Društvo Iz spasilačkih službi i nacionalnog parka apeluju

Turistima bez vodiča zabraniti planinarenje

Biogradska gora

Svake godine na crnogorskim planinama izgubi se veliki broj turista, koji u svojoj režiji odlaze na planine, a često planine i odnesu nečiji život, pišu Dnevne novine.

Prema riječima iskusnih planinara, bez obzira na opasnost planina, moraju se poštovati teritorije, kao i zakon zemlje u kojoj se dolazi. Ipak, u našoj zemlji još nije urađen sistem da se moraju koristiti usluge licenciranih vodiča, onih područja prema kojima se kreće, bilo da turisti se kreću organizovanim grupama ili dolaze sami.

Tokom prošle godine, samo u zoni Nacionalnog parka Biogradska gora, bile su četiri akcije spašavanja, dok su u ovoj godini, do sada, bile dvije akcije spašavanja stranih turista. Direktor Nacionalnog parka Biogradska gora Marko Vlahović navodi da su ove godine spašavani strani turisti, koji nijesu koristili usluge licenciranih vodiča, već su na svoju ruku odlazili van obilježenih staza. Takođe, ima slučajeva da se i turisti umore, pa im je muka da se vraćaju i onda traže pomoć. Nijedna usluga spašavanja nije naplaćena, što je u drugim zemljama zakonski propisano, pa tako naši spasioci ovaj dio posla odrađuju besplatno.

“Služba spasa, odnosno zaštitari Nacionalnog parka Biogradska gora, broji 10 zaposlenih koji su svakodnevno na terenu, obilaze i čuvaju zonu parka od nezakonitih radnji, a u slučaju gubljenja turista oni se odmah uključuju u potragu i spašavanje. Kad se turista-planinar izgubi informacije dobijamo od Direktorata za vanredne situacije, jer su oni prvi obaviješteni. Ukoliko se locira izgubljeno lice putem telefona, lako ga je naći, ali ako koriste kartice iz država iz kojih dolaze onda ga je veoma teško locirati”, kazao je Vlahović.

Ističe da dobru saradnju imaju sa Službom zaštite i spašavanja Kolašin, te da su zajedničkim djelovanjem sve akcije bile uspješne i za relativno kratak period su pronalazili izgubljene turiste.

Nedavno se na Bjelasici izgubio izraelski turista Zilka Nisima (80), koji je pronađen u širem pojasu oko Biogradskog jezera, ali je potraga trajala više sati.

“Akcija spašavanja je bila mnogo duža, jer je turista iz Izraela imao karticu iz svoje zemlje, pa ga nije bilo moguće locirati. Došao je sa organizovanom grupom, a njegov nestanak je prijavljen u 15 sati. Potraga je trajala do ponoći, pa je ujutru nastavljena i nađen je oko 10 sati u koritu rijeke Jezerštice, koja je vrlo opasna. Mi smo do 19 sati imali kontakt sa njim, ali on nije umio da objasni gdje se nalazi. Turista, koji ima više od 80 godina, spustio se lutajući na pomenutom mjestu, gdje se ni momak ne može spustiti, a njegov vodič nije obratio pažnju kad je on skrenuo sa staze”, objasnio je Vlahović.

U regionu su ranije regulisana ova pravila, pa u slučaju da se turista izgubi i potraži pomoć spasioca, dužan je da plati njihovo angažovanje. Takođe, grupa koja dolazi u neku zemlju mora da iznajmi vodiča iz te zemlje, dok kod nas turisti i dalje planinare u svojoj režiji.

Vlahović apeluje da se koriste licencirani vodiči iz Crne Gore koji poznaju teren, da se kreću markiranim stazama, jer je tada nemoguće da se turista izgubi.

Komandir kolašinske Službe zaštite i spašavanja Željko Darmanović navodi da i Turistička organizacija mora da doprinese i spriječi turiste da sami bez vodiča odlaze u obilazak planina, kao što je to slučaj u drugim zemljama.

