugrađanina koji se nije pridržavao mjere određene samoizolacije”, rekao je Magovčević.

Služba zaštite i spasavanja, pored redovnih aktivnosti, radi i u okviru Operativnog tima zaštite i spašavanja u Baru, kazao je načelnik Službe zaštite i spasavanja Almir Muslić.

“Prvo veče smo po nalogu Operativnog tima zajedno sa Vodovodom, Komunalnim preduzećem i Vojskom Crne Gore radili ispiranje cijelog grada sa hlorisanom vodom. Nakon toga smo dobili zadatak da svakodnevno radimo ispiranje oba platoa ispred bolnice u Baru. U Službi zaštite je formiran Logistički centar, gdje primamo sve donacije koje dobijamo, sortiramo, upoznajemo naš operativni tim i nakon toga opštinski Tim dalje raspodjeljuje te donacije”, pojasnio je Muslić.

Kako je dodao, Služba zaštite vrši dezinfekciju okoline bolnice, a Komunalno preduzeće vrši dezinfekciju svih preduzeća (Službe zaštite, policije, tužilaštva, Opštine, i ulaza zgrada).

Komunalna policija takođe kontroliše zabranu rada određenih objekata koja je uvedena, kazao je načelnik Komunalne policije Dejan Skerović.

Osim ugostiteljskih objekata, zabranjen je rad svih otvorenih i zatvorenih objekata gdje se vrši rekreacija, dječijih igraonica, frizerskih salona i slično. Prema njegovom sudu, građani sve više prihvataju nove mjere i sve ih je manje na ulicama.

“Pokušavamo biti po cijeli dan na terenu, da preduprijedimo nezgodne situacije, da bi se građani upozorili prije nego što naprave neki prekršaj. Već je bilo par situacija za krivične prijave, ali kako nije bilo elemenata za njih, one nijesu podnijete, ali svakako ćemo ih porecesuirati i neće biti izuzetaka”, istakao je načelnik Komunalne policije.

Upravo u vanrednim okolnostima, kako je istakla Zorica Crnčević iz barskog Crvenog krsta, uloga te organizacije najviše dolazi do izražaja.

“Mi smo i prije nego se ovo krenulo dešavati u Crnoj Gori krenuli prevetnivno zbrinjavanje naših starijih sugrađana kojima su pomoć pružali geronto domaćice i volonteri. Sada smo proširili naše aktivnosti i prilagodili se datoj situaciji tako da geronto domaćice i volonteri i dalje rade svoj posao na terenu. Proširili smo bazu volontera kako bismo mogli da odgovorimo svim zahtjevima naših starijih sugrađana”, dodala je Crnčević.

Povećan je, kako je navela, broj volontera zahvaljujući lokalnoj samoupravi koja je ustupila osam svojih volontera na postojeću bazu Crvenog krsta.

“Opština Bar nam je ustupila svoja četiri vozila kako bismo mogli da obavljamo naše nadležnosti, i sve institucije našeg grada su nam se stavile na raspolaganje. Dnevno imamo oko 40 poziva i mjerili smo da ako se svakim građaninom razgovara u prosjeku deset minuta onda je to pet sati da jedna osoba provede na telefonu. Mi ne radimo samo sa starim licima, odazivamo se i na potrebe onkoloških bolesnika na teritoriji naše Opštine, koji u svom porodičnom ambijentu nemaju nikog ili su samo sa jednim članom koji nije u mogućnosti da ga ostavi”, poručila je Crnčević.

Send this to a friend