Društvo

Uz pjesmu do medijske pismenosti

Država bi trebalo da omogući svoj djeci do punoljetstva besplatne sportsko-rekreativne i umjetničko-kulturne sadržaje. To je jedan od načina da djeci i mladima odvučemo pažnju sa prekomjernog gledanja u neki od ekrana. Ovu poruku je sa promocije pjesme i spota za kampanju medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo“, koju uz podršku UNICEF-a sprovodi Agencija za elektronske medije Crne Gore, uputio UNICEF-ov ambasador dobre volje Antonije Pušić, alias Rambo Amadeus.

“Baš bih bio zadovoljan kada bi država izglasala da svi sportski klubovi prestanu da naplaćuju članarine djeci i da đačka knjižica bude jedini uslov da koriste sve resurse koje je država i napravila za njih, nema razloga da to ne bude besplatno”, jasan je Pušić.

Pjesma je nastala kao plod saradnje Pušića i mladih reportera kampanje medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo“.

“Pjesma najviše komunicara sa adolescentima od kojih su inicijalno i došle teme koje su u tekstu i oni nose pjesmu. Ključna poruka je da treba da uspostavimo kriterijume na osnovu kojih biramo šta gledamo. To je, po mom mišljenju,  suštinska stvar u odgoju djece, da im postavljamo kriterijume”,  smatra Pušić.

Svoje utiske o pjesmi i saradnji sa Pušićem podijelili su mladi reporteri kampanje medijske pismenosti. Naglašavaju da mediji nisu ni dobri ni loši, te da taj uticaj zavisi od naših izbora i načina na koje ih koristimo.

Srednjoškolac i mladi reporter Arsenije Aleksa Mraković naročito ističe stihove u pjesmi koji kažu “a naš mozak  ne smije biti  usisivač, pretraživač traži da si strava plivač”.

“Za mene to znači treba da znamo da “plivamo” u okeanu informacija koje se nude u medijima danas, a to zahtijeva da budemo medijski pismeni – da biramo šta gledamo, slušamo i čitamo i da to sve kritički analiziramo”, poručuje Aleksa.

Njegova koleginica Dunja Sekulović smatra da nam mediji nude mnoštvo korisnih informacija, da su praktični i da nude brzu komunikaciju.

“Međutim, život je oflajn – najljepša prijateljstva, ljubavi, druženja i igre su oflajn“, kaže Dunja.

Matija Sekulić se osvrnuo na stihove koji kažu da ”nije tome kriva digitalna tehnologija, modu ćera naša radoznala biologija”.

“Poslednjih godina smo se pokazali kao društvo zavisno od medija i poručujem da bi trebalo da obratimo pažnju kako trošimo svoje vrijeme tj. da ga pametnije organizujemo, dapored vremena provedenog ispred nekog ekrana ostane još više vremena i za druge kreativne aktivnosti”, ističe Matija.

Mladi reporteri poručuju da je pjesma svojevrstan apel kako djeci tako i roditeljima da biraju šta gledaju, da o tome razgovaraju i da kritički analiziraju sve medijske poruke.

Kampanju medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo” je, uz podršku UNICEF- a, Agencija za elektronske medije Crne Gore pokrenula sa ciljem podsticanja razvoja medijskepismenosti djece i roditelja, kao i jačanja kapaciteta medija da prave kvalitetne medijske sadržaje s djecom i mladima i da na etički korektan način izvještavaju o svim pitanjima prava djeteta u Crnoj Gori.

S.Đ.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
micko
Gost
micko

sve pohvale, kako za inicijativu, tako i napore institucija da unaprijede stanje u ovoj oblasti. samo naprijed.

sinonimus
Gost
sinonimus

tacno je da mediji nisu ni dobri ni losi. sami biramo, kako za sebe, tako i za djecu sta ce da gledaju ili slusaju. stoga, daljinski u ruke i pamet u glavu 🙂

Ime
Gost
Ime

Dobro je sto ste ukljucili djecu, jer se na njih ovo najvise odnosi. Pa neka oni sire dalje.

Milos
Gost
Milos

Nevjerovatni su rezultati koje je za kratko vrijeme postigla kampanja Medijska pismenost. Svaka cast!

Andjela
Gost
Andjela

Zivot je offline – najbolje od svega je sto mladi kapiraju poentu cijele price.

Budimo realni
Gost
Budimo realni

Kao i uvijek pravo u centar. Rambo legenda!

No name
Gost
No name

Svako ima svoj pametni fon, al pametniji smo mi…Nismo ni svjesni koliko smo zaglibili, zato podrska. Ocekujem i konkretne mjere, razgovor sa djecom po skolama, to je najbolji put.

Send this to a friend