Društvo Podaci Centra za unapređenje životne sredine

Svaki građanin Crne Gore godišnje baci 35 kilograma hrane

Svaki stanovnik Crne Gore godišnje baci 35 kilograma hrane, a svi zajedno – 22.050 tona.

Ako bismo svu tu hranu stavili u kamione od po pet tona, bilo bi nam ih potrebno 4.410. Poređani u liniju protezali bi se na 26,5 kilometara, što je otprilike razdaljina između Budve i Tivta.

Do ovakve računice došli smo vodeći se metodom koju je koristio Centar za unapređenje životne sredine iz Srbije u saradnji sa Institutom za prehrambene tehnologije, koji je analizirao kakva je situacija u svijetu. Jedan od zaključaka je da u svijetu vlada epidemija bacanja hrane. Godišnje se tako štetuje čak 1,3 milijardi tona hrane. Na nivou Evropske Unije baci se 90 miliona tona hrane. U susjednoj Srbiji 247 hiljada tona.

Vladan Šćekić iz Centra za unapređenje životne sredine objašnjava da najviše bacamo hranu zato što se pokvari.

“Zato što je ne koristimo pravovremeno, zato što nismo sigurni je li ispravna ili nije, a vrlo često se to dešava i zbog nečega što bi se najlakše nazvalo bahatost. Ne želimo da jedemo bajatu hranu, ili jednostavno ne želimo da jedemo istu hranu svaki dan, a imajući u vidu da hranu možemo da zamrznemo i da možemo različite stvari da pripremimo sa već gotovom hranom, to je već onako prilično besmisleno,” kaže Šćekić za Prvu TV.

Od sve hrane koja završi u kanti – najviše je hljeba. Rješenje će početi da se nazire onda kad naučimo da planiramo obroke i postanemo svjesni koliko bi gladnih mogli da nahranimo. Šćekić objašnajva da najviše griješimo u tome što hranu kupujemo preko svake mjese i neplanirano.

“Najbolje je ići sa spiskom u radnju i kupovati to što je na spisku. Često kada se kupuje hrana kupuje se na prazan stomak, što se kaže, tako da su onda oči malo veće i opet se kupi više hrane nego što je potrebno, a pored toga, često se kupuju ona porodična pakovanja, ili pakovanja na akciji koja, ako ne budu upotrijebljena ili budu bačena, onda ta hrana koja je jeftinije kupljena onda postaje skuplja,” kaže Šćekić.

 Istraživanje Centra za unapređenje životne sredine Srbije pokazalo je da je, da bi za prooizvodnju hrane koju svijet godišnje baci (1,3 milijadri tona) bila potrebna cjelokupna teritorija: Kazahstana, Mongolije, Kine. I količina vode koja godišnje protekne kroz  rijeku Volgu.

A da je država – bačena hrana – bila bi treća na svijetu po emisiji gasova staklene bašte. A poznato je da hrana kada se razlaže ispušta metan, jedan od najopasnijih.

Ako makar počnemo da razmišljamo  o tome koliko hrane bacimo, trebalo bi, da znamo, da za njihovu proizvodnju potrošimo i veoma bitan resurs – vodu. Da li ste znali da je za proizvodnju krompira potrebno 25 litara vode, a jabuke 50 litara?

Za samo parče hljeba potroši se čak 90 litara, a bananu 100 litara vode.  A na planeti ima samo jedan odsto pitke  vode, dostupne čovjeku.  Sve ostalo čine mora, lednici, glečeri… Hrana koju mi bacimo samo tokom jedne godine – dovoljna je za sva gladna usta, naredne tri… Zamislite svijet u kojem ne postoje gladni.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
NEPISMENI
Gost
NEPISMENI

što kuksate bkako se nema koliko vas mijesi hleb ja mijesim prodavnicaq mi je daleko dva kilometra kilobrašna košta od 29 do49 centi pokila kvasca tri eura bstruje se potro0šijedan kilovat a od kilo brašna dobiješ 1300 gramahleba da ono pola kile kvqasca traje za 50 kg brašna kruh se mijesi 10 minuta dolazi u kvqas30 minuta i peče 35… Više »

Građani
Gost
Građani

To možda Milo baci, mi bogomi ne bacamo no dobro oglođemo kosti. I pojedemo kore od pomorandže. Ovakva vam je istina i za prosjek plata preko 500 eur: Milove režimilije primaju 5000 eura i dobiju stan, mi primimo minimalac 192 eura i podstanari smo, ali prosjek je prosjek, Evropa zadovoljna.

Da, da...
Gost
Da, da...

Jeste li se, možda, raspitali koliko građana CG nije u stanju ni da kupi 35 kg hrane. Ne, naravno…

Marko
Gost
Marko

Mislim da se baca mnogo vise hrane. Puni su nam kontejneri hljeba i koječega. Hljeb bi trebalo da moze da se vrati u pekaru pa neka ga suše, melju ili jednostavno pretvore u stočnu hranu. Ne razumijem zašto se toliko baca jer definitivno nije previše jeftin. Dok pijemo piće u kaani i plaćamo ceh po dva Eura nekada i više,… Više »

free samples
Gost
free samples

ako je ovo po monstatu onda je mjerodavno garant!:)

Promaja
Gost
Promaja

To je pokazatalj da imamo hrane u Crnoj Gori vise nego sto nam treba! Pod hitno smanjiti plate i penzije!

Kotoranin
Gost
Kotoranin

Aoo ovo stvarno nema veze s vezom. Ocete da kazete da se u 4oro clanoj porodici baci 140kg hrane? Ne vjerujem da obicni ljudi za godinu po osobi bace ni 5kg.
Uzeli ste racunicu od 22050 tona od koje je 20 000 tona bacene hrane iz hotela i restorana! Tako da Vam ovaj text ne pije vodu!

Drale
Gost
Drale

Nidje veze..

Ja pa ja
Gost
Ja pa ja

Crveljavi pršut , mmmm

CrnogorciSuSrbi
Gost
CrnogorciSuSrbi

Ovo je milogorska kultura stvorena sa Titom

Slavko
Gost
Slavko

Sa budzetom od 2 eura dnevno za hranu u Crnoj Gori jedino sto se baca su kese i ambalaza… Prava CDM lazna statistika kao i uvijek.

🤣🤣🤣🤣🤣🎶🎶
Gost
🤣🤣🤣🤣🤣🎶🎶

Moja mati me naucila da nikada hranu ne bacam. Uvjek ocitimo sve po tanjurima Prema tome ne spadamo u bacace jer kako rece jednom NE VALJA DJECO HRANU BACATI ..JA SAM JE ZELJELA I NIKADA NE ZNATE DAL CETE VI ZELJETI mene iskljucite iz vase stataistike

Send this to a friend