Hronika

Prebrza vožnja i alkohol uzimaju danak

Neopreznost vozača, prekoračenje brzine, vožnja pod dejstvom alkohola, preticanje na neisprekidanoj liniji i u nepreglednim krivinama, glavni su razlozi najtežih saobraćajnih nezgoda sa smrtno stradalim licima i povrijeđenim licima. U prilog ovome svjedoče i podaci da su za 11 mjeseci ove godine crnogorski putevi odnijeli 61 život, a daje čak 9.218 vozača nađeno da voze pod dejstvom alkohola.

Pomoćnik direktora Uprave policije MUP-a Nikola Janjušević za Pobjedu je kazao da to potvrđuju analize bezbjednosti saobraćaja.

Analiza

“Postoje tri glavna uzroka izazivanja saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama, a to su: ljudski faktor, tehnička ispravnost vozila i stanje puta. Sve analize, nažalost, ukazuju da je glavni uzrok saobraćajnih nezgoda ljudski faktor. Naročito skrećemo pažnju da se poštuju ograničenja brzine, kao i da vozači ne konzumiraju alkohol. Veoma bitan segment u bezbjednosti drumskog saobraćaja je vezivanje sigurnosnih pojaseva”,  kaže Janjušević.

Janjušević

Policija je posljednjih godina, prema njegovim riječima, imala više akcija kako bi ukazala učesnicima u saobraćaju koliko je bitna upotreba sigurnosnih pojaseva u toku vožnje.

“Prije nekoliko godina dogodila se teška saobraćajna nezgoda, čeoni sudar, a u toj nezgodi smrtno su stradala tri lica, a dva lica su zadobila povrede. Dva lica koja su bila na prednjim sjedištima vozila bila su vezana sigurnosnim pojasevima i preživjela su, dok su tri lica koja su bila nevezana sigurnosnim pojasevima, iako su bila na zadnjem sjedištu vozila, smrtno stradala. To je jedan od primjera koji govori koliko je bitno vezivanje sigurnosnih pojaseva”,  ističe Janjušević.

Saobraćajna policija je za prvih deset mjeseci ove godine izdala 43.882 prekršajna naloga zbog nekorišćenja sigurnosnog pojasa. U posljednje vrijeme učestali su, kako kaže, prekršaji zbog korišćenja mobilnog telefona tokom vožnje.

“Nedavno smo zaustavili vozača koji je tokom vožnje pisao poruku i kada je zaustavljen, nije bio svjestan da je prešao u suprotnu kolovoznu traku”,  ispričao je Janjušević.

,,Rekorder“

“Zabrinjavajući podatak je da upravo mlađe osobe vrlo često čine najteže saobraćajne prekršaje kao što su enormno prekoračenje brzine i vožnja pod dejstvom alkohola. Po važećem zakonu, imamo kategorije „mladog vozača” i „vozača početnika”. Mladi vozači su do 24 godine života, a vozač početnik je onaj koji ima manje od 12 mjeseci vozačkog iskustva. Mladi vozač i vozač početnik ne smiju upravljati vozilom na putu brzinom većom od 70 km/h i ne smiju upravljati motornim vozilom ako u organizmu imaju alkohola u bilo kojoj količini”,  kaže Janjušević.

Statistika, kako navodi, pokazuje da više prekršaja počine muškarci, ali ima i ne mali broj primjera kada i žene čine najteže saobraćajne prekršaje. Prema riječima Janjuševića, imaju mnogo primjera kada vozači pod dejstvom alkohola sjednu za volan, ne razmišljajući o najtežim posljedicama, a u prilog tome naveo je i podatak od prije godinu.

“Imali smo takoreći neslavnog rekordera koji je prije godinu vozio sa 4,70 g/kg alkohola u krvi, od Bijelog Polja do Bioča, gdje je kontrolisan i lišen slobode”,  kazao je Janjušević, dodajući kako je prava sreća da je ovaj vozač uspio da pređe toliku dionicu puta, a da ne izazove saobraćajnu nezgodu.

