Ekonomija

Montenegroberzu ove nedjelje obilježili milionski promet i pad indeksa

Foto: Ilustracija

Milionski promet zahvaljujući prodaji akcija Generali osiguranja i pad indeksa obilježili su ovu sedmicu na crnogorskom tržištu kapitala.

U ponedjeljak je na Montenegroberzi prodato 1,35 hiljada akcija Generali osiguranja za 3,09 miliona eura.

Cijena po akciji je bila 2,29 hiljada eura, što je povećanje od 129 odsto u odnosu na posljednju transakciju. Ta osiguravajuća kuća ima ukupno 4,4 hiljade akcija.

Najveći akcionari su Generali osiguranje Srbija sa 57,4 odsto i Generali CEE holding B.V. sa 42,5 odsto.

Odbor direktora Montenegroberze je ove sedmice, od ponedjeljka do srijede, ukinuo cjenovno ograničenje za hartije Generali osiguranja, kako bi se omogućilo sklapanje transakcije.

Promet ostvaren prodajom akcija Generali osiguranja činio je 88 odsto ukupnog na berzi koji je iznosio 3,49 miliona eura i 30 puta je veći od prošlosedmičnog.

Promet je ostvaren kroz 45 transakcija.

Pokazatelj vrijednosti deset najboljih kompanija, MNSE10, pao je 1,3 odsto na 770,24 poena, a MONEX jedan odsto na 9.904,04 bodova.

Akcija kompanije Plantaže je pojeftinila 8,5 odsto na 11,8 centi.

Akcionarima tog preduzeća će, kako je odlučeno na Skupštini akcionara koja je održana u petak, od prošlogodišnje neto dobiti od 2,4 miliona eura, za dividendu biti opredijeljeno 600 hiljada EUR.

Akcionari su usvojili finansijske iskaze sa prošlogodišnjim izvještajem o poslovanju, prema kojem je kompanija ostvarila neto profit u iznosu 2,4 miliona eura, koji je skoro pet odsto veći u odnosu na 2016.

Dionica Crnogorskog Telekoma je oslabila 2,7 odsto na 1,45 eura.

Iz te telekomunikacione kompanije ove sedmice su saopštili da će njihov izvršni direktor, Nikolja Ljušev, od narednog mjeseca istovremeno obavljati istu funkciju i u Makedonskom Telekomu.

Ljušev je izabran za člana Odbora direktora Makedonskog Telekoma, na Skupštini akcionara te kompanije.

On je kazao da će sa pozicije izvršnog direktora Crnogorskog Telekoma nastaviti da radi na stabilizaciji prihoda i preokretanju trendova, što je i postignuto u prvom kvartalu ove godine.

Luka Bar, čijim radnicima je počela isplata 3,73 miliona eura razlike u obračunu zarada, je na sedmičnom nivou gubila četiri odsto na 16,32 centa.

Uprava Luke Bar i sindikati tog preduzeća potpisali su u aprilu sporazum po kojem će radnicima biti isplaćen neto iznos od 2,2 miliona eura, odnosno sa porezima i doprinosima bruto iznos od 3,73 miliona eura.

“Da moja riješenost da se uhvatim u koštac sa svim, pa i višegodišnjim problemima koje je imala Luka Bar, nije deklarativna i prazna priča, dokazao sam rješavanjem pitanja isplate razlika u obračunu zarada radnicima”, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zarija Franović.

Akcija Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) pala je 3,4 odsto na 57 centi.

Akcionari te kompanije odlučili su na Skupštini dioničara da prošlogodišnju neto dobit kompanije, u iznosu od 4,7 miliona eura, dodaju neraspoređenoj, odnosno akumuliranoj iz prethodnih godina.

Dioničari su potvrdili i spremnost kompanije za kreditno zaduženje iz kojeg će se finansirati izgradnja energetske infrastrukture za projekat Luštica.

Gubili su Ulcinjska rivijera, Elektroprivreda (EPCG) i Institut „Simo Milošević“, 3,2 odsto na šest eura, 2,8 odsto na 3,5 EUR i 1,8 odsto na 28 eura.

Port of Adria je ojačala devet odsto na skoro 12 centi.

Predstavnici te kompanije su saopštili da su u maju dobili ISPS sertifikat, odnosno izjavu o usklađenosti luke sa međunarodnim bezbjedonosnim standardima.

Port of Adria je, ISPS sertifikacijom, zvanično svrstana u red međunarodno bezbjedonosno priznatih luka.

Poskupila je i dionica Jugopetrola 4,5 odsto na 11,39 eura i Zetatransa pet odsto na 58,8 centi.

Akcionari Zetratransa su na Skupštini ove sedmice odlučili da se neraspoređena dobit kompanije za prošlu poslovnu godinu, u iznosu od 468 hiljada eura, rasporedi na način da se 411,05 hiljada eura podijeli kroz dividendu, što iznosi pet centi bruto za akciju.

Iznos od 56,96 hiljada eura ostaje neraspoređen. Dividenda će se isplaćivati od 28. avgusta.

Dobijala je i Marina Bar 6,5 odsto na 1,65 eura.

Cijena akcije Trenda i Eurofonda ostala je nepromijenjena na 7,01 cent odnosno 0,6 centi.

Universal Capital banka je registrovala emisiju 400 zamjenljivih obveznica vrijednosti po 5,06 hiljada eura.

Ukupna vrijednost emitovanih obveznica prelazi dva miliona eura.

Iz Montenegroberze je saopšteno da je rok dospjeća obveznica 21. decembar 2023. a kamatna stopa je fiksna – jedan odsto.

Send this to a friend