Ekonomija

Green home: Vlada da odustane od izgradnje hidroelektrana na Morači

Vlada Crne Gore treba da odustane od izgradnje hidroelektrana (HE) na Morači, zbog devastacijskog djelovanja u prirodi i stanovništvu, a potrebno je više ulagati u vjetroelektrane, solarne elektrane i u druge vidove energije, koji nose manje štete životnoj sredini.

To je saopšteno na pripremnom sastanku za Ministarsku konferenciju o tranziciji ka održivoj energiji na Zapadnom Balkanu, koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) Green Home.

Izvršna direktorica NVO Green Home Nataša Kovačević istakla je da ta organizacija podržava razvoj novih obnovljivih izbora energije, ali da oni treba da idu dalje od hidroeneregetskih projekata.

„Ta promocija HE kao obnovljivih izvora energije više ne pije vodu, posebno u situaciji gdje imamo jedinstvene slobodnotekuće rijeke, sa kristalno čistom vodom, sa svim prirodnim kuriozitetima koje nose i sa veoma vrijednim biodiverzitetom“, istakla je Kovačević.

Da je projekat izgradnje četiri HE na Morači neisplativ pokazuje to što se, kako je kazala,u 2011. godini niko od prekvalifikovanih ponuđača nije pojavio na tenderu.

„Od 16 varijantnih rješenja, koja su rađena, nijedno nije moglo da bude isplativo bez prevođenja rijeke Tare u Moraču. Dakle, riječ je o teškoj povredi Konvencije o vodama i drugih bitnih konvencija“, rekla je Kovačević.

Ona je istakla da se ne može mijenjati status rijeka, ako su one već u dobrom stanju i kao takve moraju da se očuvaju osim kada je, kako je pojasnila, u pitanju najveći državni interes i ako ne postoje drugi energetski izvori koji bi mogli da se stave u funkciju.

„Mi želimo pozvati Vladu Crne Gore da jednostavno isključi HE na Morači iz daljeg planiranja energetike i u smislu obnovljivih izvora energije, jer one svakako niti spadaju u zelenu energiju, niti mogu da ispoštuju neophodne principe. Nisu mogli doći do konkretnog održivog rezultata, već je na više frontova dokazano da su ovi projekti neisplativi i neprihvatljivi. Pozivamo da se više ne razgovara o tom pitanju i da se ono zatvori“, ukazala je Kovačević.

Prema njenim riječima, u Crnoj Gori i u regionu mora više da se radi na diverzifikaciji, odnosno raznovrsnosti energetskih izvora i da se više ulaže u vjetroelektrane, solarne elektrane i u druge vidove energije, koji nose manje štete životnoj sredini.

„Kada je riječ o malim HE, to su projekti koji su se već pokazali na terenu i koji su donijeli ogromne devastacije za životnu sredinu, a sa druge strane, u našem sistemu nisu donijele previše“, objasnila je Kovačević.

Ona je, govoreći o preporukama, kazala da dinamika čiste energetske tranzicije nije na zadovoljavajućem nivou, ocijenjujući da je potrebno mnogo ozbiljnije planiranje, „uzimajući u obzir sve izazove koji stoje na ovom putu, uključujući nedostatak znanja i valjanih kapaciteta“.

„U cilju dekarbonizacija energetike, novi investicioni projekti moraju uključiti različite energetske izvore i isključiti zasterjele i neodržive projekte hidroelektrana, koji nisu u skladu sa evropskim smjernicama o hidroenergiji, zaštiti prirode, prekograničnim uticajima, kvalitetu voda, kao i međunarodnim konvencijama“, istakla je Kovačević.

Prema njenim riječima, pozdravlja se sanacija i poboljšanje energetske efikasnosti na postojećim hidroenergetskim objektima, ali se, kako je ukazala, zahtjeva obustavljanje izgradnje HE u zaštićenim područjima bilo kojeg međunarodnog i nacionalnog stepena zaštite, „obuhvatajući buduća Natura 2000 područija, rezervate prirode, važna ptičija staništa, kao i riječnih sistema vezanih za njih“.

„Potrebno je obustaviti dalji razvoj malih HE zbog devastacijskog djelovanja u prirodi i stanovništvu, a najmanjih ekonomskih koristi. Potrebno je i ulagati u energetsku efikasnost na svim nivoima društva“, navela je Kovačević.

Izvršna direktorica Centra za zaštitu i istraživanje ptica Jovana Janjušević navodi da se izgradnjom brana na Morači neće ugroziti jedna Natura 2000 područja nego tri Natura 2000 područja.

„Ekspertski tim je prepoznao tri područja, a to su kanjon Morače sa Malom Rijekom i Mrtvicom. Drugi dio je Morača od kanjona do jezera, a treće Natura 2000 područje je Skadarsko jezero“, navela je Janjušević.

Ona smatra da je u kontekstu planova koje Vlada donosi jako važno znati da „mi ne raspolažemo adekvatnim podacima“.

Janjušević je istakla da kanjon Morače trpi pritiske čovjekovih djelatnosti, iako se to tako dobro ne vidi.

