Društvo

Studenti žele audio produkciju, turski, španski jezik…

Univerzitet Crne Gore broji 19 fakulteta i 160 studijskih programa, a zbog savremenih potreba tržišta rada, trendova globalizacije, ponuda ove visokoškolska ustanova je podložna preispitivanju kako bi na kraju bila što kvalitetnija za njenog korisnika -studenta.

Studenti i studentkinje, od kojih su pojedini nastavili studije van naše zemlje, dijelom su zadovoljni studijskim programima UCG, ali smatraju da itekako ima prostora da se proširi ponuda. Jedan od studenata je ispričao da ga zanima računarska lingvistika, koje nema u Crnoj Gori, pa će zbog toga, kaže on, poći da studira van naše zemlje. Drugi su, takođe, ukazali da na fakultetina nedostaje audio produkcija, španski, turski jezik…

Od Univerziteta Crne Gore nijesmo dobili odgovore o ovoj temi, kao ni od Ministarstva prosvjete. Novinari Pobjede razgovarali su i sa dekanom Filozofskog fakulteta profesorom Goranom Barovićem, koji je i senator, a on je, između ostalog, stava da za otvaranje nekih specifičnih studijskih programa ili fakulteta, za čijim kadrom postoji vrlo mala potreba, ne postoji opravdanost, jer ,,potrebe za takvim kadrom su vrlo male ili povremene, a najčešće za te programe imaju vrlo malo nastavnog kadra ili ga nemaju uopšte“.

Profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Vladimir Pešić kaže da formiranje novih fakulteta treba da je usklađeno sa potrebema tržišta, ali i razvojem onih oblasti za koje se očekuje da će u idućih 10 -20 godina intenzivno razvijati.

A načelnik Odsjeka za statistiku u Zavodu za zapošljavanje Crne Gore Jovan Kostić je, s druge strane, za naše novine govorio o poslovima koji su lani najviše bili traženi, pa njihova baza pokazuje da su na prvom mjestu bili vaspitači i nastavnici društveno-humanističke oblasti, nastavnici prirodno-matematičke struke, kao i ekonomisti, pravnici, medicinari…

Reakcija

Danas je u svijetu malo univerziteta koji imaju obrazovanje za sve struke, smatra Barović. Moramo, kaže on, biti svjesni veličine naše države, naših potreba, kapaciteta, ali i mogućnosti.

“Mislim da se na fakultetima Univerziteta Crne Gore školuje kadar koji je ključan za bazične oblasti koje su potrebne Crnoj Gori i da ne treba ni da idemo u pravcu formiranja obrazovnog sistema koji će školovati sve kadrove. Univerzitet svake godine, prije raspisivanja konursa za upis na osnovne studije, vrši analizu poteba koje radimo na osnovu podataka koje dobijamo od Zavoda za zapošljavanje, kako bi uskladili upisnu politiku sa potrebama društva. Za otvaranje nekih specifičnih studijskih programa ili fakulteta, za čijim kadrom postoji vrlo mala potreba, ne postoji opravdanost, jer potrebe za takvim kadrom su vrlo male ili povremene, a najčešće za te programe imamo vrlo malo nastavnog kadra ili ga nema uopšte”, rekao je on, dodajući da za specifične struke, koje potražuju mali broj kandidata, isplativije je stipendirati studente na nekom drugom fakultetu u svijetu.

Otvaranje novih studijskih programa je, prema njegovim riječima, veoma ozbiljan i odgovoran posao. Više je, kaže Barović, postupaka koje treba preduzeti da bi se krenulo u ove postupke.

“Univerzitet Crne Gore periodično radi akreditacije i reakreditacije studijskih programa. Prilikom akreditacija, naš Univerzitet obilaze međunarodne komisije koje pregledaju dokumentaciju o svim uslovima koje imamo i opravdanostima njihovog postojanja. Sigurno je da postoji potreba za stalnim reformama, jer društvo napreduje i razvija se i da smo u obavezi da iz mnogo razloga budemo savremen i aktuelni sa programima koje nudimo. Ako ne budemo stalno budni doći ćemo u situaciju da interesovanje studenata za naš univerzitet ne bude na odgovarajućem nivou što nam nikako ne bi odgovaralo”, rekao je on.

