Hronika

Crnogorski pravosudni sistem u oblasti ljudskih prava napravio značajan progres

Crnogorski pravosudni sistem, u oblasti ljudskih prava, u posljednjih pet godina, napravio je značajan progres, što je posljedica inkorporacije znanja i pravila iz Konvencije o ljudskim pravima, poručio je sudija i potpredsjednik Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP), Robert Ragnar Spano, na gostujućem predavanju na Univerzitetu Donja Gorica.

Spano je govorio o značaju vladavine prava, te istakao da ona mora biti vodeći princip svih, kako građana, tako i zvaničnika.

“Za svakog od nas je nemoguće načiniti pravilne izbore i obezbijediti srećnu budućnost ukoliko pravila kojima se naše društvo vodi nisu jasna, ili su prilagođena samo onima koji imaju moć”, kazao je Spano.

On je dodao da je Konvencija o ljudskim pravima bazirana na fundamentalnoj ideji da samo u društvu vladavine prava prosperitet može naći svoje mjesto.

Spano je objasnio da, uprkos mišljenju da veliki broj crnogorskih slučajeva stigne u Strazbur, taj broj ipak nije previsok, te da je crnogorski pravosudni sistem načinio značajne korake u proteklih pet godina.

“Ukoliko se Crna Gora smatra društvom koje ima učestalu praksu pokretanju sporova pred sudom, onda je ona samo jedna od mnogih takvih država. Moje mišljenje je da broj crnogorskih slučajeva koji stignu do Strazbura nije previsok, a posebno  moram istaći da je crnogorsko pravosuđe u posljednjih pet godina napravilo veliki progres inkorporiranjem pravila iz Konvecije”, rekao je Spano.

On je poručio su da studenti prava i advokati oni koji moraju zastupati i braniti vrijednosti ljudskih prava.

“Pravo ima fundamentalnu, etičku i moralnu bazu koju advokati i studenti prava moraju štititi u svakom momentu”, kazao je Spano i dodao da je promocija, prevencija i zaštita vrijednosti iz Konvencije najvažniji zadatak svakog studenta ili advokata.

Spano se osvrnuo i na pravne izazove koje donosi internet u odnosu na slobodu govora i pravo na privatnost.

On je objasnio da veb sajtovi imaju veliku ulogu, ali i da predstavljaju veliki izazov jer su govori mržnje ili druge vrste ugrožavanja ljudskih vrijednosti na tim platformama učestali.

“Vlasnici veb sajtova ne mogu prosto reći da aktivnosti na njihovim sajtovima koje mogu ugroziti druge nisu njihova stvar, jer i tu postoje granice”, upozorio je Spano.

On je istakao značaj koji vodiči i online moderatori veb sajtova imaju na transformaciju slobode govore, kao i prava na privatnost. Spano je poručio da, u današnjem vremenu, pravo na privatnost mora biti zaštićeno, kako u socijalnim, tako i u profesionalnim okvirima.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Spiljar
Gost
Spiljar

Vidimo diskriminaciju na svakom covjeku…
Aloook!

Qwerty
Gost
Qwerty

Hahahaahaahhahaahahah

Kile
Gost
Kile

Svjetski ekspert o problematici, pa valjda on poznaje stvari i situaciju!

Алфа
Gost
Алфа

О КАКВИМ ЉУДСКИМ ПРАВИМА ПРИЧАШ .ПОЛА ДРЖАВЕ НА УЛИЦИ ЗБОГ УГРОЖЕНИХ ЉУДСКИХ ПРАВА И ОН ПРИЧА О ЉУДСКИМ ПРАВИМА!ИРОНИЈА ДА НЕ МОЖЕ БИТИ ВЕЋА!

Bijeli Pavle
Gost
Bijeli Pavle

Ljucka su prava maksimalno ispunjena setajte ali niko nije lud po drugi put da vi da drzavu

Send this to a friend