Društvo

Veće interesovanje za zanatstvo, 12 odsto više upisanih

Tomić

Na trogodišnjim programima u crnogorskim stručnim školama je u junskom roku upisano 609 učenika, što je za 12 odsto više nego prethodnih godina, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.

“Imajući u vidu da nas očekuje i avgustovski upisni rok, procjene su da će ove godine na programima trećeg stepena biti upisano oko 20 odsto više učenika u odnosu na prethodne godine”, istakao je direktor direktorata u Ministarstvu prosvjete, Veljko Tomić.

Pored navedenog na trogodišnjim programima u crnogorskim stručnim školama postoji mogućnost za dualno obrazovanje.

“Sistem dualnog obrazovanja podrazumijeva sitaciju u kojoj učenik trogodišnjeg programa paralelno realizuje školovanje i rad kod poslodavca uz novčanu nadoknadu, ukoliko postoji interesovanje obije strane. Tako Ministarstvo daje dodatne podsticaje i za djecu i za poslodavce koji se uključe u sistem trogodišnjeg i dualnog obrazovanja”, objašnjavaju oni.

Za poslodavce ti podsticaji podrazumijevaju da će od sada zaradu učenicima u dualnom obrazovanju u prva dva razreda plaćati Ministarstvo, a samo u trećem poslodavac, dok je do sada sve navedeno bila obaveza isključivo poslodavca. Ta naknada u prvom razredu iznosi najmanje 10 odsto prosječne neto zarade tj. 50 eura, u drugom 15 odsto što je 75 eura, a u trećem 20 odsto odnosno 100e.

Podsticaji za učenike ogledaju se u mogućnosti da djeca koja se prijave za neka od deficitarnih zanimanja trećeg stepena dobiju mjesečne stipendije od 70 eura.

Kako navode iz Ministarstva, ovogodišnji konkurs za stipendiranje predvidio je 110 stipendija, a prijavilo se 117 učenika, i u toku je postupak rangiranja.

“Svi navedeni podsticaji zapravo znače da dijete koje se školuje po dualnom sistemu i pritom je korisnik stipendije, ima mjesečnu nadoknadu između 120 i 170 eura” ističe Tomić.

Kada je riječ o funkcionisanju sistema dualnog obrazovanja, Tomić je pojasnio i procedure.

“Centar za stručno obrazovanje provjerava ispunjenost kadrovskih i materijalnih uslova prijavljenih poslodavaca. Dodatno, u srednjim stručnim školama postoji sistematizovano mjesto Organizator praktične nastave, koji prati realizaciju nastave kod poslodavca. Postignuća učenika provjerava komisija sastavljena od predstavnika Škole i poslodavca”, objašnjava on.

Tomić ističe da je upravo zbog funkcionalnog  dualnog obrazovanja  u Njemačkoj stopa nezaposlenosti mladih oko 7 odsto, što je znatno manje u odnosu na prosjek nezaposlenosti mladih u EU.

“Ovaj sistem je od velike važnosti za razvoj ličnih kompetencija, ali i tržište, te koristim priliku da pozovem poslodavce da se za sve dodatne informacije po ovom pitanju obrate Ministarstvu”, zaključuje Tomić.

A.R.

Send this to a friend