Hronika

Boriti se protiv korupcije poboljšanim mjerama za oduzimanje imovine

Borbu protiv korupcije u Jugoistočnoj Evropi trebalo bi osnažiti kroz poboljšanje mjera za oduzimanje imovine, ocijenjeno je danas na regionalnom skupu sudija i tužilaca u Bečićima.

Kako je saopšteno iz Britanske ambasade u Podgorici, diplomatska predstavnica te zemlje u Crnoj Gori Alison Kemp istakla je da konferencija pomaže da se regionalna saradnja pretvori u stvarnost, kroz doprinos dodatnom jačanju stručnosti tužilaca i sudija u oblasti oduzimanja imovine i kroz omogućavanje razmjene dobre prakse u ovoj oblasti među zemljama jugoistočne Evrope.

Uz to, uvjerena je britanska ambasadorka, s obzirom na to da zemlje regiona imaju slične pravne sisteme i da se susrijeću sa sličnim izazovima, regionalni pristup tom problemu koristan je jer uključuje razmjenu stručnih iskustava, diskusije o zajedničkim izazovima i mogućnosti razmjene najbolje praks“.

“Kriminal ne poznaje granice, zbog čega institucionalna saradnja između zemalja regiona u ovoj oblasti mora biti jednako bliska”, istakla je Kemp.

Ambasadorka je naglasila da Ujedinjeno Kraljevstvo podržava napore na tom polju i da želi da podijeli britansko iskustvo u borbi protiv korupcije, kao i da ostaje posvećeno saradnji sa partnerima na Zapadnom Balkanu i pružanju podrške procesu sprovođenja važnih reformi.

Programska menadžerka Advice on Individual Rights in Europe (AIRE) Centra za Zapadni Balkan, Biljana Brajtvajt, konstatovala je da su “organizovani kriminal i korupcija bolesti koje utiču na svaku državu i svako društvo na svijetu.

“Djelotvorne mjere za povraćaj imovine ključno su oružje u arsenalu tužilaca i sudova svuda na svijetu u borbi da se zaustavi postojeći kriminalitet i da se obezbjedi odvraćanje od budućih nedjela. AIRE Centar je oduševljen što može sarađivati sa Regionalnom anti-korupcijskom inicijativom RAI na ovom projektu, uz podršku britanske vlade. Želimo da tužiocima i sudijama pružimo priliku da dalje jačaju svoje znanje, kao i platformu za jaču međunarodnu saradnju, čime ćemo doprinijeti i djelotvornijoj implementaciji zakonodavnog okvira za povraćaj imovine u cijelom regionu”, navela je Brajtvajt.

Dvodnevni događaj obuhvata obuke koje izvode regionalni i međunarodni eksperti, uključujući i univerzitetske stručnjake iz oblasti kriminologije i studija bezbjednosti. Okupilo se više od trideset učesnika, iskusnih sudija i tužilaca, među kojima i crnogorskih.

Skup je prvi od tri ciklusa obuke o djelotvornom povraćaju imovine, a dio je dvogodišnjeg regionalnog projekta koji organizuju AIRE Centar i RAI pod nazivom “Jačanje borbe protiv korupcije u Jugoistočnoj Evropi kroz poboljšanje mjera za oduzimanje imovine” (regionalni projekat za borbu protiv korupcije). Projekat finansira britanska vlada, a podržava Fondacija Konrad Adenauer. Realizacija je počela u novembru 2018. godine i trajaće do novembra 2020.

Regionalni projekat za borbu protiv korupcije fokusira se na njegovanje regionalne saradnje kroz jačanje kapaciteta tužilaca i sudova, sa ciljem uključivanja u djelotvorni proces povraćaja imovine i u kompenzovanje snažne negativne percepcije građana koja postoji u odnosu na borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala u regionu.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Vasilije
Gost
Vasilije

Protiv devedeset posto korumpiranih tužilac i sudija se nema ko boriti a onih minimum nešto poštenih je prestrašeno, sklonjeno i ucijenjeno. Pola sudija ustavnog suda je po neustavnih odluci vlade dobilo bez obaveze plaćanja osamdeset posto vrijednosti stanove iako imaju vise nego riješeno stambeno potanje. Posto je nezakonitost pravilo vladanja u CG ne treba se zamajavati.

Send this to a friend