Društvo

Zbog nehigijene zatvorena 24 ugostiteljska objekta

Inspektori za hranu su u junu mjesecu vršili pojačan inspekcijski nadzor nad objektima za proizvodnju, obradu, preradu, distribuciju i promet hrane, saopšteno je Dnevnim novinama iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

“U skladu sa procjenom rizika i povećanog prometa hrane u turističkoj sezoni, kao i povećanog broja novootvorenih objekata (ugostiteljskih, trgovačkih) za pripremu, obradu i usluživanje hrane, inspekcija je sprovodila redovan nadzor u svim opštinama, a pojačan nadzor u objektima u primorskim opštinama, preko mobilnih inspekcijskih timova”, ističu u Upravi.

Nadzor nad 385 objekta

U izvještajnom periodu, kako navode, izvršen je nadzor u 385 objekata i utvrđeno 112 nepravilnosti.

“Nepravilnosti su se najčešće odnosile na: nepoštovanje higijenskih pravila tokom obrade i/ili čuvanja hrane, neobezbjeđivanje adekvatnih rashladnih uređaja, neodržavanje higijene uređaja, prostorija, opreme, neposjedovanje dokaza o zdravlju zaposlenih lica i o porijeklu hrane, nevođenje obaveznih evidencija o dobavljačima hrane, temperaturama obrade i/ili čuvanja hrane, neposjedovanje rješenja za obavljanje djelatnosti proizvodnje i prometa hrane izdatog od nadležnog organa i sl”, navode u Upravi.

Zbog utvrđenih nepravilnosti inspektori su preduzeli upravne mjere i radnje, u skladu sa principom srazmjernosti, kojima se obezbjeđuje eliminisanje rizika i postiže efekat. Naime, donijeto je 24 rješenja o privremenoj zabrani obavljanja djelatnosti do otklanjanja utvrđenih nepravilnosti (generalno čišćenje, dezinfekcija, zamjena odgovarajuće opreme novom itd), četiri rješenja o otklanjanju nepravilnosti koja se odnose na infrastrukturne zahtjeve (rekonstrukciju i adaptaciju postojećih prostorija).

Zbog sanitarne šest zabrana

Takođe, donijeto je i šest rješenja o zabrani rada licima bez potrebnih dokaza o zdravstvenoj sposobnosti za rad s hranom, četiri rješenja o stavljanju van prometa i uništavanju nebezbjednih namirnica u objektu bilo zbog neadekvatnog održavanja, promijenjenih organoleptičkih svojstava ili neposjedovanja dokumentacije o porijeklu, dok su ostalo ukazi o otklanjanju nedostataka manjeg rizika a za čije otklanjanje je potrebno vrlo kratko vrijeme.

U prometu uništeno 120 kilograma hrane

Pored toga, zbog isteklog roka upotrebe, izmijenjenih senzorskih svojstava, neispravnih deklaracija i drugih neusaglašenosti, uništeno je u prometu cca 120 kg/l različitih vrsta hrane/sirovina.

“Osim vršenja senzorskog pregleda i kontrole rokova upotrebe hrane, vršeno je i uzimanje uzoraka za mikrobiološko ispitivanje, kao i uzimanje briseva sa ruku, radnih površina, opreme i pribora radi utvrđivanja higijenskog stanja u objektima. Takođe su uzimani uzorci kroz godišnje programe monitoring bezbjednosti školjki, rezidua farmakoloških supstanci u hrani životinjskog porijekla i hrane za životinje, kao i kontaminenata u hrani, u skladu sa planiranim brojem uzoraka za jun mjesec”, ističu u Upravi i dodaju da svi uzeti uzorci (ukupno 70) odgovaraju propisanim zahtjevima bezbjednosti.

