Hronika

Afera “Boksiti”: Zbog koncesija ušli u kriminal

Specijalno državno tužilaštvo donijelo je naredbu o sprovođenju istrage u aferi “Boksiti”, a među ukupno 20 okrivljenih našlo se ime bivšeg pomoćnika ministra ekonomije Vladana Dubljevića, većinskog vlasnika i bivšeg izvršnog direktora”Boksita” Radoslava Nikčevića i Dragoljuba Radonjića, te bivših čelnica cetinjske Direkcije za imovinu i Uprave za nekretnine Snežane Popivode i Tanja Aleksić, pišu Dnevne novine.

Radosav Nikčević je naredbom predstavljen kao organizator kriminalne grupe čiji su članovi tokom 2006. godine, postali okrivljeni Radonja Minića, Vuksan Kecojević, Dragoljub Radonjić, Boris Vujović, Ivana Vujović, Branimir Kontić, Sreten Milačić, Filip Nikčević, Vesna Vujačić, Vladan Dubljević, Nebojša Koprivica, Ljiljana Maksimović, Radosav Čović i Darko Božović.

Osim njih, za zloupotrebe službenog položaja u privrednom poslovanju, tužilaštvo sumnjiči i državne službenice Snežana Popivoda, Mirjana Mirković i Tanju Aleksić, te firme “Mianja” DOO Cetinje i “Boksiti” AD.

Shodno tužilačkom aktu, na sjednici Upravnog odobra AD Boksiti 9. marta 2006. godine donijeta je odluka o prodaji zemljišta površine 6.185 m2 na Sankovoj gomili u Cetinju, iako su članovi odbora bili svjesni da to zemljište nije u svojini “Boksita” već da su oni samo korisnici, dok je vlasništvo imala Prijestonica Cetinje. Kriminalni plan je relalizovan tako što se firma “Mianja” Cetinje u vlasništvu Borisa Vujovića, pojavila kao kupac dok je prodavac bila firma “Boksiti” AD Cetinje. Zemljište je navodno prodato bez procjene proda po cijeni od 10.000 eura, znatno ispod tržišne cijene.

Potom je, kroz realizaciju kredita datog firmi “Mianja”, čije je sredstvo obezbjeđenja bila pomenuta imovina Prijestonice, ova kriminalna grupa trebala da stekne pravo svojine na eksploatacionom polju rudnika bijelog boksita u Cetinju i to pravo iskoristi kao prednost za dobijanje koncesija i za prodaju rudnika, kao i da kroz nezakonitu esploataciju rude stiče korist.

Onemogućili državu da koristi rude

Vladan Dubljević, Radosav Čović, Vesna Vujačić, Ljiljana Maksimović i Nebojša Koprivica su, kako se sumnja, u cilju daljeg sprovođenja kriminalnog plana, donijeli nezakoniti koncesioni akt kojim su neovlašćeno utvrdili nemogućnost eksproprijacije zemljišta sa kojeg se vadi ruda od strane države, sa zadatkom da favorizuju “Boksite” kako bi oni dobili koncesiju.

Izbrisali svojinu Prijestonice

Zadatak Dragoljuba Radonića, izvršnog direktora “Boksita”, po stavu Tužilaštva, bio da nađe članove Odbora direktora i da sa njima donese odluku o prodaji zemljišta u svojini Prijestonice, te da zaključi ugovor o kupoprodaji sa direktorom firme “Mianja”. Taj plan je i relizovan uz pomoć Radonje Minića i Vuksana Kecojevića koji su postali članovi Odbora direktora.
Zatim su, kako se sumnja, službenice cetinjske Direkcije za imovinu 2014. godine, protivzakonito dale saglasnost za brisanje prava svojine Prijestonice i upis svojine DOO “Mianja”, nakon čega je donijeto rješenje o upisu prava svojine.

Osumnjičeni su ranije hapšeni ali su nakon saslušanja pušteni da se u daljem toku postupka brane sa slobode.

Send this to a friend