Društvo

SNS: Ćirilica dozvoljeno, ali ne i ravnopravno pismo

Vuksanović

Ćirilica je izopštena iz državnog i administrativnog komuniciranja i u Crnoj Gori ima samo status dozvoljenog, ali ne i ravnopravnog i obavezujućeg pisma, poručili su predstavnici Srpskog nacionalnog savjeta (SNS) u razgovoru sa Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, Šućkom Bakovićem.

Baković je danas, na njihov zahtjev, primio delegaciju SNS-a i sa njima razgovarao o zahtjevima koji se tiču, kako je saopštio predsjednik SNS-a, Momčilo Vuksanović, pitanja zapostavljanja i eliminisanja ćiriličnog pisma iz zvanične upotrebe.

„Naglašeno je da je ćirilica u potpunosti izopštena iz državnog i administrativnog komuniciranja, bez obzira na ustavnu odrednicu o ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma, i danas u Crnoj Gori ima samo status dozvoljenog, ali ne i ravnopravnog i obavezujućeg pisma“, navodi se u saopštenju Vuksanovića.

U SNS-u smatraju da je takav odnos prema ćiriličnom pismu, kao jednom od najvažnijih činilaca srpskog kulturnog, jezičkog i duhovnog identiteta nedopustiv diskriminatorski čin i nezapamćeno nasilje nad istorijom i kulturom Crne Gore.

„Predstavnici SNS-a istakli su da ne postoji nijedan istorijski, kulturni, estetski, lingvistički, vjerski ili tehničko-tehnološki razlog da ćirilica, kao pismo srpskog jezika, kojim po zvaničnim pokazateljima, većinski govori stanovništvo u Crnoj Gori, bude izopštena iz državnog i administrativnog komuniciranja“, kaže se u saopštenju.

Predstavnici SNS-a zamolili su Bakovića da insistira kod državnih institucija Crne Gore da se upotreba ćiriličnog pisma, kako je saopšteno, u potpunosti upodobi sa odredbom o ravnopravnosti pisama ćirilice i latinice i da se to provede u realno najkraćem roku.

„Zaštitnik ljudskih prava i sloboda saglasio se sa insistiranjem SNS-a da se ćirilično i latinično pismo dovedu u ravnopravan položaj, ali je naglasio da je taj proces složen i da ne može biti realizovan u kratkom roku“, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, predstavnici SNS-a pozvali su Bakovića da svojim primjerom pokaže kako se to najlakše postiže, tako što će u svojoj instituciji ravnopravno zastupiti ćirilično pismo.

SNS će, kako su najavili, uputiti i drugim institucijama zahtjev da ćirilično pismo uvaže kao ravnopravno i da ga u svom komuniciranju koriste u istom obimu kao i latinicu.

“Prvi zahtjev uputiće Ustavnom sudu Crne Gore, koji je, takođe, izopštio ćirilično pismo iz administrativne komunikacije“, navodi se u saopštenju Vuksanovića.

Predstavnici SNS-a naglasili su da će, ukoliko ne bude odziva na insistiranje da se zaštite njihova ustavna i davno stečena prava ravnopravnom upotrebom ćirilice, samoinicijativno preduzimati aktivnosti na zaštiti svog kulturnog, jezičkog i duhovnog identiteta.

„Na način što ćemo ono što je bila državna obaveza na poštovanju ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma sami sprovoditi u djelo“, kaže se u saopštenju.

Send this to a friend