Hronika

Nuhodžić: Sistem OKC 112 opravdao očekivanja

Od 2015. godine, kada je uspostavljen, sistem OKC 112 se u kontinuitetu razvijao, a postojanje ovog jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije značajno je sa stanovišta bezbjednosti, kao i zbog brojnih turista koji dolaze u Crnu Goru, kazao je danas u odgovoru na pitanje poslanice Maje Bakrač ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić.

Ministar je podsjetio da su pozivi na broj 112 besplatni i da je servis dostupan 24 časa na više jezika.

“U toku prošle godine, OKC 112 primio je 105.395 poziva, a u 8.333 slučajeva bilo je potrebno aktivirati neku od hitnih službi – hitnu medicinsku pomoć, vatrogasce-spasioce, policiju i druge specijalističke i hitne službe”, rekao je Nuhodžić.

Kako je najavio, planirano je da u narednom periodu, u dogovoru sa mobilnim operaterima, pri ulasku u Crnu Goru, turiste dočeka pozdravna poruka sa informacijom o postojanju broja 112, kao i pokretanje mobilne aplikacije 112, na kojoj će biti svi podaci, od vremenske prognoze, stanja i pomoći na putevima, te prijave određenih događaja.

“Kada je riječ o daljem unapređenju sistema 112, kroz nadogradnju softverskih i hardverskih komponenti, dobićemo dva nova servisa: automatsko mobilno lociranje i automatsko prijavljivanje saobraćajnih udesa, ukoliko vozila posjeduju taj sistem”, kazao je Nuhodžić.

Dodao je da kvalitetan rad OKC 112 iziskuje permanentno ulaganje materijalno tehničkih sredstava, sredstava za obuku i kadrovsko osposobljavanje službenika i da je Crna Gora spremna da ulaže i razvija navedeni servis na dobrobit svih.

MUP unapređuje bezbjednost na graničnim prelazima

Odgovarajući na pitanje poslanika Tarzana Miloševića o aktivnostima na poboljšanju kadrovske, infrastrukturne i tehničke opremljenosti graničnih prelaza, Nuhodžić je kazao da MUP preduzima sve mjere radi unapređenja infrastrukture na graničnim prelazima, u cilju pojednostavljenja procedura prelaska državne granice, posebno u periodu ljetnje turističke sezone.

U tom smislu, naveo je, preduzete su konkretne aktivnosti sa graničnim službama susjednih država, u cilju usaglašavanja prometa i obezbjeđenja veće frekventnosti na graničnim prelazima.

“Ipak, svjesni smo da sigurnost granice i ispunjenje Šengen standarda kojima težimo, onemogućavaju da se u jeku sezone izbjegnu određene gužve i duža zadržavanja“, dodao je Nuhodžić.

Kada je riječ o unapređenju granične infrastrukture, ministar je kazao da je izvršena nabavka kompjutera sa pristupom policijskim bazama podataka, setova za provjeru dokumenata i druge specijalističke opreme, te da je instaliranjem video nadzora sa očitavanjem registarskih tablica na svim graničnim prelazima unaprijeđen sistem granične kontrole, čime će se skratiti vrijeme zadržavanja na graničnim prelazima.

Govoreći o planovima za naredni period, Nuhodžić je istakao da je za ovu godinu predviđen početak izgradnje i rekonstrukcije graničnih prelaza Ranče, Vraćenović i Šćepan Polje, kao i da se planira nabavka novih mobilnih čitača dokumenata, detektora, te sistema automatsko očitavanje dokumenata na Aerodromu Podgorica.

“Sveukupno, samo iz Sektorske budžetske pomoći, u oblast integrisanog upravljanja granicom i Šengena, u ovoj godini, biće uloženo osam miliona eura. Sve ovo će uticati i na brži protok ljudi, ali i na povećanje sigurnosti i bezbjednosti naših granica, što je, složićete se, apsolutni prioritet“, zaključio je Nuhodžić.

Send this to a friend