Društvo

Svaki treći student novinarstva ne želi da radi u medijima

Gotovo svaki treći student novinarstva u Crnoj Gori nakon studija sebe ne vidi u ovom poslu, već u PR-u ili nekoj drugoj profesiji, pokazalo je istraživanje Sindikata medija.

Podaci koje je Sindikat prikupio tokom ankete pokazali su da gotovo 90 odsto studenata smatra da im traženje posla u struci neće ići lako.

Autorka istraživanja Bojana Laković Konatar saopštila je da gotovo polovina anketiranih studenata želi da nastavi da radi u novinarstvu nakon što diplomiraju.

“Ipak, 17 odsto njih želi da se prebaci na PR, a 12 odsto da nađe posao u nekoj drugoj oblasti. Takođe, 16 odsto njihovih kolega ističe da neće insistirati da radi posao u struci, već će raditi u bilo kojoj oblasti u kojoj uspije da nađe posao”, dodala je ona.

Laković Konatar kaže da bi svaki drugi student novinarstva volio bi da radi na televiziji, a svaki treći da se bavi temama iz sfere zabave.

„Kada su u pitanju očekivanja od studija, najveći broj studenata očekuje da se osposobi za rad u medijma (40 odsto), 26 odsto njih očekuje da na fakultetu stekne kontakte i nađe posao u struci, i to najviše očekuju studenti prve godine. Bez očekivanja od fakulteta je 12 odsto ispitanih, a takvo mišljenje uglavnom imaju studenti druge i treće godine“, saopštila je Laković-Konatar.

Svega sedam odsto studenata je bilo motivisano platom, što znači da ne percipiraju novinarstvo kao profitabilan posao, već su više vođeni željom za promjenom i radom u javnom interesu nego ličnom dobiti.

Svaki drugi student bi, ako bi mogao da bira, volio da radi na televiziji dok su na drugom mjestu štampani mediji. Slijede portali, dok najmanji broj studenata želi da se oproba na radiju.

Studenti su pitani i da označe koje su to oblasti kojima bi se oni najradije bavili, a najzanimljivije su im teme iz društva i kulture. Zanimljivo je da je veći broj ispitanih označio da bi u budućnosti želio da se bavi temama iz sfere zabave (36 odsto), nego politike (32 odsto).

“Mogući razlog za to je i činjenica da posljednjih godina sve više medija svoj program bazira na vijestima vezanim za estradu”, navode iz Sindikata.

Istraživanje je sprovedeno od 10. marta do 10. aprila na uzorku od 100 ispitanika i to po 25 sa prve, druge, treće i četvrte godine studija novinarstva na Fakultetu političkih nauka u Podgorici.

Gotovo svi anketirani obavljali su praksu u medijima i većinom su zadovoljni tim iskustvom.

S.B. 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Drekavac
Gost
Drekavac

NIjesu ludi d azbog nekog njihovog teksta im neko zapali auto ili izbusi koLena, a i vjerovatno drze do sebe pa nece d adolaze u situaciju d aim razni zvazi sefovi prekrajaju clanak, oduzimaju sto im smeta i dodaju sto misle da treba, a ne rijetko i tjeraju da pisu najobicnije lazi. To je slika i prilika danasnjeg novinarstva u… Više »

buzz
Gost
buzz

Kad mediji budu profesionalni i relativno nezavisni mozda ce htjeti!

Dmitar
Gost
Dmitar

pa kad su nam mediji poltronski poput CdM-a…

Send this to a friend