Kao što je svimo poznato, dodaje Barović, Univerzitet Crne Gore godinama unazad je u stalnom rastu i razvoju, što potvrđuje poboljšanje pozicije na međunarodnim listama koje rangiraju univerzitete u svijetu, iako uslovi u kojima ostvarujeu te rezultate ,,mogu biti značajno bolji“.

Odgovarajući na pitanje je li se javila potreba da se određeni studijski program iz određenih razloga zatvori ili ,,zamrzne“, Barović kaže da je Univerzitet Crne Gore, upoređujući ga sa nekim drugim univerzitetima iz svijeta, relativno mlada obrazovna institucija, ali se uvijek vodilo računa o programima koji se na njemu izučavaju i koji kadar školuju.

“Poznato je da su do sad zatvoreni brojni studijski programi na nivou osnovnih, ali i na specijalističkim studijama, ili su izvršene značajne izmjene. Podsjetimo se da je na Građevinskom fakultetu svojevremeno funkcionisao studijski program Geodezija, koji je kasnije prestao da postoji. Na Filozofskom fakultetu je nekadašnji Studijski program za marksizam i socijalističko samoupravljanje je preoblikovan prvo u Studijski program za filozofiju i sociologiju, koji su se kasnije razdvojili u samostalne studijske programe”, naveo je on.

Crna Gora, prema riječima profesora Vladimira Pešića, ima prilično dobru pokrivenost osnovnih oblasti kako društvenih, tako i prirodnih i tehničkih nauka.

“Ono na čemu države i univerziteti sličnih finansijskih i kadrovskih kapaciteta rade jeste prepoznavanje onih strateških oblasti koje mogu dati kvalitet na svjetskom nivou. Naravno, koliko je to moguće”, rekao je on.

Načelnik Odsjeka za statistiku u ZZZ Jovan Kostić podsjetio je da su lani 2019. poslodavci prijavili 32.344 slobodnih radnih mjesta, od čega 5.953 ili 18,4 odsto za visokoškolce.

“Najveća tražnja je bila za grupu zanimanja vaspitači i nastavnici društveno-humanističke oblasti 1.361 ili 23,15 odsto, zatim nastavnici prirodno-matematičke struke 1.188 ili 20,2 odsto, ekonomisti 521 ili 8,86 odsto, pravnici 366 ili 6,22 odsto, medicinari 345 ili 5,87 odsto, društveno-humanistička zanimanja 190 ili 3,23 odsto, građevinari 155 ili 2,64 odsto, arhitekte i urbanisti 154 ili 2,62 odsto i menadžeri i organizatori 97 ili 1,65 odsto”, istakao je on.

Tražnja manja od stvarne potrebe

Jovan Kostić iz Zavoda za zapošljavanje rekao je, između ostalog, da na tražnju za visokoobrazovanim kadrom poslednjih godina, u velikoj mjeri je uticao program stručno osposobljavanje lica sa stečenim visokim obrazovanjem.

“Kako kroz navedeni program poslodavci dobijaju ,,besplatnu“ radnu snagu, sa kojom u velikoj mjeri zadovoljavali kadrovske potrebe za visokoobrazovanom radnom snagom, to je i iskazana tražnja – potreba za visokoškolcima, kroz prijavljena slobodna radna mjesta, značajno manja od stvarno potrebne”, rekao je on.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Igor
Gost
Igor

Koja sprdnja od teksta…ha ha

Vjecna da je
Gost
Vjecna da je

je li se ovo veljko prijavio na audio produkciju jedva je muzicku zavrsio posle 10 godina

rektorčić
Gost
rektorčić

Oće li biti novi programi za poliranje spomenika, liftove na plin? Veliko je interesovanje.

Send this to a friend