Društvo

Zarade crnogorskih nastavnika među najnižim u Evropi

Ilustracija

Plate prosvjetnih radnika u Crnoj Gori su među najnižima u Evropi, a tokom 2018/19. nije zabilježeno značajno uvećanje zarada u odnosu na 2017/18. godinu, pokazuje posljednji izvještaj mreže Eurydice i Evropske komisije.

Kako se navodi, izveštaj o platama i dodacima nastavnika i direktora škola u zemljama Evrope u kojima se sprovodi Erasmus+ program pokazuje da su u 2018/19. godini najniže plate primjećene u zemljama sa najnižim BDP-om po stanovniku (Letonija, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka, Crna Gora i Srbija), a najveće stvarne zarade su u zemljama sa najvišim BDP po stanovniku (Danska, Nemačka, Irska, Holandija, Austrija, Finska, Island i Norveška).

Tako je u Crnoj Gori godišnja bruto zakonska početna zarada za redovne, potpuno kvalifikovane nastavnike u javnim školama 2018/19. bila 8.132 eura, dok je, na primjer, u Hrvatskoj bila 13.547, u Sloveniji 18.658, Rumuniji 8.413, u Grčkoj 13.104, Francuskoj 26.329 eura itd.

Ipak, prema ovom istraživanju, godišnje plate nastavnika početnika u Crnoj Gori su veće nego u u Srbiji (6.217), Sjevernoj Makedoniji (6.038 za najniži i 6.482 za najviši nivo obrazovanja), Albaniji (4.214 za najniži i 5.457 za najviši nivo obrazovanja), ali i u Bugarskoj (5.161 eura).

Nastavnicima su, kako se ističe, zakonski povećane zarade u većini obrazovnih sistema, ali su povećanja zarada uglavnom bila skromna ili povezana sa indeksom inflacije.

„U Grčkoj, Luksemburgu, Portugaliji, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Švajcarskoj, Lihtenštajnu i Crnoj Gori, jedva da je došlo do promjena u odnosu na 2017/18″, ističe se u izvještaju.

Za razliku od toga, u Bugarskoj, Češkoj, Estoniji, Letoniji, Litvaniji, Mađarskoj, Rumuniji i Slovačkoj plate nastavnika poboljšale su se zahvaljujući sprovođenju mjera uvedenih prethodnih godina.

„Ove zemlje pokazuju jedan od najvećih porasta početnih zarada (prilagođenih inflaciji) u posljednje četiri godine u EU. Od 2014/15. početne zarade prilagođene inflaciji takođe su se znatno povećale u Irskoj, Malti i Švedskoj”, navodi se u izvještaju.

Istraživanjem je utvrđeno da u prosjeku nastavnici predškolskog uzrasta obično zarađuju manje, a učitelji viših razreda srednje škole više.

Međutim, u dvanaest zemalja, među kojima je i Crna Gora, zakonska zarada nastavnika početnika je ista za posao na svim nivoima obrazovanja, ističe se u istraživanju.

Istovremeno, Crna Gora spada u grupu zemalja u kojima se veći koeficijent ili indeksni poen primjenjuje u obračunu plata nastavnika koji imaju kvalifikaciju višu od minimalne, pa se koeficijent zarade povećava za 0,50 za master studije i 0,90 za doktorat.

Dok se u zemljama poput Holandije, Irske i Poljske u prvih 15 godina rada plate mogu povećati od 62 do 76 odsto, u ostalim zemljama je nešto drugačija situacija.

Početne plate mogu se povećati za oko 50 odsto nakon 35 godina staža u Italiji i nakon 40 godina službe u Slovačkoj i Sjevernoj Makedoniji.

Sličan radni staž je neophodan i u Crnoj Gori, ali za uvećanje zarade od 30 odsto.

Istraživanje je pokazalo da su direktori škola često plaćeni na drugačijoj skali plata od nastavnika, a njihove plate imaju tendenciju da se povećavaju s veličinom škole, što je slučaj i u Crnoj Gori.

U većini obrazovnih sistema postoje značajne razlike u platama među direktorima škola, u zavisnosti od veličine ili drugih karakteristika škole i drugih faktora, kao što su iskustvo i odgovornosti direktora.

Takođe, primjećeno je da su direktori škola u Crnoj Gori plaćeni po određenom rasponu plata, ali da ne primaju dodatak za upravljanje.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Nikśić
Gost
Nikśić

Nije mi žao prosvetara,lijepo oni zarade privatno.

mrkela
Gost
mrkela

Srbi i Rusi još nikoga nijesu najeli , plakati će te za Milom !

mrkela
Gost
mrkela

U Crnoj Gori su plate i penzije veće nego u Srbiji ali se to ne smije pričati ! Ne brinite to će biti obrnuto da bi crnogorci se lakše prodali srbiji !

Stara Podgorica
Gost
Stara Podgorica

Tipičan primjer kako se manipuliše istinom. Zašto nijeste napisali da su najveće u regionu. Nikad nijesmo ni mogli da se mjerimo sa najrazvijenijim evropskim državama. A za 15 godina prestigli smo sve države bivše YU koje nijesu u EU.

Radisa T
Gost
Radisa T

Svi daju casove primaju novac sa vise mjesta. Mene je zao zdrastvene radnike sto rizikuju zivote

Vanja
Gost
Vanja

Nije tačno da svi daju privatne časove!
Moji roditelji nikada nijesu davali privatne časove (rade u osnovnim školama).

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Razlika između,recimo švajcarske i crne gore u svakom pogledu je,kao između juga i najboljeg mercedesa,samo što je sad još došo i loš vozač u juga,pa vi narode viđite?

Dula
Gost
Dula

I zarade zdravstvenih radnika.

Prosvjeta
Gost
Prosvjeta

Ne trebaju nam istrazivanja! I sami vidimo da ne mozemo porodicu ni prehraniti, a kamo li nesto vise, od svojih prosvjetnih plata!

LOGIČNO???
Gost
LOGIČNO???

E vala jadni ti prosvetari, nama svima ostalima sve super. Jos da bi njih da namirimo pa da pocinemo.

Mira
Gost
Mira

Koliko rade dosta su plaćeni svaki drugi roditelj plaća djetetu privatne časove primorani su na to ako žele da dijete napreduje da im je u školi objašnjeno ne bi se izlagali troškovima toliko o njihovom površinom radu

Tamo neko
Gost
Tamo neko

Da roditelji ne prijete profesorima da njihovo dijete mora imati sve petice i da su ukljuceni u obrazovanju svoga djeteta ne bi morali nikom nista placati.ali umjesto skolom mamice su više opterecene kolicinom botoksa,velicinom dekoltea i lajkovima na instangram dok ocevima poimanje matematike se svodi na sabiranje kvota u kladionucu

MPR
Gost
MPR

Ajde? Znaci ubjedljivo najbolji u regionu ali slabiji od Svajcarske i Irske? E pa sacekajte novu vlast da vidite kakvi cemo sad biti

Send this to a friend