Hronika

Nepružanjem pravovremene pomoći Šejli poslata užasna poruka žrtvama nasilja

U Crnoj Gori ne postoji kultura sjećanja, a porodično i nasilje nad ženama i dalje nijesu ozbiljno shvaćeni, kazala je građanska i mirovna aktivistkinja Aida Petrović iz Crnogorskog ženskog lobija u jutarnjem programu gradske televizije “Rujna zora”.

“Nisam sigurna da su poruke koje smo juče mogli čuti na protestu u Tuzima – povodom ubistva Šejle Bakije, od strane nevjenčanog supruga Ilira Đokaja, i ranjavanje njenog oca Šabana – stigle na adrese kojima su namijenjene. Iste poruke o nasilju u porodici i nad ženama šaljemo 25 godina. Organizovali smo silne edukacije da se nasilje na vrijeme prepozna i prevenira, ali očigledno da ono još nije ozbiljno shvaćeno”, kazala je Petrović.

Institucije, podsjeća, nijesu prepoznale očajni vapaj u Šejlinoj prijavi, u kojoj je navela da joj je život ugrožen i da strahuje za svoju i bezbjednost porodice.

“Vrijeme će pokazati koja je karika, u lancu pomoći i podrške institucija, zakazala. U daljem procesu treba ustanoviti odgovornost, a mi i druge ženske organizacije ćemo to pratiti”, poručila je Petrović.

Nepružanjem pravovremene pomoći Šejli poslata je, kaže, užasna poruka žrtvama nasilja.

“Još više je poljuljano povjerenje u institucije sistema i žrtve će sada još manje njima prijavljivati nasilje koje trpe. Zato bih poručila žrtvama nasilja da nikako ne treba da trpe nasilje, i da se ne obeshrabruju ovim slučajem. Mnogo je lakše kada prijave nasilje ženskim organizacijama. Uvijek smo tu za njih 24 sata 365 dana u godini. Zajedno ćemo poći u institucije sistema da se podnese tužba ili prijava”, istakla je Petrović.

Postoje, dodaje, i smještaji, sigurne ženske kuće u kojima mogu da se sklone.

“Istitucije moraju početi da rade pravovremeno, da pomažu žrtvama, a nasilnike da privode na određene okolnosti. Ne treba ih osuđivati unaprijed, ali svakako ne treba dopustiti ni da osoba bude sama i da rješava svoje probleme sama”, poručila je Petrović i podsjetila da sučaj Šejle nije usamljen.

Prije nekoliko godina u Baru smo, kako je rekla, imali slučaj Valdete Ljiković, koju je ubio suprug, iako je više puta prijavljivala nasilje.

”Žrtve nasija nemaju mira ni nakon okončanja veze. Prije nekoliko godina, u centru Nikšića, bivši supružnik ubio je ženu jer nije mogao da se pomiri sa činjenicom da može da nastavi život bez njega”, podsjetila je Petrović.

Da je u slučaju ubistva Šejle Bakije nešto ili neko zakazao saglasan je i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković.

“U kojoj je mjeri došlo do propusta trenutno ne mogu da cijenim. Narednih dana će se istraživati da li postoji odgovornost i kojih organa od onih kojima se Bakija u prethodnom periodu obraćala za pomoć”, kazao je Bjeković.

Kada je riječ o nasilju nad ženama Crna Gora, kaže, ima zadovojavajuće zakonodavstvo, ali je problem u implementaciji zakona i ljudima koji bi taj zakon trebalo da sprovode.

“Problem je nedostatak koordinacije između različitih državnih organa ali i sposobnost da se odgovarajući instrumenti uključujući i zakon implementira na pravi način“, ocijenio je Bjeković i naglasio da Crna Gora ima razvijene upozoravajuće mehanizme, a jedan od njih civilni sektor.

Send this to a friend