Društvo

Staklena vuna prekrila imanja, mještani strahuju za zdravlje

Velika količina mineralne (staklene) vune, koja je usljed jakog vjetra 24. i 25. februara otpala sa vodotornja u krugu željezare Tosčelik, prekrila je nekoliko imanja u naselju Zvjerinjak, u Rubeži.

Najviše tog materijala vjetar je nanio na imanja Todorovića i Pejatovića, u blizini male kapije fabrike. Oni su juče pozvali novinare kako bi uz njihovu pomoć javnost informisali o tom problemu jer, kako su ispričali, nadležni ne reaguju dovoljno efikasno, a oni strahuju za svoje i zdravlje ostalih žitelja.

Bosiljka Pejatović kaže da su pozvali ekološku inspekciju, inspektori su odmah došli i prikupili uzorke na analizu.

“Predstavnici željezare samo su nas jednom obišli. Kasnije su zvali telefonom da pitaju koliko je obuhvaćeno zemlje, ko je najviše pogođen. Napravili su zapisnik koji mi nijesmo dobili. Obećali su da će doći, ali se nijesu više pojavljivali. Prije nekoliko dana, kada je inspektorka opet došla sa momkom iz Ekološke inspekcije, zvala je ljude iz željezare da dođu. Međutim, njihov predstavnik nije se pojavio. Ne znamo šta da radimo, uzorali smo bašte, smijemo li saditi…”, negoduje Pejatović.

Pejatovići zbog straha od uticaja staklene vune po zdravlje ne mogu, kako Bosiljka kaže, da otvore prozore ili sprovode uobičajene aktivnosti u kući i na imanju. Za njih najveći problem predstavljaju sitni komadi koje i dalje nanosi malo jači vjetar, jer, smatraju, mogu da ih disanjem unesu u organizam.

“Ne puštamo djecu iz kuće, dječaka koji ide u školu povezemo kolima. Potrudićemo se da pokupimo veće komade, ali gdje ćemo sa njima, a šta sa ovim sitnim što ide u pluća i hranu? U kuću ne možemo da uđemo prije nego sa obuće odstranimo vunu koja se ulijepila, niti širimo napolje opranu robu. Uzorali smo bašte a ne znamo smijemo li saditi”, poručila je Pejatović.

Miodrag Todorović je takođe zabrinut, a posebno zbog činjenice da vjetar i dalje svakog dana donosi nove komade vune. On objašnjava da bi mještani mogli nekako pokupiti veće komade, ali ne znaju što da rade sa tim otpadom, gdje da ga smjeste. Pokazuje i veoma sitne čestice koje se ne mogu pokupiti.

“Moja porodica ima oko 10.400 kvadrata imovine, a oko 6.500je ova guba uhvatila. Kako izaći na kraj sa tim, šta to znači i za livadu, i za voćku, zemljište. Prepušteni smo sebi i čekamo. Vodotoranj iz kojeg dolazi ova materija nije saniran, tako da iz njega i dalje sipi i dolazi do nas. Mislim da je ovo veći problem nego što izgleda. Inspekcije je željezari naložila da u roku od pet dana očiste imanja koliko je to moguće, makar veće djelove popadale materije, ali niko se iz fabrike nije oglasio”, kazao je Todorović.

Rezultati analize uzoraka koje je uzela ekološka inspekcija biće poznati sljedeće sedmice.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dowlla
Gost
Dowlla

Bez uvrede
Ali nijeste ni smjeli graditi iza zeljezare..sad bi da se ugasi zeljezara zbog vas
Naravno da treba da se postuje zakon i da zeljezara i svi veliki industriski centri(ako ih jos imamo) i ugrade filtere

Marko
Gost
Marko

Tužite ih!

🌴NIKŠIĆKO 🍺
Gost
🌴NIKŠIĆKO 🍺

tuzite toscelik avetinje….i onda kupite piva….i uzivajte u plodovima rada😉🍺

Tehnolog
Gost
Tehnolog

Mineralna vuna nije otrovna, nema štete po zemljište. Štetna je ako disanjem sitne oštre čestice dospiju u bronhije i pluća. Kupi se dugim gumenim rukavicama. Ako se ne može ponovo upotrebiti kao izolacija, treba je odnijeti na deponiju i zatrpati šutom i zemljom.

Trol
Gost
Trol

I u Grbe je bilo sve kao na polja pamuka od staklene vune… ne vjerujm da se iki obrnuo….

Send this to a friend