Društvo

Unuka Jelene Savojske: Humanost sam naslijedila od roditelja

Marija Savojska

Naredne godine u Porto Montenegru organizovaće se izložba posvećena italijanskoj kraljici Jeleni Savojskoj, pa je tim povodom u tivatskom nautičkom naselju ovih dana boravila njena unuka, princeza Marija Gabrijela od Savoja.

Unuka Jelene Petrović Njegoš, italijanske kraljice Jelene Savojske, Marija Gabrijela od Savoje na čelu je fondacije koja nosi ime njenih roditelja, posljednjeg italijanskog kralja Umberta II Savojskog i Marije Hoze, i koja se bavi prikupljanjem predmeta, fotografija, haljina, slika, pisama i raznih dokumenata vezanih za istoriju Savoja.

“Fondacija, između ostalog, posjeduje i vrijednu keramiku kraljice Jelene na kojoj se vide ona i kralj Vitorio Emanuelo, pa skupocjena, četiri metra dugačka plašta ili ogrtača, koje bih za tu priliku donijela u Crnu Goru, ali nažalost, nemam slike kralja Nikole i kraljice Milene. Povodom ove izložbe srela sam se i sa predstavnicima Fondacije Petrović Njegoš, jer mi je ideja da na toj izložbi povežem sve nasljednike kralja Nikole kako bismo zajedno izložili što više predmeta, a tim povodom sam posjetila i Muzej na Cetinju“, kazuje princeza Marija Gabrijela od Savoje, pozivajući sve koji u svom posjedu imaju artefakte kraljevske porodice Petrović da ih donesu i upotpune izložbu.

Izložba u Porto Montenegru, u kome je jedna od rezidencijalnih vila nazvana po princezi Kseniji, biće prilika da okuženje praunuke kraljevskog para Petrović upozna Crnu Goru.

„Članica sam kluba Lidera sa sjedištem u Ženevi, koji okuplja uticajne ljude iz sfere javnog, društvenog i političkog života i svijeta biznisa. Među članovima su poznati evropski biznismeni, industrijalci, pisci, predstavnici porodice Rotšild i „Da So aviejšn“ grupe i svi su poželjeli da dođu u Crnu Goru. Mnogi od njih ne znaju ni gdje je Crna Gora, pa će to biti odlična prilika da je upoznaju i kao izuzetnu turističku destinaciju, ali i kao zemlju duge kraljevske tradicije. Želim da izložbu u što većem broju vide i školska djeca kako bi se upoznali sa likom kraljice Jelene i dijelom nacionalne istorije“, kazala je princeza Savojska, najavljujući da će Tivat i Boku Kotorsku naredne godine posjetiti 40 do 50 članova kluba Lidera.

Unukina sjećanja na baku ne blijede.

„Imala sam 12 godina kada je umrla i sjećam je se vrlo jasno. Bila je majčinski orjentisana baka, koja nam je uvijek davala poklone i ponašala se prema nama kao prema svojoj djeci. Jednom su me moji poslali u Napulj jer sam bila gripozna i tamo sam provela mnogo vremena i sjećam je se kao vedre i vesele žene koja mi je bila gotovo kao majka. Bila je predivna, imala je dugu kosu gotovo do koljena, pa je, kako mi je pričala, zvala svoju svekrvu, kraljicu Margaritu, da joj pomogne oko vađenja ukosnica i šnala. Sjećam se da je imala zdrave zube i da mi je rekla da nikad nije išla kod zubara“, djelići su princezinog sjećanja na bakin lik.

Marija Gabrijela od Savoja bavi se humanitarnim radom, ali ističe da to ne čini u tolikoj mjeri kao što je činila njena baka.

„Nisam u prilici da se bavim humanitarnim radom u mjeri kojom su to radili baka i otac. Sjećam se koliko je otac pomagao druge, koliko ih je darivao iako smo bili u izgnanstvu u Portugaliji. Sa njim sam posjećivala siromašne i porodice koje su bile u nevolji i mislim da sam već tada, kao djevojčica, stekla sklonost prema humanitarnom radu“, kazuje princeza.

Crna Gora, kako reče princeza, doživljava veliki turistički bum, a zahvaljujući projektima poput Porto Montenegra u žiži je svjetske javnosti.

Ovo danas, naglasila je, neuporedivo je sa Crnom Gorom iz 1988. godine, kada je zadnji put bila u rodnoj zemlji svoje bake.

„Te godine su iz Italije prenešene kosti kralja Nikole i kraljice Milene, kao i njihovih kćerki Ksenije i Vjere i tim smo se povodom svi okupili. Ali, ja pamtim i svoj prvi dolazak. Sa sestrom sam bila ovdje 1971. godine, a ne zaboravljam kada smo krenule taksijem da vidimo Biljardu. U jednom momentu turistički vodič je pokazao portret kraljice Jelene, a moja je sestra uzviknula da je to naša baka. Napustio je njemačke turiste koji su se tu zatekli, nas je, iskreno obradovan, zagrlio, a ono što je najzanimljivije je što se ja i dan-danas sjećam da se taj čovjek prezivao Martinović“, prisjetila se princeza događaja sa Lovćena.

Na upit da li zna da je tivatski Centar za kulturu prije desetak godina uradio predstavu „Jelena Savojska- Karusel“, odgovor je bio odrečan.

„Mogućnost da se obnovi ta predstava je jedna od dobrih ideja i ja bih to podržala, ali bih u sve što radim željela da uključim Cetinje kao kulturnu prisjestonicu i Njegoševu zaostavštinu, jer je Njegoš Dante Aligieri Crne Gore“, poručila je Marija Gabrijela od Savoje.

Ko je Elena Savojska

Elena Savojska (Jelena Petrović Njegoš) bila je šesta kćerka crnogorskog kralja Nikole i kraljice Milene. Bila je poznata po humanitarnom radu, pa joj je rimski papa dodijelio Zlatnu ružu.

Dobila je titulu Božjeg sluge, a u procesu je i kanonizacija Jelene Savojske.

Jelena Savojska

U ranoj mladosti boravila je na ruskom carskom dvoru, a Vitorija Emanuela upoznala je na prijemu povodom vjenčanja cara Nikolaja II. Na italijanskom dvoru vodila je povučen i uzoran život posvetivši se dobrotvornom radu i pomoći najugroženijima.

Svoj humanizam posebno je pokazala nakon zemljotresa u Mesini 1908, spasavajući postradale iz ruševina. U znak sjećanja na te dane, u Mesini joj je, još za života, podignut spomenik.

Nakon pada fašizma u Italiji (1943) sa svojim je mužem, s kojim je imala četiri kćeri i sina, otišla u egzil u Aleksandriju, da bi se nakon njegove smrti 1947. vratila u Francusku i nastanila u Monpeljeu.

Iako je titulu kraljice nosila 46 godina, sahranjena je bez pompe na groblju Sen Lazar, uz prisustvo 5.000 Francuza.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
mama
Gost
mama

Proputovali smo tokom godina Italiju uzduz, a i poprijeko – i u malim mjestima, a posebno u vecim, uvijek se negdje u centru nalazi jedna od ljepsih i glavnih ulica sa imanom Regina Elena….. nisu je eto u Italiji zaboravili.

Bobija do Rvasa
Gost
Bobija do Rvasa

Gdje je onaj pravi prestolonasljednik Crnojevic.Ono je legenda.

Ljuta
Gost
Ljuta

bas si od njih nasledila a nisu htjeli ni kralja Nikolu da sahrane u Rim.

Switzerland ?
Gost
Switzerland ?

Zivjela princeza jelena vojvodic. ……..

Send this to a friend