Društvo

U Ulcinju 70 novih hotela, iz TO očekuju milion i po noćenja

Ulcinj

Trenutno na ulcinjskoj rivijeri boravi oko 7.500 gostiju. Riječ je uglavnom o gostima iz Poljske, Češke, Austrije, Rusije, Kosova, BiH i Srbije. Predstojeća sezona bi trebalo da bude bolja nego prošla, a očekivanja lokalne Turističke organizacije su da imaju oko milion i po noćenja.

Ulcinj može da primi oko 100.000 gostiju dnevno. Ove godine bogatiji je za još sedamdesetak novih hotela koji u prosjeku imaju oko 70 ležajeva.

Pretežno su to hoteli sa tri zvjezdice, iako se, kako kaže direktor TO Ulcinj Fuad Hažibeti, radi o veoma luksuznim objektima. U prošloj sezoni, kaže on, imali su 1,1 milion noćenja, a ove godine planiraju da broj turista bude veći za 30%.

“Prema najavama naših privrednika, ugovoreni buking je za ovu sezonu dosta dobar i očekujemo bolju sezonu. Dobili smo novih 70 hotela koji su podigli nivo kvaliteta smještaja, a cijene zadržali na visini prošlogodišnjih što će svakako dati i rezultat. Zato, osim tradicionalnih turista iz regiona i sa istoka, očekujemo povećan broj gostiju i sa zapada. Za sada su svi kapaciteti hotelskih smještaja već rasprodati i to je ono što opravdava naša nadanja”, ističe Hažibeti koji kaže da se interesovanje za ulcinjsku rivijeru pokazalo i na sajmovima na kojima su predstavili svoju ponudu.

Ulcinj se, nažalost, ne može pohvaliti smještajnim kapacitetima velikih hotela sa četiri i pet zvjezdica, ali sa druge strane nudi veliki izbor privatnih kuća, luksuznih vila i apartmana.

“U hotelima većih kapaciteta, kao što su Albatros, Mediteran i Otrant svi kapaciteti su već popunjeni, međutim i dalje prednjači privatni smještaj. U posljednje vrijeme sve više turista se odlučuje da kampuje u Crnoj Gori, a među top kamping destinacijama je i naš grad, jer imamo desetak kampova i posljednjih godina postaju sve popularniji. Gosti su oduševljeni netaknutom ljepotom i gradom koji ima najbolje uređena kupališta”, objašnjava Hadžibeti.

Hadžibeti

Takođe, kaže on, očekuje se i povećanje broja onih koji se bave sportovima na vodi naročito kajt surfingom .

Zbog idealnih uslova, samim tim što se od Ulcinja do Bojane prostire 13 kilometara duga Velika plaža, koja se smatra pješčanim rajom za surf kaj, broj ovih turista je sve veći i oni otvaraju ali i zatvaraju sezonu.

Obogaćena ponuda

Kada je o ponudi riječ, Turistička organizacija je, kaže Hadžibeti, pripremila neke novine. Urađeni su vidikovci na Štegvaši i u Valdanosu, sa ciljem da se više posjećuje područje Vladimira kao i maslinada koja je tradicionalni dio.

“Time smo željeli da proširimo sadržaj ponude, s obzirom na bogatstvo koje ima ulcinjska opština, posebno kada je riječ o području Vladimir. Pored Šaskog jezera, gdje turistička sezona traje tokom cijele godine, u ponudi je i obilazak razvaline mrtvog grada “Svaca”, koji je imao crkava koliko godina ima dana, koje je izgradila Simeunova kćer Kosara, zbog velike ljubavi prema Vladimiru. On se nalazi na samoj obali Šaskog jezera, a u neposrednoj njihovoj blizini se nalazi i rijeka Bojana što daje jedan odličan paket ponude našim turistima”, objašnjava Hadžibeti.

On je dodao da se, pored svega toga, gostima nudi i bogat zabavno-kulturni program.

