Društvo

Sumnjiv kvalitet 162 lijeka

Ilustracija, foto: Pixabay

Agencija za ljekove i medicinska sredstva (CALIMS) prošle godine je dobila 162 prijave neželjenih dejstava ljekova, što je porast u odnosu na prethodnu za skoro 15 odsto, prenosi Dan.

U godišnjem izvještaju CALIMS-a piše da su zdravstveni radnici najčešće prijavljivali neželjena dejstva u 2019, pa je broj takvih, spontanih prijava 157.

“U 2019. godini zabilježen je blagi rast u broju prijava neželjenih dejstava ljekova koje su zdravstveni radnici direktno ili putem predstavnika proizvođača ljekova, proslijedili na adresu CALIMS-a. Analiza broja prijava neželjenih dejstava ljekova u 2019. godini ukazuje na još uvijek veoma mali broj prijava koje su dostavljene CALIMS-u od odgovornih osoba za farmakovigilancu nosilaca dozvole za lijek, koji su u zakonskoj obavezi da imaju sistem farmakovigilance i da ga u kontinuitetu unapređuju”, navode u izvještaju.

Najveći broj prijava neželjenih dejstava u 2019. godini dostavili su pedijatri. Riječ je, piše u izvještaju, o zdravstvenim radnicima koji od osnivanja CALIMS-a predstavljaju značajnu kategoriju zdravstvenih radnika, prijavitelja neželjenih dejstava ljekova, posebno neželjenih događaja nakon imunizacije, odnosno primjene vakcina.

“Ljekari iz domova zdravlja predstavljaju značajnu grupu prijavitelja neželjenih dejstava ljekova (izabrani doktori za odrasle, djecu) koji prijavljuju neželjena dejstva uglavnom putem Integralnog informacionog sistema zdravstva. Pedijatri su uputili najviše prijava (36), zatim ljekari porodične medicine (20), onkolozi 16, neurolozi 11”, navode iz CALIMS-a.

Send this to a friend