Hronika Istraživanje Građanske alijanse sa Udruženjima sudija i tužilaca

Samo 9,4 odsto sudija smatra da mediji izvještavaju objektivno

Ilustracija

Trećina sudija smatra da je jedna od ključnih mjera za jačanje povjerenja građana u pravosuđe, više informacija o radu sudova u javnosti, navodi se u šestom istraživanju koje je Građanska alijansa sprovela u saradnji sa Udruženjem sudija Crne Gore i Udruženjem državnih tužilaca Crne Gore, pišu Vikend novine.

Nešto manje sudija kao prioritetnu mjeru za jačanje povjerenja striktno poštovanje Kodeksa i poštovanje načela profesionalnog i nezavisnog postupanja i ponašanja medija. Takođe dio njih misli da je značajno pojačati PR kampanju od strane sudova, kao i da je potrebno više “živih” kontakata predstavnika medija i sudskih institucija.

“Sudije uglavnom smatraju da javnost ima povjerenja u njihov rad (50,6 odsto ispitanika), da javnost nema povjerenja u rad sudija smatra 15,2 odsto ispitanika iz sudstva, dok je 21,6 odsto izjavilo da ne može da procijeni”, navodi se u istraživanju.

Najveći procenat sudija (42,9) odsto smatra da je “izvještavanje medija uglavnom zadovoljavajuće, sa povremenim neobjektivnim izvještajima”. Da je izvještavanje “zadovoljavajuće i objektivno” smatra 9,4 odsto, a da je nezadovoljavajuće i neobjektivno ili uglavnom nezadovoljavajuće smatra 26,7 odsto.

“Zanimljivo je da je i dalje prisutan određen broj sudija koji ne zna kakav je generalno odnos medija prema sudu 15,9 odsto. Preovlađujući stav sudija je i da “stranke ne poznaju u dovoljnoj mjeri nadležnost i funkcije suda” (38 odsto), a da su stranke dovoljno informisane o funkcijama suda smatra 33,5 odsto sudija”, utvrđeno je istraživanjem.

Zadovoljstvo sudija postojećom pravosudnom infrastrukturom iznosi 40,8 odsto, a nezadovoljstvo je izrazilo 37,6 odsto ispitanika (u 35,9 odsto slučajeva sudije su odgovorile da je infrastruktura sudnica dovoljno uređena sa aspekta mogućnosti za pristup javnost).

“U odnosu na efikasnost funkcionalnog dijela suđenja i organe koji, prema mišljenju sudija, moraju bitno da promijene i poboljšaju svoj rad, kao i odnos i postupanje prema radu suda, sudije su ukazale da poštanska i dostavna služba imaju najveću potrebu za promjenama (22,4 odsto)”, precizirano je u istraživanju.

Tužioci u velikom broju, 96,6 odsto, smatraju da je stanje u tužilaštvu uglavnom dobro, odnosno veoma dobro.

“Većina tužilaca (61 procenta) je zadovoljna infrastrukturom i objektom u kojem se nalazi tužilaštvo. Kada je u pitanju zadovoljstvo sredstvima komunikacije, većina tužilaca (67,8 odsto) je zadovoljna ovim sredstvima. Da su ona dovoljna za osnovne potrebe postupaka koje vode (20,3 odsto), dok je nezadovoljstvom sredstvima komunikacije izrazilo 8,5 odsto”, navodi se u istraživanju.

Na pitanje kako ocjenjuju ponašanje stranaka u odnosu na poštovanje tužilaštva kao institucije, tužioci su u najvećem procentu odgovorili da se tužilaštvo uglavnom poštuje (83,1 odsto), dok 10,2% smatra da se tužilaštvo uglavnom ne poštuje.

Na pitanje kako ocjenjuju stepen poznavanja postupka, organizacije rada i načina obavljanja poslova u tužilaštvima od strane stranaka, 57,6 odsto tužilaca je odgovorilo da “stranke ne poznaju u dovoljnoj mjeri nadležnosti i funkcije tužilaštva”, dok 6,8 odsto njih smatra da “stranke nemaju adekvatan pristup i pogled na tužilaštvo, njegovu organizaciju i poslove koje obavlja”.

Prema mišljenju tužilaca, službe koje treba da unaprjeđuju svoj odnos sa tužilaštvom u najvećoj mjeri su centri za socijalni rad (11,9 odsto) i poštanske i dostavne službe (11,9 odsto).

Kako su pokazali rezultati istraživanja, građani najviše prigovaraju dužini trajanja postupka, potom odugovlačenjima u pogledu dostavljanja nalaza vještaka, te zloupotrebi procesnih ovlašćenja stranaka i nepoštovanja naloga suda u postupku pribavljanja dokaza.

“Da sudije sude uglavnom nezakonito, odnosno nezakonito smatra 24,7 odsto građana, odnosno 13,2 odsto, pri čemu 43,3 procenta smatra da je ključni razlog za to postojanje političkih pritisaka, zatim uticaj veza i poznanstava, dok mito i korupciju kao ključni razlog vidi 23 odsto građana. Procenat građana koji ima manje ili više negativan stav o sudstvu iznosi 43,6 odsto, dok uglavnom pozitivan ili veoma pozitivan stav ima 38,5 odsto”, precizirano je u istraživanju.

Većina građana, gotovo polovina ispitanika, svoj stav o sudstvu bazira na iskustvima onih kojima vjeruju, dok 39,3 odsto građana oblikuje stav prema tome što su čuli na televiziji i radiju ili što su pročitali u novinama, odnosno “na tome šta se generalno priča o sudstvu”

“Stav građana prema radu tužilaštva je generalno podijeljen. Uglavnom negativan, odnosno veoma negativan stav ima 41,3 odsto, dok uglavnom pozitivan ili veoma pozitivan stav ima 39,6 odsto. Svoj stav o tužilaštvu građani u velikoj mjeri baziraju na onome što ljudi govore o tužilaštvu (35,1 procenta) kao i na osnovu iskustava onih kojima vjerujete (34,8 procenta). Većina građana smatra da je rad tužilaštva veoma ili uglavnom efikasan (49,5 odsto)”, zaključuje se u istraživanju.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
DAKA S-400
Gost
DAKA S-400

A 93.6% NOVINARA SMATRA DA SUDIJE PRESUDJUJU POSTENO””?

Montenegro
Gost
Montenegro

Pitajte narod! Ni jedan posto narod ne vjeruje u objektivnost medija, pogotovo Vijestima i Danu

BOT Bubašvaba
Gost
BOT Bubašvaba

Ali zato Pobjedi, Dnevnim novinama… 105%!

morača50
Gost
morača50

I Monitoru Esada Kočana, Milene Perović, Milke Tadić….

Slavko
Gost
Slavko

Ovo istrazivanje se odnosi na jedan takozvani medij, pogodite koji.

Danko
Gost
Danko

E dobro, a cisto da pitamo sudije koliko njih sude objektivno????????????? Neka neka, doci cete vi na svoj sud ja vam kazem, svako u svoje vrijeme!

Haris
Gost
Haris

A 94% građana smatra da sudije rade selektivno.

Send this to a friend