„Uglavnom se za nestanak nekih vrsta, misli da se dešava negdje u Africi ili u Kini, Americi, ali se nestanak vrsta dešava i u Crnoj Gori, takođe. I to kanjon Morače može da posvjedoči, jer je zbog indirektnih postupaka kao što su trovanje vukova i lisica, nestale najbrojnije kolonije bjeloglavih supova i bijelih kanja zauvijek sa teritorije Crne Gore. Takođe, sa sistematskim i namjernim trovanjima izgubili smo krškog i sivog sokola“, kazala je Janjušević.

Svaka buduća radnja čovjeka koja bi se odnosila na kanjon Morače, kako smatra, mora da bude uzeta sa dužnom pažnjom.

Prema riječima profesora na Prirodno-matematičkom fakultetu Danila Mrdaka, hidroenergija nije zelena energija i u njoj nema ništa zeleno.

„Jedino ako razmišljate u smislu emisije ugljendioksida, onda možemo da razmišljamo o zelenom. Ja u tu priču o ugljendioksidu, kao o glavnom i osnovnom problemu čovječanstva, baš ne vjerujem“, rekao je Mrdak.

On je istakao da Crna Gora mora precizno, pametno i oprezno planirati šta i kako dalje.

„Crna Gora je zadovoljila standard i nema potrebe za izgradnjom ama baš nijednog energetskog objekta, a ako je želja da neko zaradi novac na našim resursima, a da 600 hiljada nas budemo ponovo nečiji žiranti, e to je već drugi par cipela“, naveo je Mrdak.

Ako neki projekat, kako je rekao, ne može da pomogne podizanju opšteg ekonomskog boljitka, onda on, kako smatra, nije dobar za Crnu Goru.

„On je možda dobar za neke pojedince, ali za nas kao građane, stvarno nije dobar. Veliki problem u Crnoj Gori je neznanje, neobrazovanje i nerazumijevanje stvari. Za ovakve stvari je potreban sebičan stav. Da vidimo šta nama u našoj kući odgovara, šta želimo da uradimo. Ne smijemo da budemo slijepi sljedbenici svega, već treba da razmišljamo na duže staze i da poradimo na obrazovanju“, rekao je Mrdak.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Briks
Gost
Briks

Ovo su takve lazi da je to smijesno! Za izgradnju hidroelektrane na Moraci su iskazali interesovanje, Simens, Generalelectric, Francuski Vektor, Italijanska Terna i jos mnogo velikih i najmocnijih kompanija iz Svijeta. Kazu da je izgradnja sistema Moraca najisplativiji projekat ako se utvrdi da nema podzemnih odliva vode. Kazu da je cijena kostanja kw/h u toj hidroelektrani manja od 1cent. Ako… Više »

Patriota
Gost
Patriota

Pokazale su interesovanje ali uz državne garancije , ko bude dao finansijsku ponudu bez državnih garancija taj može konkurisati za HE Morača . HE Morača je strateški veoma važna ne samo za proizvodnju električne energije nego i vještačka jezera su idealni baseni za pitku vodu kja je u sferi globalnoog zagrijavanja veoma značajna

Zelenko
Gost
Zelenko

Ako mi ovi budu plaćali racine podrzacu ih. čas su za vjetroelektrane i solarnu energiju, pa onda protiv jer ove na vjetar su bučne,a ove na sunce zauzimaju veliku površinu. Sad su i protiv hidroelektrana. Mogu li znati šta je po njima najbolje? Koliko vidim najsretniji bi bili da zivimo bez struje , a kada već ne mozemo onda nek… Više »

Patriota
Gost
Patriota

Ova NVO pokazuje takvu licemerje , prije godinu dana sve bilborde su izlijepili plakatima stop vjetroelektranama , promvisaliste velike hidroelektrane kao najeftiniji izvor energije . Sada naopako , treba da budete principijelni . Da se razumijemo i ja sam lično za promociju vjetroelektrana i solarnih elektrana , velikih hidroelektrana ali po tržišnom principu

baranin
Gost
baranin

veljesrpska posla, sve što je dobro za CG oni neće, autoput jok, vrtić jok, hidrocentrale jok,.. diži cijenu el.energije još, može se očigledno!

Lovcenska
Gost
Lovcenska

Struja iz solarnih i vjetro elektrana je nekoliko puta skuplja od struje iz hidroelektrana ! Solarne elektrane uz to zauzimaju veliki prostor, ne proizvode nocu i kad je oblacno, imaju slabu proizvodnju kada su temperature vise od trudeset stepeni ili i nize, one su kao i vjetroelektrane nestabilan izvor energije itd. Nije uopste pametno odustati od izgradnje velikih hidroelektrana, sve… Više »

Patriota
Gost
Patriota

Živiš u prošlosti nove tehnologije su stvorile uslove za minimalnu cijenu koštanja megavata , nema više podsticajne cijene el.energije samo tržišna

Lovcenska
Gost
Lovcenska

Ne zivim ja u proslosti nego ti pojma nemas o elektranama, ni malim ni velikim, ni solarnim ni vjetro, nedje si nesto procitao o tome ili nesto cuo od nekoga ali nista nijesi razumio ! Uvijek kad se neko poziva na nove tehnologije kad je u pitanju proizvodnja el. energije, kao po pravilu je u pitanju notorna neznalica !

JaviSe
Gost
JaviSe

Ne mojte ljudi ko ce pokriti tolike poticaje.

Send this to a friend