Hronika Direktor UIKS-a Milan Tomić

Protiv 29 zaposlenih u spuškom zatvoru pokrenut disciplinski postupak

Broj službenika u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija u odnosu na broj pritvorenika je ispod standarda koji važe u zemljama regiona i državama članicama Evropske unije što, prema riječima direktora UIKS-a Milana Tomića, u bitnom utiče na efikasno sprovođenje svih radnih procedura i može uticati na nivo bezbjednosti u organizacionim jedinicama. Zbog postojanje sumnje da je učinjena povreda službene dužnosti tokom prošle godine pokrenut je disiplinski postupak protiv 29 službenika UIKS-a, dok je zbog postojanja sumnje da su prekršili pravila ponašanja pokrenuto 740 disciplinskih postupaka protiv zatvorenika.

Tomić u intervjuu za Vikend novine kaže da Uprava za izvršenje krivičnih sankcija kontinuirano preduzima radnje i mjere u cilju unapređenja uslova boravka lica lišenih slobode.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija već nekoliko godina za redom funkcioniše sa manjim brojem radnika nego li je to predviđeno sistematizacijom. Da li taj manjak utiče na efikasnost službe? Da li ima najava da će broj zaposlenih biti u skorijevrijeme povećan?

Tomić: Osnovni problemi koji otežavaju funkcionisanje Uprave za izvršenje krivičnih sankcija ogleda se u kadrovskom nedostatku i materijalno-tehničkoj opremljenosti.

Naime, broj službenika u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija u odnosu na broj osuđenih i pritvorenih lica nalazi se ispod standarda koji važe u zemljama regiona i državama članicama Evropske unije, a što u bitnom utiče prevashodno na dodatno radno opterećenje raspoloživog broja službenika i efikasno sprovođenje svih radnih procedura, što u konačnom može uticati i na nivo bezbjednosti u organizacionim jedinicama.

Nadležni u Upravi za izvršenje krivčnih sankcija ulažu napore da uz podršku Vlade i Ministarstva pravde, preduzimaju aktivnosti na povećanju broja izvršilaca u Upravi. Naime, u toku je oglas za prijem 24 službenika, a početkom 2020. godine planirano je raspisivanje oglasa za prijem 20 pripravnika, koji će se stručno usavršavati i obučavati za samostalno obavljanje poslova u UIKS-a.

Da li su primanja službenika zadovoljavajuća?

Tomić: Zarade zaposlenih u Upravi za izvršenje krivčnih sankcija obračunavaju se shodno propisima kojima su regulisane zarade zaposlenih u javnom sektoru.

Budući da su izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti propisana posebna zvanja zaposlenih u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija koji rade na poslovima obezbjeđenja pritvorenih i osuđenih lica, poslovima realizacije tretmana, pružanja zdravstvene zaštite, te poslovi radnog angažovanja lica lišenih slobode, to je u proceduri donošenje podzakonskog akta kojim će biti bliže propisani uslovi za sticanje zvanja i koeficijenti radnog mjesta.

Da li su uslovi u kojima borave zatvorenici zadovoljavajući?

Tomić: Uprava za izvršenje krivičnih sankcija kontinuirano preduzima radnje i mjere u cilju unapređenja uslova boravka lica lišenih slobode. Tako da možemo reći da su uslovi boravka u zatvorima zadovoljavajući, što nije samo naše mišljenje, već je isto primijećeno i od raznih, kako domaćih tako i međunarodnih institucija, organizacija koje su bile u posjeti zatvorskom sistemu.

Protiv koliko službenika UIKS-a je pokrenut disciplinski postupak?

Tomić: Zbog postojanje sumnje da je učinjena povreda službene dužnosti, godini za nama pokrenut je disiplinski postupak protiv 29 službenika Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, dok je zbog postojanja sumnje da je učinjena povreda pravila ponašanja propisanih odredbama Pravilnika o kućnom redu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija pokrenuto je 740 disciplinskih postupaka protiv zatvorenika.

Koji projekti su realizovani tokom u 2019. godine?

Tomić: U cilju kvalitetnijih uslova za život i rad zatvorenika, Uprava je u 2019. godini preduzela niz aktivnosti na poboljšanju uslova za boravak zatvorenika, kao i za uspješniju realizaciju tretmana. Pored rekonstrukcije objekata u kojima zatvorenici borave i rade, poseban akcenat nadležni u Upravi nastoje staviti na resocijalizaciju i reintegraciju zatvorenika u društvenu zajednicu, kroz obrazovanje i stručno osposobljavanje i obuku zatvorenika za određene vrste zanimanja.

Shodno tome, u saradnji sa nevladinom organizacijom Help realizovane su projektne aktivnosti koje se odnose na obezbjeđivanje dodatne opreme za potrebe zatvorske kuhinje, nabavku opreme za pokretanje proizvodnje betonskih blokova, nabavku traktora, plastenik, kao i druge projektne aktivnosti.

Takođe, tokom 2019. godine započet je i realizovan projekat „Podrška efikasnom upravljanju mehanizmom krivičnih sankcija u Crnoj Gori“ u organizaciji nevladinih organizacija, za projekte čiji je cilj unapređenje uslova za rehabilitaciju i reintegraciju lica lišenih slobode, unapređenje sistema zdravstvene zaštite pritvorenih i osuđenih lica, kao i dalji razvoj sistema alternativnih sankcija.