Takođe, na mapama je neophodno označiti da je zabranjeno kretanje nepristupačnim putevima, koji nijesu za saobraćaj malih vozila.

“Mnogi putevi, uglavnom šumski, nepristupačni su i za džipove, a kamoli za mala vozila. Tu smo da na svaki poziv krenemo u potragu za izgubljenim turistima, ali je neophodno da se dodatno smanje ovakvi slučajevi, koji su česti na planinama Crne Gore, jer su nekad ishodi tragični za turiste”, kazao je Darmanović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Sinjajevina
Gost
Sinjajevina

Rijetke su, vrlo rijetke zemlje gdje morate uzeti planinskog vodica kako biste se uspeli na neki vrh. Godinama posjecujemo planinske vijence drugih zemalja i nikada nisamo bili prinudjeni da uzmemo vodica. Naravno, ako se izgubite ili vam se nesto desi-spasavanje je usluga koju ce vam dobro naplatiti!! A o tome kako se i na koji naci i kod koga dobija… Više »

Princ od Konika
Gost
Princ od Konika

Naplaćivati kartu kao za Mt. Everest, to su jedne od najopasniji i najvećih planina u Crnoj Gori.

Dragan
Gost
Dragan

Ko o cemu neki o licenciranim vodicima i uspostavljanju diktakture po planinama. Imate milijardu evra prihoda od turizma i fer je da se dio novca odvoji za ovakve slucajeve kojih i nema tako mnogo u odnosu na broj turista koji svake godine posjete nase planine. Umjesto toga treba malo pogledati u sebe, i vidjeti da ogroman broj staza nije dobro… Više »

Артур
Gost
Артур

Какви су цг водичи илустроваћу сљедећим примјером.Група планинара се састала у Колапину и једни другима су подијелили лиценце!!!На питање ко им је дао лиценцу за ПРВУ ПОМОЋ,извјесни Фетаховић је рекао да свако зна ПП.Ето то су ти лиценцирани црногорски водичи.

Ivan Kalezić
Gost
Ivan Kalezić

Više gluposti u jednom tekstu odavno ne pročitah 🙂

faust
Gost
faust

Kako je ostala ta komunisticka potreba za birokratijom, neka punoljetni ljudi preuzimaju rizike sami ako nikoga ne ugrozavaju. Zasto drzava ima obavezu da se stara o njima? Ovo amerikanci zovu nanny state, stvaranje zakona koji ne sluze nicemu bez da se ljudima izbaci novac iz dzepa. Ako neko zeli vodica neka ga uzme, ako zeli sam oslobodite ga.

Ivana
Gost
Ivana

Dobro ste se sjetili.

JaDo
Gost
JaDo

Uf sto je dobra ova ledina za vojni poligon

lakad matataag
Gost
lakad matataag

pravo na slobodu kretanja?

Ćoćo
Gost
Ćoćo

Ne treba ih spašavati.
Pošto su tvrdoglavi, a stipse koje centa neće ni za šta da ostave, neka sami odgovaraju za sebe

Dragan
Gost
Dragan

Kada su stipse, odakle CG milijarda evra godisnej??

милан
Gost
милан

Немојте их спашават.

Vlado Dapčević
Gost
Vlado Dapčević

To nije rješenje jer mnogim ljudima korišćenje vodiča narušava utisak same prirode i planine. Svako punoljetan može da ide u planinu na svoju odgovornost, ali akcije spašavanja strancima treba dobro naplaćivati, i taj novac preusmjeriti za održavanje nacionalnih parkova i parkova prirode, kao i za finansiranje GSS.

alo
Gost
alo

Slazem se, ako ne znas dje ides i u papucama si ili sandalama sa limenkom piva u rukama (najcesce je ovako sa strancima) budi spreman da iskesiras par stotina za spasavanje

Send this to a friend