“Cilj kontrola je bio provjeriti stepen ispunjenosti propisanih zahtjeva higijene u objektima, koji se odnose na: uređenje prostorija, opremu za čuvanje i skladištenje hrane kao i opremu za obradu i pripremu hrane, usluživanje, pranje ruku, snabdijevanje vodom, odvođenje otpadnih voda iz objekta, uklanjanje i rukovanje otpadom od hrane, ličnu higijenu i zdravlje zaposlenih lica”, napominju u Upravi.

Zabranjen uvoz 163 tone hrane

Prilikom kontrole hrane iz uvoza, zbog utvrđenih neusaglašenosti, zabranjen je uvoz i stavljanje na tržište ukupno 20 pošiljki hrane u količini od 163 tone (voće, povrće, bezalkoholna pića, so, konditorski proizvodi).

“Ukupno 19 pošiljki je vraćeno is poručiocima, a jedna pošiljka je uništena po zahtjevu uvoznika u skladu sa propisima”, rekli su u Upravi.Inspekcija za hranu je u junu mjesecu izvršila pregled 2.489 pošiljki hrane neživotinjskog porijekla i 270 pošiljki predmeta i materijala koji dolaze u kontakt s hranom.

“Od ukupnog broja pregledanih pošiljki hrane iz uvoza, za laboratorijska ispitivanja propisanih zahtjeva bezbjednosti (mikrobiologija, kontaminenti, rezidue pesticida, radioaktivnost), uzeto je 978 uzorka. Od pošiljki predmeta i materijala koji dolaze u kontakt s hranom iz uvoza, za laboratorijska ispitivanja propisanih zahtjeva bezbjednosti uzeto je 122 uzorka. Laboratorijski je ispitano 39,73 odsto pošiljki iz uvoza”, kazali su u Upravi.

Kako navode, sprečavanje stavljanja na tržište nebezbjednih pošiljki hrane iz uvoza, ukazuje na činjenicu da sistem bezbjednosti hrane u Crnoj Gori funkcioniše.

“Frekventnija kontrola pošiljki hrane u junu mjesecu, zbog pojačanog prometa hrane, usljed turističke sezone, pokazala je opravdanost sprečavanjem stavljanja nebezbjedne hrane na tržište, u cilju zaštite zdravlja potrošača”, napominju u Upravi.

Inspekcija dobila 20 prijava građana

U junu mjesecu Inspekciji za hranu je podneseno 20 inicijativa koje su se odnosile na loše higijenske uslove u objektima, proizvode isteklog roka upotrebe, proizvode bez deklaracija, izmijenjenu boju i miris određene hrane, rad subjekata bez odobrenja nadležnog organa.

“Po svakoj inicijativi izvršen je pregled, a o preduzetim mjerama i radnjama obaviješteni su podnosioci inicijativa koji su ostavili podatke (mejl, adresa)”, kazali su u Upravi.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
MNE
Gost
MNE

Mozete Zamislit da Granicna Policija prema Srbiji,Ne udara pecate i licne Karte ne unosi u Computer?Mozete to Zamislit,Granicni Policajc je usa i izasa iz Busa Koji je Bijo komplett pun(Posto .Imamo Tourist Agency?Zena zbori Kako prijavu da naplatim kad nema pecata ili Computer,jos Veli to Tako neko Nardi (pasosi od 6osoba Koje su usli su Jos u Agency,moze se kontrolliert… Više »

MNE
Gost
MNE

Sramota Sramota,to nijesu ugostitelji 99,9 posto,Restorane u BD treba da izbjegavamo .Higijjena je Uzas!!

Milan
Gost
Milan

Zasto se nikada ne objavljuju imena objekata da gradjani ubuduce ne izlazu sebe opasnostima od zaraza?

crnogorac
Gost
crnogorac

Evo da ja probam, zato što će te iste objekte usloviti na ovaj ili onaj način i pomoći ličnim interesima, narod nije prioritet u ovoj državi.
Uostalom, dok Voli trade i HD Laković u vidu gotove hrane spremaju robu sa istekom roka i inspekcija zatvara oči, onda su komentari o brizi Vlade i više nego suvišni.

Send this to a friend