Društvo

Regionalni sasatanak kolektivnih organizacija za zaštitu prava autora muzike

Fotografija sa sastanka

U organizaciji PAM-a, Crne Gore u Tivtu nedavno je održan Regionalni sastanak kolektivnih organizacija za zaštitu prava autora muzike na kojme su pored predstavnika domaćina, prisustvovali predstavnici HDS ZAMP-a iz Hrvatske, SAZAS-a iz Slovenije, SOKOJ-a iz  Srbije i ZAMP-a iz Sjeverne Makedonije. Predstavnici AMUS-a iz Bosne i Hercegovine nijesu prisustvovali ovom sastanku iz opravdanih razloga. Sastanku je ispred PAM-a Crne Gore, pored ostalih, prisustvovao izvršni direktor Vasilije Raičević.

Na sastanku su predstavljene aktivnosti kolektivnih organizacija sa posebnim akcentom na uticaj aktuelne pandemije COVID19 na njihov rad, ostvarivanje i zaštitu prava autora muzike i mjere koje su kolektivne organizacije preduzele i dalje preduzimaju u cilju prevazilaženja izazova pandemije, a posebno sanacije njenih negativnih posljedica.

Konstatovano je da su sve kolektivne organizacije primijenile adekvatne modele borbe sa negativnim posljedicama pandemije pružanjem pomoći autorima muzike preko fondova solidarnosti i na drugi odgovarajući način i uvođenjem raznih stimulativnih mjera za korisnike autorskih muzičkih djela.

Na sastanku je bilo riječi i o aktuelnim izmjenama i dopunama zakona koji uređuju autorsko i srodna prava u državama regiona, sa posebnim osvrtom na relevantne Direktive EU. Podijeljena su iskustva, dobra rješenja i pozitivni primjeri, kao i izazovi sa kojima će se kolektivne organizacije susretati u narednom periodu.

Zaključeno je da je sastanak opravdao svoju svrhu, da je bio izuzetno koristan i, kao i ranije, odlična platforma za dijalog o svim aktuelnim pitanjima za rad kolektivnih organizacija, te da je u narednom periodu nužno nastaviti sa održavanjem ovakvih sastanaka, kako bi razmjena pozitivnih iskustava u radu pojedinačnih kolektivnih organizacija doprinijela unapređenju rada svih kolektivnih organizacija zemalja regiona.

“PAM CG ima izuzetno dobru saradnju kako sa sestrinskim kolektivnim organizacijama za zaštitu prava autora muzike, tako i sa CISAC-om – svjetskom konfederacijom društava autora i kompozitora, čiji smo punopravni član od 2011. godine. Regionalni sastanak u Tivtu je još jednom potvrdio da zajedno, kroz razmjenu iskustava i međusobnu podršku, možemo lakše da prevaziđemo izazove sa kojima se svakodnevno suočavamo, sve u cilju efikasnog kolektivnog ostvarivanja prava domaćih i stranih autora. Sa zadovoljstvom mogu istaći da Crna Gora
usmjerava sve veću pažnju na propise koji uređuju oblast intelektualne svojine, a posebno na nužnost poštovanja tih propisa. Intelektualna svojina je pokretač sveukupnog društvenog razvoja i jedino adekvatnom zaštitom intelektualne svojine, a u okviru iste autorskih prava, možemo zaštititi našu kulturu, podstaći njen dalji razvoj i ojačati kulturni i kreativni sektor”, kazao je  Raičević.

Send this to a friend