Društvo

Ružne navike koje mnogo koštaju

Foto: Onogošt.me

I pored brojnih apela gradskih službi, svjedoci smo da neki od stanovnika glavnog grada, po starom običaju, odlažu gdje stignu najrazličitije vrste otpada. Uprkos velikim naporima i redovnom čišćenju ekipa komunalnih službi, gomile otpada mogu se vidjeti na Ćemovskom polju, pored kontejnera, pa čak i u koritima rijeka.

Apeli

Iz Čistoće konstantno apeluju na građanstvo da ne odlaže otpad na nedozvoljena mjesta. Kako kažu, novčane kazne bi mogle uticati na promjenu ponašanja nesavjesnih stanovnika, ali isto tako smatraju da je ključna promjena u svijesti građana o tome da moraju čuvati okolinu.

“Iako bi primjena kazni u određenoj mjeri doprinijela disciplini pojedinaca, nadamo se da će na to mnogo više uticati promjena svijesti onih koji otpad bacaju na nedozvoljena mjesta, te da će ubuduće, vodeći računa gdje odlažu otpad, pomoći da javne površine i korita rijeka održimo čistim. Imajući u vidu važnost očuvanja čistoće obala rijeka, koristimo i ovu priliku da uputimo apel pojedincima da ne odlažu otpad na nedozvoljena mjesta, naročito obale i korita rijeka, kako bismo svi zajedno doprinijeli očuvanju životne sredine i izbjegli stvaranje ružnih slika koje se, uprkos čišćenjima, stalno ponavljaju”, ističu iz Čistoće.

Sankcije

U Komunalnoj inspekciji smatraju da bi radi sprečavanja takvog ponašanja trebalo sprovesti i promotivnu kampanju sa ciljem podsjećanja građana na sankcije kojima mogu biti izloženi zbog nelegalnog odlaganja otpada. Kaznenim odredbama Zakona o upravljanju otpadom predviđene su novčane kazne za pravna lica koja odlažu različite vrste otpada u korita rijeka od 500 do 20.000 eura, a neodgovorne građane takav prekršaj može košati od 30 eura do 2.000 eura.

“Inspektori će u saradnji sa drugim nadležnim inspekcijama, po službenoj dužnosti, kao i po prijavama građana, preduzimati mjere na otkrivanju i sankcionisanju građana koji odlažu otpad u korita rijeka. Smatramo potrebnim sprovesti i promo-kampanju na tu temu, a aktivnosti će se sprovoditi na nivou glavnog grada”, saopšteno je Pobjedi iz Komunalnoj inspekcije.

Za sada građani mogu prijaviti takve slučajeve na dežurni broj telefona Komunalne inspekcije 067/245-799, koji je dostupan 24 časa. Takođe, sve gradske probleme moguće je prijaviti i putem Službe glavnog grada Sistem 48, besplatnim pozivom na broj telefona 080/081-081. I Če.

Lijenost ili nebriga

Da se mjesta i način pravilnog odlaganja otpada u velikom broju slučajeva ne poštuju, potvrđuje i česta pojava da se u ulične korpe za odlaganje sitnog otpada odlažu čak i kese sa smećem iz domaćinstava. Na prostoru grada raspoređeno je 615 korpi za odlaganje sitnog otpada.

Ova pojava je primjetna u djelovima grada i na mjestima gdje kontejneri nijesu odmah pored ulaza u zgradu, trafike ili prodavnice. Zbog toga naši zaposleni svakog jutra na velikom broju lokacija svoj posao počinju pražnjenjem uličnih korpi za otpatke. To je jedini način da te korpe mogu da služe svojoj osnovnoj namjeni navode iz Čistoće.

Ribnica na meti

Ekipe Čistoće samo u posljednje dvije akcije izvadile su iz korita Ribnice više od 300 kesa smeća, stari namještaj, odba čene šporete, frižidere…

Staropodgoričani sa sjetom pričaju kako je Ribnica nekada bila toliko čista da su je mogli i piti.

Nažalost, nemaju svi takvu vrstu emocije, pa rijeka koja je toliko puta opjevana u starogradskim pjesmama danas neki ma služi samo kao alternativno odlagalište otpada.

Send this to a friend