Projekti koji su implementirani u UIKS-u su: – Juventas – projekat/ program – Ekonomsko i psihološko osnaživanje žena na izdržavanju kazne zatvora u cilju poboljšanja reintegracije u društvu; – Umjetnost življenja Crne Gore- projekat/program – Unutrašnja rehabilitacija: transformisanje stavova i ponašenja počinilaca, osnaživanje i podrška zatvorskog osoblja, i održavanje društva sigurnim i informisanim; – Građanska alijansa- projekat/program – Doprinos implementaciji Strategije za izvršenje krivičnih sankcija 2017-2021 kroz jačanje primjene alternativnih sankcija i resocijalizacije zatvorenika; – „Identitet“- projekat/ program – Lična karta dostojanstva; – Udruženje starih zanata i vještina i njegovanje nematerijalne baštine – Nit- projekat/program; – Kreativne radionice – Nit; – „Centar za demokratiju i ljudska prava- projekat/ program – Podrška efikasnom upravljanju mehanizmom krivičnih sankcija u Crnoj Gori.

Uspješnoj realizaciji navedenih projekata nevladinih organizacija i UIKS-a svjedoči likovni izraz zatvorenika i rukotvorine, koje su na organizovanoj izložbi imali prilike vidjeti zaposleni u Upravi, gosti iz drugih institucija i mediji.

Koliko su takvi projekti bitni za zatvorenike?

Tomić: Imajući u vidu da je svrha izvršenja krivičnih sankcija resocijalizacija i reintegracija zatvorenika u društvo, takvi projekti su od posebne važnosti za zatvorsku populaciju posebno zbog činjenice da svojim učešćem u takvim projektima kroz radno-okupacionu terapiju kao najvažniji dio programa tretmana zatvorenika se doprinosi usvajanju i razvijanju ličnih znanja i vještina.

Koji projekti su planirani za 2020. godinu?

Tomić: UIKS u sljedećoj godini planira unaprijediti uslove za kvalitetniji život i rad zatvorenika, kao i unapređenje uslova za rad službenika i savremeniju opremljenost. Strateški planovi se odnose na izgradnju savremenih objekata u okviru zatvorskog kompleksa (prijavnica, multifunkcionalni objekat, specijalna bolnica, otvoreno odjeljenje), nastavak aktivnosti na planovima izgradnje novog zatvora u Mojkovcu, kao i unapređenje tehniče opremljenosti zatvora (SMART ometači, video-nadzor i dr. tehnička oprema).

U cilju kvalitetnije realizacije tretmana zatvorenika finansirani su projekti i programi NVO u oblasti zaštite i promovisanja ljudskih i manjinskih prava prava u Crnoj Gori, za koja su dodijeljena sredstva sa odgovarajuće pozicije Budžeta Crne Gore za 2019. godinu, a implementacija aktivnosti u UIKS-a je planirana u toku 2020 godine su: – CEDEM – projekat / program Za zabranu mučenja i nečovječnog ponašanja – peremptorne norme u praksi crnogorskog pravnog poretka; – Novi poredak, Bijelo Polje – program/ projekat Edukacijom do većih prava; – Juventas – program/projekat Krojačke radionice u UIKS-u; – Euromost- Bijelo Polje – program/projekat Reintegracija kroz informatičko opismenjavanje i psihološku podršku; – Identit – program/ projekat Postpenalno savjetovalište – Šansa za čast i pobjedu; – Centar za ruralni razvoj – program/projekat Pčelarstvom do slobode ličnosti.

Obuke za kuvare, stolare, automehaničare…

Koje vrste obuka su zatvorenici prošli tokom 2019. godine? Da li imaju mogućnost zarade nakon sticanja sertifikata?

Tomić: U okviru realizovanih projekata tokom 2019. godine, određeni zatvorenici su prošli obuku i usvojili znanja za zanimanja primamljiva na tržište rada kao što su: pomoćni kuvar, stolar, bravar, rasadničar, automehaničar i za ista dobili sertifikat o stečenom znanju. Zatvorenici koji su stekli sertifikate za pomoćnog kuvara, stolara, bravara i automehaničara su i radno angažovani na tim poslovima u zatvoru, tako da za svoj rad svakako imaju naknadu shodno Zakonu o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Zesi
Gost
Zesi

Pa zasto zaposljavate radnike pa posle pola godine ih par mjeseci otpustate pa ih opet primate i sve u krug…sprdate se sa njima a fali radnika

Pavle
Gost
Pavle

Zašto ne smiju mobilni? Neka potpišu da se snimaju razgovori i da se to uzima u obzir pred sudom.

ADCD
Gost
ADCD

Koja je ovo bitanga. On kao zna kakvi su uslovi zatvofenih lica. Čega zna a nikad nije obišao unutrašnjost zatvorskih jedinica. Ne smije nos pomolit nego samo sprovede što mu ovi iz klana,, kavačkog”narede. Pih

Mali budo
Gost
Mali budo

Fali radnika zato sto “civili “koji rade u uiks mahom imaju resenja na mjesta “zatvorski policajac” a samim tim i beneficirani radni staz a rade na arhivu, u kantinu,itd itd…

Send this to a friend