Saobraćajna policija, kako kaže, koristi prevashodno represivne mjere kako bi se povećao stepen bezbjednosti u drumskom saobraćaju i smanjio broj saobraćajnih nezgoda koje odnose ljudske živote, ali to nije jedini način da se dugoročno poveća stepen bezbjednosti drumskog saobraćaja u Crnoj Gori.

Uticaji

“Činjenica je da moramo svi da damo doprinos da se podigne svijest učesnika u saobraćaju. Bitno je da se na podizanju svijesti mora raditi od predškolskih i školskih dana, ali i kasnije. Porodica svakako ima veliku ulogu za podizanje svijesti, jer smo svi potencijalne žrtve ili izvršioci saobraćajnih prekršaja koji mogu da imaju fatalne posljedice, ako se ne poštuju saobraćajni propisi. Nažalost, roditelji pred djecom često čine najteže prekršaje u saobraćaju i tako daju loš primjer svojoj djeci”, naveo je Pobjedin sagovornik.

Saobraćajna policija, osim represivnih, preduzima i čitav niz preventivnih mjera. Bezbjednost drumskog saobraćaja nije samo nadležnost policije, već participiraju i državni organi kao što su Ministarstvo saobraćaja, zdravlja, prosvjete, a bitna je i uloga nevladinih organizacija i medija.

Crne tačke

Janjušević se u razgovoru osvrnuo i na „crne tačke“ gdje se učestalo dešavaju saobraćajne nezgode.

“Imamo prepoznat broj uslovno rečeno „crnih tačaka“, gdje se dešavaju saobraćajne nezgode, ali definitivno kada se ne poštuju saobraćajni propisi, svaka saobraćajnica može biti ‘crna tačka’“ objasnio je on.

Vlada Crne Gore donijela je Nacionalnu strategiju za poboljšanje bezbjednosti drumskog saobraćaja za period od 2010. do 2019. godine.

“Preporuka Evropske komisije je da se u zemljama Jugoistočne Evrope broj smrtno stradalih lica pokuša svesti na 10 i ispod 10 na 100.000 stanovnika. Po toj statistici, u Crnoj Gori, broj smrtno stradalih lica u saobraćajnim nezgodama zadnjih 10 godina je značajno manji”, kaže Janjušević.

Naglašava da Uprava policije posebno kontroliše stanice za tehnički pregled vozila, jer na bezbjednost saobraćaja utiče i ispravnost vozila.

“Stanice za tehnički pregled vozila su pod posebnim nadzorom službenika Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja. Imamo rigoroznu kontrolu tehničke ispravnosti vozila. Tu smo, posebno u posljednjih nekoliko godina, uložili napore jer je i jedan od razloga za izazivanje saobraćajnih nezgoda tehnička neispravnost vozila. Svakodnevnom kontrolom znatno smo smanjili broj tehnički neispravnih vozila. U toku je i kampanja „Stop neregistrovanim vozilima”, kojom takođe pokušavamo da podignemo nivo svijesti vozača o neophodnosti poštovanja saobraćajnih propisa u ovoj oblast”,  zaključio je Janjušević.

Za 10 mjeseci oduzeto 7.977 vozačkih dozvola

Za 10 mjeseci saobraćajna policija je procesuirala 9.218 vozača pod dejstvom alkohola, što je uvećanje za 13,7% u odnosu na isti period prošle godine. Izdat je 131.801 nalog za plaćanje novčanih kazni, što je uvećanje za 9,6% u odnosu na isti period prošle godine. Privremeno je oduzeto 7.977 vozačkih dozvola, što je za 3,7% više u odnosu na isti period prošle godine. Privremeno je oduzeto 2.479 pari registarskih oznaka i podnešeno 13.624 prekršajnih prijava, dok je za isti period podnešeno i 489 krivičnih prijava.

 

Send this to a friend