Društvo

Uklonjena vještačka brana i riješen dugogodišnji problem na Morači

Uprava za vode saopštila je danas da je uklonila improvizovanu pregrade na rijeci Morači kod Kombinata aluminijuma, čime je riješen dugogodišnji problem koji je brana prouzrokovala po prirodni tok vode i funkcionalnost riječnog ekosistema, posebno u periodu migracije ribe.

Lokaciju su danas obišli predstavnici Uprave, na čelu sa direktorom Damirom Gutićem, konzorcijuma kompanija Crnagoraput i Bemax, koji je izvodio radove uklanjanja, zajedno sa mještanima i predstavnicima Sportsko ribolovnog kluba Podgorica, a koji su više puta ukazivali na potrebu rješavanja ovog problema.

Gutić je kazao da je Uprava poštujući zakonsku regulativu, uvažavajući apele građana i civilnog sektora i oslanjajući se na strateška i planska dokumenta koja tretiraju oblast upravljanja vodama, pokrenula proces uklanjanja pregrade.

“Uvidom u stanje na terenu i nakon razgovora sa predstavnicima KAP-a u stečaju, konstatovano je da se ova brana, koja je bila prinudno i privremeno rješenje, više ne koristi, te da je nefukcionalna za proces proizvodnje. Takođe, i Nacrt Plana upravljanja vodnim područjem Jadranskog sliva, kao jednu od mjera za poboljšanje vodnog statusa Morače, prepoznaje uklanjanje pregrade, čime su se stekli uslovi da se ista ukloni”, pojasnio je direktor Uprave za vode.

On je kazao da je Uprava dala Saglasnost navedenim građevinskim firmama da, uz poštovanje svih tehničkih propisa, pravila i standarda, ukloni pregradu iz korita rijeke, i to o sopstvenom trošku, uz dozvolu da materijal iskoriste za oblaganje privremenog nasipa na rijeci Morači i na izradi zaštite temeljne jame centralnog stuba mosta preko rijeke, na novoj jugozapadnoj obilaznici. Obaveza je, prema njegovim riječima, i da sav materijal nakon izrade centralnog stuba mosta uklone iz korite rijeke Morače.

Uprava će, kako je poručio Gutić, ukloniti svaki nelegalno izgrađeni objekat i spriječiti bilo kakve nelegalne radnje, u cilju obezbjeđivanja dobrog statusa voda, adekvatnog upravljanja vodama i vodnim dobrom i zaštite državne imovine.

Realizovanim projektom, posebno su zadovoljni u SRK Podgorica, koji je korisnik ribljeg fonda na području Glavnog grada. Predsjednik kluba Lazar Vukčević pojašnjava da je brana kod KAP-a bila dugogodišnji problem jer je prekidala riječni kontinuitet.

“Ova brana značajno je onemogućavala migraciju pastrmskih vrsta koje tokom proljeća migriraju uzvodno iz Skadarskog jezera ka srednjim i gornjim djelovima toka Morače, ali i rijeke Zete. Takođe, tokom migracije ribe su se skupljale u podnožju brane i postajale veoma laka lovina, i za legalne ribolovce, ali i krivolovce”, kazao je Vukčević i zahvalio nadležnima što su odgovorno razmotrili njihove apele i preduzeli aktivnosti da se vještačka barijera na Morači ukloni.

Izvršni direktor Crnagoraput-a Željko Leković kazao je da i taj projekat potvrđuje društvenu odgovornost dvije građevinske kompanije. Zadovoljan izuzetno dobrom i efikasnom saradnjom sa Upravom za vode i na tom projektu od javnog značaja, Leković je kazao da se radovi odvijaju prema dobijenoj Saglasnosti, dinamičkom planu i u skladu sa svim ekološkim smernicama i preporukama, kako ne bi došlo do zagađenja površinske ili podzemne vode.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Kakav jezik
Gost
Kakav jezik

Uvidom, konstatovano, privremeno, povremeno, prepoznato… Izvinite, ko je i kada napravio branu? Je li imao dozvolu, da li je platio kaznu i zašto je nije on uklonio?

Send this to a friend