Ekonomija

Kod Pljevalja značajne količine laporca, moguća izgradnja fabrike cementa

Pljevlja
Pljevlja

Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa i Vlada Crne Gore nastaviće da podstiču odgovorno investiranje u sektor mineralnih sirovina, uz maksimalnu pažnju prema zaštiti prirodnih i kulturnih dobara. Poseban značaj je dat lokalitetu Jagnjilo kod Pljevalja, gdje se nalaze značajne količine laporca, ključne sirovine za proizvodnju cementa, saopšteno je CdM-u iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa kojim rukovodi ministar Admir Šahmanović.

Prema njihovim riječima, ovaj lokalitet predstavlja osnovu za razvoj projekta izgradnje cementare u Pljevljima, čime bi se, osim ekonomske koristi, doprinijelo i procesu pravedne tranzicije.

“Izgradnja fabrike cementa na tom području, uz uklanjanje postojeće deponije, doprinijela bi i poboljšanju stanja životne sredine. Podsjećamo, na ovom lokalitetu je od 1975. do 1988. godine već postojala cementara koja je proizvodila cement visokog kvaliteta, cijenjenog na tržištu”, kazali su CdM-u iz Šahmanovićevog resora.

Kako su istakli, usvajanjem dopune godišnjeg Plana davanja koncesija za 2024. godinu, Vlada Crne Gore nastavlja sa strategijom održivog razvoja i optimalnog korišćenja prirodnih resursa, uz strogo poštovanje ekoloških standarda.

“Ova odluka ne samo da otvara nove mogućnosti za privredni rast, povećanje zaposlenosti i razvoj lokalnih zajednica, već i osigurava odgovoran pristup očuvanju životne sredine. I da podstiču odgovorno investiranje u sektor mineralnih sirovina, uz maksimalnu pažnju prema zaštiti prirodnih i kulturnih dobara”, smatraju u Vladi.

Admir Šahmanović, Foto: RTCG
Admir Šahmanović, Foto: RTCG

Usvajanjem dopune godišnjeg Plana davanja koncesija za 2024. godinu, Vlada Crne Gore nastavlja sa strategijom održivog razvoja i optimalnog korišćenja prirodnih resursa, uz strogo poštovanje ekoloških standarda.

“Ova odluka ne samo da otvara nove mogućnosti za privredni rast, povećanje zaposlenosti i razvoj lokalnih zajednica, već i osigurava odgovoran pristup očuvanju životne sredine”, saopštili su CdM-iz ovog resora.

Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj u četvrtak, na predlog Ministarstva rudarstva, nafte i gasa, usvojila dopunu godišnjeg Plana davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2024. godinu.

Dopunjeni plan uključuje nove koncesione lokacije za eksploataciju tehničko-građevinskog kamena u opštinama Kotor, Nikšić, Rožaje, Bar, Berane i Pljevlja, što će značajno doprinijeti razvoju građevinske industrije i privrednom rastu Crne Gore.

Kako su poručili, cilj ove koncesione politike je optimalno iskorišćavanje prirodnih resursa, uz balansiranje ekonomskih koristi i zaštite životne sredine.

U skladu sa Zakonom o rudarstvu, svaki koncesionar je u obavezi da dostavi Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu i Projekat rekultivacije zemljišta, čime se osigurava adekvatna zaštita ekosistema.

“Vlada će posebnu pažnju posvetiti očuvanju životne sredine, uz kontrolu potencijalnih negativnih uticaja, kao što su promjena reljefa, buka, emisija prašine i zagađenje vazduha. Nadležni organi će rigorozno pratiti poštovanje ekoloških standarda i primjenjivati mjere za sprečavanje i smanjenje štetnog uticaja na prirodne resurse, vodu, vazduh i biodiverzitet”, poručuju iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.

Kako navode, sredstva prikupljena putem koncesionih naknada biće usmjerena na lokalni razvoj, pri čemu će 70 odsto tih sredstava direktno doprinijeti budžetima opština, omogućavajući otvaranje novih radnih mjesta i unapređenje infrastrukturnih kapaciteta.

Miraš Dušević

19

avatar
1000
14
5
0
 
18
RukfašRRRRRROmer begJuriša BrzićBajo.
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Rukfaš
Gost
Rukfaš

Eto… nijesmo znali. Sad znamo. Nego da ti ne reče… šta bi mi?

RRRRRR
Gost
RRRRRR

Jo@ samo lithium I wto Vuĉić komplet.

Omer beg
Gost
Omer beg

nije kod nego u Pljevljima par stotina metara od carsije je otkop uglja a ti zemljace eto ti laporca pa pravi cementaru u svoju avlijua Plevljaci su je jednom imali i znaju dobro koji je to otrov za ljude i prirodu

Juriša Brzić
Gost
Juriša Brzić

Samo naprijed, napravite cementaru, malo je zagađenja i otrova, hoćemo još.

Bajo.
Gost
Bajo.

Bravo ekolozi… ! Udavite taj grad potpuno. Vi nijeste normalni.

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Jedno ” sto godina” je aktuelna ova priča,bla bla bla bla i tako nam blebećući godine prolaze,ideje nove dolaze,ideje dolaze a mladi odlaze.

H.Novi
Gost
H.Novi

Možda ima i litijuma??

emisa
Gost
emisa

Tačno je da je pljevaljski cimenat bio kvalitetan kao i splitski Ali stariji Pljevljaci su jedva čekali da se fabrika zatvori jer je bila veliki zagađivač.

amo
Gost
amo

Koliko se ja sjećam nekad se proizvodio Pljevaljski cement,aaa da to je bilo u ono TITOVO vrijeme,a ovi sad otkriše toplu vodu.

Gojko
Gost
Gojko

Aaa, to je DPS uništio svaku fabriku što jdm ostala iza Tita.

Mikan
Gost
Mikan

Prvo ih ubija elektrana,sad ce cementara,sta je trece-da vide kako katranom da se namazu?
By the way,prodje li magistral kroz Milet baste,nemojte da on a ostane a da je ne ravale Vranes i ekipa…

Lipa
Gost
Lipa

Od sita se ne živi ..

Konik
Gost
Konik

Nekad je bila fabrika

Ann
Gost
Ann

Pametno a ne ko u Bar covjek oguli brdo prirodnu zaštitu protiv vjetra kiše Prirodnu barijeru da izvozi kamen u Italiju a Baranima prašina prljavština buka i ruglo od Volujice simbola Bara

Bajo.
Gost
Bajo.

Biće još toga…

guesst9376
Gost
guesst9376

dobro ,,otkriste,, taj laporac. doduse,to je poznato zanjih 70-tak godina.niko nije pokrenuo pitanje izgradnje fabrike jer su vec pametniji od vas procijenili da je bez zeljeznicke teretne infrastrukture to nelikvidan projekat

Pomorac
Gost
Pomorac

To je od Šarića istraživanje i njihova imovina 🤣🤣🤣

Djuro
Gost
Djuro

a dje ce drugo Sahmanovic nego u sumnjive rabote

Ibrahim
Gost
Ibrahim

Uuuuuu kad i kako su to apostoli aktualne vlada otkrili—- jel reko inrahim camaj ili gjokaj

Send this to a friend