Ljubitelji muzike tokom juna uživaće u dva muzička festivala. Tačnije od 28. juna do 3. jula održava se Sodern soul festival na plaži, namijenjen ljubiteljima soula, džeza i fanka. Tokom festivala najavljen je dolazak više od 600 Engleza, veliki broj Njemaca, Francuza, Italijana, Grka. Drugi festival “Dolcinium internešenal festival”, koji okuplja folkloraše i druge članove kulturnih udruženja iz 15 zemalja, održaće se od 27. do 30. juna. Festival se održava četvrti put i on će okupiti samo oko 500 učesnika.

Što se tiče kulturne ponude tu su dva sajma, “Međunarodni sajam knjige” i “Sajam rukotvorina”, dok u avgustu počinje i Ulcinjsko kulturno ljeto, festival “Ljetnja scena” u Starom gradu, koji je poprimio i međunarodni karakter i postao veoma popularan ne samo kod nas već i u regionu.

Na graničnom prelazu neće biti čekanja

S obzirom na broj turista koji se očekuje, rasterećenje graničnog prelaza je jedna od stavki u planovima TO.

Oni su i ove godine obezbijedili smještaj za nekoliko graničih policajaca.

“Kao i prošle godine biće povećan broj graničnih policajaca radi rasterećenja graničnog prelaza na Sukobinu. Mi smo i ove godine ponudili da obezbijedimo smještaj za njih kako bismo doprinijeli da nam turisti budu zadovoljni i po tom pitanju”, objašnjava prvi čovjek ulcinjske lokalne TO, dodajući da je to veoma bitno kao i sami njihov boravak.

Na graničnom prelazu, kaže on dočekaće ih i informativni punkt, a koji će biti na usluzi 24 sata gdje se mogu prijaviti i uplatiti boravišnu taksu. Takvi punktovi biće i na najfrekventnijim djelovima grada.

Cijene na nivou prošlogodišnjih

“Kao i sama raznovrsna ponuda, kako ugođaja tako i smještaja, i cijene su raznolike, zavisno od interesovanja gostiju”, objašnjava Hadžibeti.

Noćenje se može naći od sedam do 200 eura, u zavisnosti ood toga da li se radi o privatnom smještaju ili luksuznim apartmanima. U hotelima cijene su na nivou prošlogodišnjih i one se kreću od 20 do 100 eura.

Parking prostor ostao jedini problem

Snabdijevanje vodom, prema riječima Hadžibetija, neće biti problem. Taj problem je odavno prevaziđen s obzirom na izdašnost hidrološkog izvorišta koji će zadovoljiti potrebe i građana i turista ulcinjske rivijere u julu i avgustu.

“Takođe i higijena grada će biti na zavidnom nivou dok će jedini i najveći problem biti nedostatak parking prostora. S obzirom da smo već poprimili epitet najčistijeg grada zahvaljujući angažovanju komunalnog ulcinjskog preduzeća, i po tom pitanju će turisti biti zadovoljni. Jedini i najveći problem će nam i dalje biti nedostatak parking mjesta, koji će posebno biti izražen tokom ljetnje sezone. Zbog konfiguracije grada veoma je teško riješiti taj problem, posebno u noćnim satima, kad veliki broj mladih dolazi u noćne klubove i kafiće. To će biti izraženo posebno tokom avgusta kada je broj gostiju i do 100.000. Problem je djelimično riješen izgradnjom mosta Teuta, ali da bi se riješio u potpunosti i neophodna je velika investicija”, zaključuje Hadžibeti.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
ana
Gost
ana

smeće ne donosi more. ni plastične ni staklene boce po plaži. vidjela sam kad pelene zatrpavaju u pijesak na plaži. i što mogu bez gledaj i ćuti.

aken
Gost
aken

Ako može komunalno malo sa svraća u Štoj i Donji i Gornji,i na Bojanu oko restorana,jer smeće kipti na sve strane,a ne bi Vam bilo nista i da posaljete nekog na Ušće Bojane da očisti svako jutro po Ulcinjskoj strani…

Send this to a friend